گوش دادن به صداهاي بلند، كم‌شنوايي برگشت‌ناپذير را در پي دارد

۱۳۸۹/۰۹/۰۶ - ۱۱:۵۳ - کد خبر: 21488
گوش دادن به صداهاي بلند، كم‌شنوايي برگشت‌ناپذير را در پي دارد
سلامت نیوز:وزير اسبق بهداشت گفت: متأسفانه ديده مي‌شود كه به خصوص در جوانان صداهاي بلند موسيقي از هدفون‌هايي كه بسيار به گوش آنها نزديك است پخش مي‌شود كه بايد گفت اين كار موجب ابتلا به كم‌شنوايي حسي برگشت‌ناپذير مي‌شود.

محمد فرهادي در گفت‌وگو با فارس، با بيان اينكه در هنگام استخدام كارگران بايد معاينات شنوايي از آنها انجام شود، اظهار داشت: در محيط‌هاي كاري پر سروصدا كارگران معاينات ادواري مي‌شوند و علاوه بر آن تست‌هاي تكميلي شنوايي را انجام مي‌دهند و بايد حتماً حفاظ شنوايي داشته باشند.

وي افزود: اگر محيطي پر سروصدا است براساس شدت صوت به گونه‌اي ارزيابي مي‌شود كه هر مدت‌ زمان كاري فرد بايد مقداري استراحت كند به عنوان مثال اگر فردي در محيطي با سروصداي 100 دسيبل كار مي‌كند بايد هر سه ربع ساعت يك ساعت كاملاً استراحت كند.

فرهادي تصريح كرد: به محض اينكه اين كارگران دچار عفونت تنفسي فوقاني شوند، بايد بلافاصله در مجتمع و سالانه دو بار تست شنوايي انجام بدهند.

وي در ادامه با بيان اينكه متأسفانه صداي محيط‌هاي پرسروصدا در حال حاضر به وسيله هدفون در خيابان‌ها و ماشين‌هاي به گوش جوانان رفته است، تصريح كرد: اين صدها در گوش جوانان تأثيرگذار است بعد تروماي صوتي ايجاد مي‌كند كه در نهايت كم‌شنوايي حسي عصبي پيش‌رونده و برگشت ناپذير را به وجود مي‌آورد.

اين فوق تخصص گوش با بيان اينكه متأسفانه برخي هدفون‌ها بسيار به گوش جوانان نزديك است، خاطرنشان كرد: كم‌شنوايي ابتدا از فركانس‌هاي 3 تا 4 هزار شروع مي‌شود و اگر ادامه يابد فرد صداي موسيقي‌ها را بايد بيشتر كند تا متوجه آن شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.24843s, 18q