واکنش به بهانه‌گيري کودکان، آنان را پرخاشگر مي‌کند

۱۳۸۹/۰۹/۰۵ - ۱۵:۴۶ - کد خبر: 21494

به گارش سلامت نیوزدکتر ناصر کلانتري متخصص اطفال در گفت وگو با ايسنا واحد علوم پزشکي ايران گفت: دومين سال کودکي اغلب همزمان با برنامه ريزي والدين براي قوانين و مقرراتي است که کودکان موظف به اجراي آن هستند. کودک نيز سعي در تسلط بر زندگي و حرکات دارد بنابراين ممکن است در پايان برخوردهاي اجتناب ناپذيري که گاه ميان کودک و والدين روي مي‌دهد، اعتراضات کودک به فرياد يا اوقات تلخي تبديل شود که نتيجه آن عجز بيش از حد کودک است.

وي تصريح کرد: کودکاني که به طور مکرر اوقات تلخي مي‌کنند، معمولا بچه‌هاي سرزنده و احتمالا بسيار باهوش هستند چرا که مي‌دانند چه مي‌خواهند. البته اغلب خواسته آنها بيش از اندازه است و زماني که کسي يا چيزي مانع آنها شود، اين رفتار را از خود بروز مي‌دهند.

دکتر کلانتري افزود: والدين اغلب احساس مي‌کنند در اين رفتار کودک مقصرند در حالي که واقعيت چيز ديگري است، شدت شور و هيجان کودک نسبت به هر يک از تصميماتش در اين طغيان‌ها منعکس مي‌شود که معمولا برخورد محکم و بدون درگيري بيش از هر عملي کمک کننده خواهد بود.

وي ادامه داد: گرچه ممکن است ناديده گرفتن اوقات تلخي شديد کودک بي‌رحمانه به نظر برسد اما به الدين توصيه مي‌شود، به اين رفتار اعتنا نکنند تا خود به خود و به مرور حل شود.

وي با بيان اينکه رفتارهايي که در کودکان طي اوقات تلخي بروز مي‌کند متغير است، يادآور شد: زماني که کودک وارد دوران سه يا چهار سالگي مي‌شود، شدت سرکشي‌هاي احساسي و همچنين نااميدي‌هاي شديد در وي کاهش مي‌يابد و بيان واضح، تفکر و تصوير را مي‌آموزد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.55689s, 18q