ساليانه بيش از 600 هزار تن در پي استشمام دود سيگار جان مي‌دهند

۱۳۸۹/۰۹/۰۵ - ۱۵:۴۸ - کد خبر: 21496

به گزارش سلامت نیوز به نقل از   ايسنا، «آرماندو پروگا» ـ رييس برنامه منع استعمال تنباكو و دخانيات سازمان بهداشت جهاني - در اين باره، افزود: بر اساس آمار و تحقيقاتي كه از سال 2004 ميلادي در 192 كشور جهان در حال انجام است، مشخص شد كه 40 درصد از كودكان و بيش از 30 درصد از مردان غير سيگاري و زنان در معرض دود سيگار افراد سيگاري قرار دارند.

وي كه اجراي اين بررسي تحقيقاتي را هم بر عهده دارد به خبرگزاري آسوشيتدپرس، گفت: 379 هزار سيگاري غايب يا همان افرادي كه تنها در معرض دود سيگار قرار دارند هر ساله به دليل بروز بيماري‌هاي قلبي و عروقي جان خود را از دست مي‌دهند، در حالي كه 165 هزار نفر هم به دليل بيماري‌هاي تنفسي و 36 هزار و 900 تن هم به دليل بروز آسم و 21 هزار و 400 نفر هم به دليل سرطان ريه جان مي‌دهند. تمام اين افراد به دليل قرار گرفتن در معرض دود سيگار كشته مي‌شوند.

به گزارش ايسنا، بر اساس گزارش تهيه شده توسط اين گروه تحقيقاتي، علاوه بر 603 هزار نفري كه با قرار گرفتن در معرض دود سيگار سالانه قرباني مي‌شوند، پنج ميليون و يكصد هزار نفر هم قرباني استعمال دخانيات هستند.

همچنين كودكان در اين آزمايش تحقيقاتي بيشترين تعداد قربانيان را دارند، به طوري كه 165 هزار كودك كه اكثرا در آفريقا و جنوب شرق آسيا هستند سالانه به دليل مشكلات تنفسي جان مي دهند. بر اين اساس، زنان پس از كودكان بيشترين آمار را دارند. 281 هزار زن يا به عبارتي، 50 درصد قرباني مصرف كنندگان دخانيات هستند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.45791s, 18q