359 ماموريت‌ اورژانس تهران در چهار روز اخير به دليل تنگي نفس بود

۱۳۸۹/۰۹/۰۶ - ۱۰:۴۶ - کد خبر: 21503
359 ماموريت‌ اورژانس تهران در چهار روز اخير به دليل تنگي نفس بود
سلامت نیوز: رييس اورژانس تهران درباره آمار مراجعين به اورژانس تهران به دليل آلودگي هوا گفت: بر اساس آمار استخراج شده و مقايسه ميان چهار روز اخير با چهار روز هفته گذشته و در زمان مشابه، اختلاف قابل توجهي در زمينه مراجعين اورژانس به دليل آلودگي هوا و تنگي نفس گزارش نشده است.

دكتر دهقان پور در گفت وگو با  ايسنا، گفت: آلودگي هوا در بسياري از افراد به صورت مشكلات سوزش چشم، آبريزش چشم، سردرد، احساس سوزش در مجاري تنفسي فوقاني و ... بروز مي‌كند. بر اين اساس اغلب مردم با اورژانس تماس نمي‌گيرند و ممكن است به صورت سرپايي به مراكز درماني مراجعه كنند يا خود مشكل را به گونه‌اي برطرف كنند.

وي با بيان اينكه فازهاي بيماري‌هاي تنفسي شديد با اورژانس تماس حاصل مي‌كنند، ادامه داد: در بحث‌هاي آماري مراجعين به اورژانس نمي‌توان برچسب آلودگي هوا به بيمار زد چرا كه ممكن است بيمار مبتلا به آسم بوده و آسم وي تشديد شده و يا دچار تنگي نفس شده باشد. اين بيمار در فاصله زماني كوتاهي در اختيار نيروهاي اورژانس است و پس از آن به مركز درماني تخصصي مراجعه كرده و تحت درمان قرار مي‌گيرد. در مجموع تفاوت قابل توجهي درباره ميزان مراجعان اورژانس تهران به دنبال آلودگي هوا مشاهده نشده است.

دهقان پور ادامه داد: روزهاي يكم تا چهارم ماه جاري با روزهاي 24 تا 27 ماه گذشته (هفته گذشته) مقايسه شد. در مجموع طي چهار روز مشابه هفته گذشته اورژانس تهران، 340 ماموريت به دليل تنگي نفس بوده همچنين در چهار روز اخير نيز 359 مورد از ماموريت‌هاي اورژانس تهران به دليل تنگي نفس بوده است كه صرفا نمي‌توان گفت علت آنها آلودگي هوا بوده است. اين 19 مورد افزايش چندان قابل توجه نيست و قابل چشم پوشي است. همچنين طي روز گذشته (پنج شنبه)، 85 مورد ماموريت اورژانس به دليل تنگي نفس بوده است. اين در حالي است كه در پنج شنبه هفته گذشته هم، 89 مورد از ماموريت‌ها به دليل تنگي نفس بوده است.

وي با تاكيد بر آن كه بحث مقابله با آلودگي هوا همت جدي و همكاري همه جانبه مردم را مي‌طلبد به مردم توصيه كرد كه در روزهايي كه آلاينده‌هاي هوا افزايش مي‌يابد و مسئولان تصميم به تعطيلي شهر مي‌گيرند از سفرهاي غيرضروري در سطح شهر و به ويژه با خودروهاي شخصي خودداري كنند و گفت: لازم است در اين روزها تردد خودروها در سطح شهر به ميزان قابل توجهي كاهش يابد.

رييس اورژانس تهران به كهنسالان و بيماران داراي سابقه بيماريهاي قلبي، ريوي، آسم و زنان باردار، كودكان و ... توصيه كرد كه در محيط هاي آلوده و مكانهايي از شهر كه آلاينده‌هاي هوا بيشتر است از منزل خارج نشوند و گفت: همچنين لازم است فعاليت‌هاي بدني متناسب با اكسيژن هوا باشد. به اين ترتيب شايد لازم نباشد كه در محيط‌هايي كه آلاينده‌هاي هوا از غلظت بالاتري برخوردارند ورزش‌هاي سنگين انجام شود.


وي با تاكيد بر مصرف مايعات و به ويژه شير در روزهايي كه آلاينده‌هاي هوا افزايش مي‌يابد، افزود: مايعات و به ويژه شير كمك موثري به بدن در مقابل ذرات معلق هوا دارند. همچنين لازم است افراد در معرض خطر در صورت امكان در روزهايي كه آلايندگي هوا افزايش مي‌يابد به مناطقي كه از هواي سالمتري برخوردارند استقرار يابند و هنگام قرار گرفتن در محيط‌هاي شلوغ از دستمال نسبتا مرطوب استفاده كنند تا مانع ورود گرد و غبار به درون ريه شوند. همچنين لازم است بيماران مبتلا به آسم و بيماريهاي قلبي ريوي از قرار گرفتن در معرض دود و سيگار پرهيز كنند و داروهاي خود را به موقع مصرف كنند. اما در عين حال توصيه اصلي براي مقابله با آلودگي هوا، كاهش تردد‌هاي غير ضروري و سفرهاي شهري به ويژه با وسايل نقليه شخصي است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.32897s, 18q