پوشش بهداشتی جنوب تهران از 40 به 100 درصد رسیده است

۱۳۸۹/۰۹/۰۶ - ۱۵:۴۴ - کد خبر: 21542
به گزارش سلامت نیوز دکتر محمد باقر لاریجانی رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران با اعلام این خبر گفت: تا سال گذشته بسياري از مراكز ما استيجاري و وقفي بودند و حكم تخليه برخي از آنها گرفته شده بود ولي ما  به دنبال برون سپاري رفتيم و موفق شديم در سال گذشته 80درصد خدمت را به بخش خصوصي واگذار كنيم و وقتي با دقت ارزيابي كرديم متوجه شديم كه ارائه خدمت در آنان كمتر از مراكز دولتي نيست.
وي با بيان اين كه نگاه هاي جديدي در سيستم وزارت بهداشت وجود دارد، به بحث حاكميت خدمات باليني هم اشاره كرد و افزود: تجربه عالمانه و ارزشمندي در بيمارستان هاشمي نژاد ديده مي شود و هر فردي با يك نگاه مي تواند تفاوت را احساس كند اگرچه اين نگاههاي نوآورانه وجود داشته ولي اجراي اين نگرش ها مهم است زيرا بين فكر و انديشه و اجراي آن فاصله زيادي است.
دكتر لاريجاني با اشاره به اينكه قوانين موجود براي نوآوري كم نيست، گفت: از راههاي مختلفي مي توان به قوانين نگاه كرد و با شفاف سازي و پاسخ به نقدها مي توان راه را هموار كرد.
رييس دانشگاه علوم پزشكي تهران استفاده از تجربياتي كه در اين زمينه (مشاركت بخش خصوصي و دولتي) وجود دارد را توصيه كرد و افزود: بايد واقع گرا باشيم و به انسانها كه ركن اول بخش سلامت هستند توجه كنيم و به دنبال مدلي بگرديم تا افراد بيايند و در پزشكي و پيراپزشكي سرمايه گذاري كنند.
وي با بيان اينكه هزينه ها و تورم در بخش سلامت، افزون بر تورم معمول جامعه است افزود: كشوري كه جمعيتش به سمت مسن بودن مي رود هزينه هاي زيادي را براي حفظ سلامتش مي طلبد.
رییس شورای سیاستگذاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بيان اين كه در نقشه سلامت تقريبا تمام تجربيات مكتوب سلامت در جهان دنبال شده است، نگاهي هم به گذشته و حال دانشگاه علوم پزشكي تهران داشت.
وي با اشاره به اينكه در زمان تحويل دانشگاه علوم پزشكي تهران اين دانشگاه رتبه 39 در كشور را داشت، افزود: پس از سه سال به برترين دانشگاه از نظر پژوهش و آموزش تبديل شديم و با وجود برابري تقريبي اعضاي هيات علمي و محققين، سال گذشته از نظر امتياز دو برابر بيشتر از رتبه بعدي، امتياز كسب كرديم كه اميدوارم با پتانسيل هاي اضافه شده به مجموعه ما اين ميزان به سه برابر برسد.
دكتر لاريجاني به بحث جذب دانشجوي خارجي هم اشاره كرد و گفت: كشوري مانند مالزي اعلام مي كند كه مي خواهد 40 درصد دانشجويان خودرا از خارج جذب كند و هم اكنون 26 هزار دانشجوي ايراني در مالزي تحصيل مي كنند و همه مي دانند كه پزشكي مالزي با ما قابل قياس نيست و مادر اين زمينه برتريم.
لاریجانی علت شكست دانشگاههاي امريكايي در منطقه را نداشتن نيروي انساني عنوان و خاطرنشان كرد: اگر اين مجموعه جديد با همدلي پيش رود مي تواند به يكي از بزرگترين مجموعه هاي پزشكي در منطقه مبدل شود.
وي در پايان با بيان اينكه كشور ما اگر با همين روند حركت كند 17 سال ديگر به تركيه مي رسد ولذا بايد سريعتر حركت كنيم.
وي گفت: از اين پس بايد با فكرهاي بديع در صدد پژوهش و ارائه خدمت و آموزش هاي راه دور و همچنين مدرك هاي مشترك باشيم تا بتوانيم به جايگاه اصلي خودمان دست پيدا كنيم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.30071s, 18q