دود سيگار هر سال جان 600 هزار غيرسيگاري را مي‌گيرد

۱۳۸۹/۰۹/۰۷ - ۱۱:۲۲ - کد خبر: 21558
دود سيگار هر سال جان 600 هزار غيرسيگاري را مي‌گيرد
به گزارش سلامت نیوز به نقل ا ز بی بی سی ، محققان در اين تحقيق داده‌هاي موجود در سال 2004 از 192 كشور در مورد دود سيگار را بررسي كردند و به اين نتيجه رسيدند كه 40درصد كودكان و 30درصد مردان و زنان غيرسيگاري به طور مرتب با استنشاق دود سيگار دست به گريبان هستند.

تخمين‌هاي دانشمندان در مورد تأثير دود سيگار بر اين افراد نشان دهنده مرگ 379 هزار نفر بر اثر بيماري‌هاي قلبي، 165 هزار نفر بر اثر بيماري‌هاي تنفسي، 36 هزار و900 نفر بر اثر آسم و 21 هزار و 400 نفر بر اثر سرطان ريه در سال است.

به نوشته آسوشيتدپرس اين ميزان به طور كلي يك درصد كل مرگ و ميرهاي جهان را به خود اختصاص مي‌دهد.

اين تحقيق با حمايت هيئت ملي بهداشت و رفاه سوئد و شركت انساندوستي بلومبرگ انجام شده و نتايج آن در مجله پزشكي بريتانيايي لنست منتشر شده است.

آرماندو پروگا، مدير برنامه رهايي از توتون سازمان بهداشت جهاني و از مديران اين تحقيق گفت: نتايج در درك آثار استعمال دخانيات به ما كمك مي‌كند. مرگ حدود 603 هزار نفر در هر سال بر اثر قرار گرفتن در معرض دود سيگار همراه با مرگ 1/5 ميليون نفر بر اثر استعمال خود سيگار است.

وي افزود كه سازمان متبوعش به ويژه نگران مرگ 165 هزار كودكي است كه بر اثر عفونت‌هاي ناشي از بيماري‌هاي تنفسي ناشي از دود سيگار اغلب در جنوب شرق آسيا و آفريقا جان خود را از دست مي‌دهند.

بيشترين تأثيرات دود سيگار بر زنان است كه سالانه منجر به مرگ حدود 281 هزار زن مي‌شود. در بسياري نقاط جهان زنان 50 درصد بيشتر از مردان در معرض دود سيگار هستند.

در حالي كه بسياري كشورهاي غربي استعمال دخانيات در مكان‌هاي عمومي را ممنوع كرده‌اند كارشناسان مي‌گويند كه محدود كردن بيشتر اين كار بسيار سخت است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.2082s, 18q