تربيت غلط ، بزهکار مي سازد

۱۳۸۹/۰۹/۰۷ - ۱۱:۳۰ - کد خبر: 21569
به گزارش سلامت نیوز به نقل از آريا، در قرآن سوره نور آمده است : خداوند عالم هيچ قوم و طايفه اي را متعالي نمي کند مگر اينکه هر يک از افراد آن طايفه خودشان را مترقي و متعالي کنند .
اين آيه بر اين تاکيد دارد که سعادت، سلامت و موفقيت فردي و اجتماعي در هر جامعه اي معلول تعليم و تربيت افراد آن جامعه است ، يعني تا افراد جامعه خوب تعليم و تربيت نشوند ، مسائل و مشکلات تمام نمي شود .
تاثير خانواده بر فرهنگ ؛
خانواده اولين مرکزي است که تربيت در آن بار مي گيرد ، هر کودکي که به دنيا مي آيد طبق جهان بيني اسلامي ،آلودگي ندارد و پاک و منزه است و فقط سرمايه هاي توارثي به همراه مي آورد ، اما نکته مهم اينجاست عوامل و عناصر عديده اي که در خانواده وجود دارد بخصوص مهمترين آن در شکل گيري الگوهاي پنداري ، رفتاري و گفتاري نوزاد شروع به اثر گذاري مي کند و شخصيت کودک در خانواده شکل مي گيرد.
تبعات خلأ عاطفي ؛
بزهکاري ، فساد اخلاقي، اعتياد به مواد الکلي، مواد دخاني و مسائل عديده ديگر که تا دوران تشکيل زندگي جديد نيز به همراه افراد است از تبعات خلأهاي عاطفي در زندگي افراد مي باشد .
تاثير آموزش و پرورش در تربيت فرزندان ؛
مدرسه آغاز آموزش رسمي است . در اين مکان مهمترين نقش را برنامه هاي آموزشي و پرورشي بازي مي کند و بعد از آنها عواملي مثل کتاب و معلم اين وظيفه را به عهده دارند ، ولي اصلي ترين عامل برنامه هاي اموزشي و پرورشي است که به صورت دقيق ، مدرن و مصوب طراحي شده و به مدارس جهت احراز ارائه مي شود.
البته ساير عواملي که نوجوانان را تحت تاثير قرار مي دهد رسانه هاي ارتباط جمعي از جمله اينترنت ، راديو ، تلويزيون ، روزنامه و مجلات مي باشند و هرکدام به نوبه خود بر رشد و تکامل تاثير زيادي مي گذارند.
رشد و تکامل داراي جنبه هاي جسمي ،ذهني ، اجتماعي و فرهنگي، احساسي، عاطفي و ارزشي و اعتقادي است .
وقتي رشد جسمي افراد تامين شود ، رشد ذهني وي به خوبي رشد مي کند و اگر اين دو جنبه رشد خوبي داشته باشند ، رشد احساسي ، عاطفي مکمل آنها مي شود .
آخرين رشد ، رشد ارزشي است که تکميل کننده است . حال اگر نقصاني در رشد احساسي، عاطفي ، ارزشي و اعتقادي ايجاد شود ، ساير جنبه هاي رشد صدمه مي بينند ، وقتي فرزندان از مهر و محبت لازم از سوي والدين محروم مي شوند بعد احساسي و عاطفي ضعيفي خواهند داشت . همين امر زمينه اي براي صدمات وارده به جنبه هاي رشد وي مي شود .
احساس کمبود محبت باعث ايجاد عقده و گره هايي در آنها شده و بسياري از بزهکاري ها و نابهنجاريهاي پنداري و رفتاري نوجوانان را موجب مي شود .
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.73159s, 18q