مواد غذايي را به مدت طولاني سرخ نكنيد

۱۳۸۹/۰۹/۰۷ - ۱۳:۱۱ - کد خبر: 21577
به گزارش سلامت نیوز دكتر ابوالقاسم جزايري مشاور تغذيه‌اي معاون بهداشتي وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشكي در گفت و گو با خبرنگار وب‌دا ضمن بيان اين مطلب اظهار داشت: براي سرخ كردن غذا معمولاً از روغن زياد استفاده مي‌شود و مصرف روغن به مقدار زياد باعث افزايش وزن و چاقي ‌شده و عوارض ناگواري را به همراه دارد.  
وي با اشاره به اين كه سرخ كردن مواد غذايي به مدت طولاني سبب از بين رفتن اكثر مواد مغذي موجود در غذا مي‌شود افزود: به هنگام سرخ كردن، درجه حرارت غذا به خيلي بالاتر از حرارت جوش مي‌رسد و در چنين دمايي اكثر مواد مغذي موجود در غذا، ارزش تغذيه‌اي خود را از دست مي‌دهند.
دكتر جزايري تصريح كرد: در اثر استفاده از روغن زياد، هضم مواد غذايي مشكل خواهد شد، بنابراين غذاي پر روغن هضم مشكل‌تري نسبت به غذاي آب‌پز دارد و مصرف روغن زياد كه براي سرخ كردن يا طبخ غذا به كار مي‌رود، موجب بالا رفتن چربي‌هاي خون شده و در نتيجه انسان را در معرض عوارض قلبي – عروقي قرار مي‌دهد.
وي در پايان خاطرنشان كرد: براي سرخ كردن، از روغن‌هاي مخصوص استفاده كرده و مصرف روغن زيتون را در رژيم غذايي خود جايگزين روغن‌هاي نباتي كنند زيرا اين روغن قابل هضم‌تر است و از چاقي، چربي خون و بيماري‌هاي قلبي و عروقي جلوگيري مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.55186s, 18q