عرضه شش داروي جديد ايراني تا آخرسال

۱۳۸۹/۰۹/۰۷ - ۱۳:۱۵ - کد خبر: 21578
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ايسنا، دكتر مرضيه وحيد دستجردي كه در گردهمايي توليد دارو و تجهيزات بيوتكنولوژي سخن مي‌گفت خاطرنشان كرد: بيوتكنولوژي يك شاخه جديدي از علم است كه پاسخگوي بسياري از نيازهاي بشري محسوب مي‌شود و با توجه به خصوصيات خاص محصولات بيوتكنولوژي در حال حاضر دنيا از مواد شيميايي به سمت مواد بيوتكنولوژي در حال حركت است كه بايد ايران نيز در اين مسير گام بردارد.

وزير بهداشت با اشاره به اينكه بخش اقتصاد و داروي دنيا حدود 120 هزار ميليارد تومان است، تصريح كرد: از اين مبلغ حدود 53 ميليارد دلار در دنيا به محصولات بيوتكنولوژي اختصاص داده شده و حدس ما اين است كه در 20 سال آينده 50 درصد داروها، داروهاي بيوتكنولوژي خواهند بود.


وي افزود: در اين راستا هزينه‌هاي سرسام‌آوري صرف توليد اين داروها مي‌شود تا به بازار ارائه شوند كه از اين طريق نيز هزينه‌هاي ما نيز بالا مي‌رود.

وحيد دستجردي با بيان اين كه امروز حدود 140 دارو از طريق بيوتكنولوژي توليد مي‌شود، خاطرنشان كرد: كشورهاي معدودي در آمريكا و اروپا حدود 85 درصد توليد داروهاي بيوتكنولوژي را بر عهده دارند و در آسيا نيز تنها پنج كشور وارد توليد داروهاي بيوتكنولوژي شده‌اند كه ژاپن در راس اين كشورها قرارداشته و ايران نيز پنجمين كشور به شمار مي‌رود؛ بنابراين بايد در عرصه‌ آسيا و جهان براي خودمان طراحي كنيم كه در اين عرصه چه نقش‌آفريني خواهيم داشت.

وي تصريح كرد: در حال حاضر نقشه جامع علمي كشور، نقشه نظام سلامت، چشم‌انداز ايران 1404 و سياست‌هاي كلي چشم‌انداز، راه را براي رسيدن به ايران 1404 نشان داده‌اند كه بر اين اساس ايران بايد در عرصه‌ بيوتكنولوژي نقش‌آفريني جدي داشته باشد.

وحيد دستجردي با بيان اين كه در حال حاضر براي حدود پنج تا هفت داروي بيوتكنولوژي كه وارد كشور مي‌شود حدود 250 ميليارد تومان عرض از كشور خارج مي‌شود، خاطرنشان كرد: شايد تنها فاكتور 7 و 8 در سال بالاي 100 ميليارد تومان هزينه براي كشور داشته باشد كه برخي، هزينه‌هاي سرسام‌آوري به مردم تحميل مي‌كنند.

وي افزود: به عنوان مثال، دوره دارويي هرستين كه براي درمان سرطان سينه مصرف مي‌شود 50 ميليون تومان هزينه دارد كه بيمه‌ها نيز آن را تحت پوشش قرار نمي‌دهند و چنانچه در نظر بگيريم حدود هفت هزار مورد سرطان پستان در كشور وجود دارد كه نيازمند داروي هرستين هستند كه برخي خانواده‌ها بايد براي تامين اين هزينه زندگي خود را بفروشند تا بتوانند آن را پرداخت كنند. البته، برخي تجويزها توسط پزشكان نيز در استفاده از اين دارو غلط است.

وزير بهداشت خاطرنشان كرد: اگر ما نتوانيم برنامه ريزي جدي در عرصه‌ بيوتكنولوژي در دنيا داشته باشيم ظرف پنج سال آينده با توجه به نياز جدي به داروهاي بيوتكنولوژي و توجه دنيا به اين نوع محصولات شايد مجبور شويم كه حدود هزار ميليارد تومان براي ورود اين گونه داروها ارز مصرف كنيم كه در اين صورت نظام دارويي و سلامت كشور مختل خواهد شد.

وي با بيان اين كه در حال حاضر 12 دارو از انواع داروهاي بيوتكنولوژي و واكسن‌ها را در داخل كشور توليد مي‌كنيم، گفت: از اين طريق 250 ميليارد تومان صرفه‌جويي در كشور داشته‌ايم و حدود 9 تا 11 مورد داروي جديد بيوتكنولوژي در حال انجام و سرمايه‌گذاري شده است كه تنها شش قلم دارو با حمايت معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري در حال انجام است كه اميدواريم امسال پس از انجام مرحله‌ كيلينيكال تريال به بازار عرضه شوند.

وحيد دستجردي ادامه داد: به نظر مي‌رسد كه سرمايه‌گذاري خوبي در عرصه‌ بيوتكنولوژي را آغاز كرده‌ايم اما كافي نيست چرا كه دنيا در اين عرصه به سرعت در حال پيشرفت است و ايران نيز بايد كارهاي بزرگي را در اين زمينه آغاز كند و دانشمندان و محققان نيز بايد تلاش و همت مضاعفي در اين زمينه داشته باشند.

وزير بهداشت خاطرنشان كرد: بر اساس ماده 87 قانون برنامه چهارم بايد 30 درصد ارزبري را در كشور در حوزه واردات داروها كاهش مي‌داديم كه اين امر در حال حاضر محقق نشده است كه اميدواريم با سرمايه‌گذاري بر روي داروهاي بيوتكنولوژي بتوانيم به اين هدف و اهداف خود در برنامه پنجم توسعه برسيم.

وي با بيان اين كه طبق سند ملي زيست فناوري بايد نزديك به 40 داروي بيوتكنولوژي در كشور توليد كنيم خاطرنشان كرد: معاونت تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت اعلام كرده كه تا پايان سال 90، 30 مورد داروهاي بيوتكنولوژي در كشور را توليد خواهد كرد. كه به نظر تعداد كمي است چرا كه در حال حاضر در دنيا 140 داروي بيوتكنولوژي توليد مي‌شود و هر روز نيز داروهاي بيشتر و جديدتري به بازار ارائه مي‌شود كه ما نيز مجبور به واردات اين داروها خواهيم بود.

دستجردي با بيان اين كه در توليد داروهاي بيوتكنولوژي در منطقه اول هستيم، گفت: در حال حاضر براي دست يافتن به رتبه‌ چهارم توليدات محصولات بيوتكنولوژي در آسيا نياز به تلاش و همكاري بيشتري در كشور هستيم چرا كه بايد كشورهايي مانند چين، هند و كره جنوبي را پشت سر بگذاريم.

وي خاطرنشان كرد: در 15 سال پيش تنها دو تا چهار نيروي انساني در حوزه‌ بيوتكنولوژي در كشور فعال بودند كه در حال حاضر 109 نفر نيروي متخصص در حوزه بيوتكنولوژي فعاليت مي‌كنند كه اميدواريم با انجام برخي تنها مانند دكتري از طريق پژوهش تا سال 90 اين تعداد به 140 نفر در سال افزايش يابد.

وحيد دستجردي ادامه داد: در 15 سال پيش تنها شش مقاله در زمينه بيوتكنولوژي وجود داشت كه در سال گذشته مقالات اين حوزه به بالاي 500 مقاله رسيده است.

همچنين در حال حاضر حدود 12 شركت در حوزه‌ بيوتكنولوژي فعاليت مي‌كنند كه جزو دستاوردهاي بزرگي است كه در چند سال اخير كشور از آنها بهره‌مند شده است.

 وي خاطرنشان كرد: بايد به برخي از شركت‌هاي دانش بنيان اعتماد كرد و برخي مراحل باليني طرح‌ها به اين شركت‌ها سپرده شود. همچنين بايد پروسه‌هاي صدور مجوز داروها به خصوص داروهاي بيوتكنولوژي تسهيل و از شركت‌هاي فعال در حوزه‌ي بيوتكنولوژي حمايت شده و تسهيلات مناسب به آنها داده شود كه با تصويب لايحه‌ حمايت از شركت‌هاي دانش‌بنيان در مجلس اميدواريم اين امر محقق شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.81413s, 20q