خطر نابينايي بر اثر بي توجهي به تومورهاي بدخيم چشمي در كودكان

۱۳۸۹/۰۹/۰۷ - ۱۴:۳۴ - کد خبر: 21583
خطر نابينايي بر اثر بي توجهي به تومورهاي بدخيم چشمي در كودكان
سلامت نیوز: فلوشيب جراحي شبكيه چشم گفت: بي توجهي به تومورهاي بدخيم چشمي، به ويژه در اطفال ممكن است به از دست دادن كامل بينايي آنها بينجامد. اين هشداري است كه چشم پزشكان به والدين مي‌دهند.

به گزارش فارس، مسعود ناصري‌پور، افزود: تومورهاي چشمي مانند ساير تومورها به 2 نوع خوش‌خيم و بدخيم تقسيم مي‌شوند، اين تومورها داخل و حدقه چشم را درگير مي‌كنند؛ اگر تومور در داخل چشم تشكيل شود معمولاً به صورت خال‌ها يا خارهاي چشمي بروز مي‌كند و تا زماني كه علائم خاصي از خود بروز ندهند، چشم پزشك طي دوره‌هاي مشخص معاينه، تنها به مراقبت از آنها مي‌پردازد.

وي گفت: اما نكته مهمي كه مردم بايد درباره تومورهاي بدخيم چشم بدانند اين است كه در مراحل اوليه و كوچك بودن تومور، بيمار متوجه علامتي نمي‌شود بنابراين معاينه توسط پزشك براي تشخيص آن اهميت زيادي دارد.

ناصري پور ادامه داد: اين تومورها را به 2 گروه تومورهاي بزرگسالان و اطفال تقسيم مي شود. در بزرگسالان بسته به محل گرفتاري، به تدريج علائم مختلفي بروز مي‌كند؛ از جمله اينكه در جلوي چشم خال‌هاي برجسته‌اي پيدا مي‌شود كه بيمار در آينه آن را مشاهده مي‌كند يا نزديكان او مي‌توانند آنها را ببينند.

به گفته وي اگر بخش‌هاي عميق‌‌تري از سطح چشم درگير شده باشد، ايجاد رگهاي برجسته روي سفيدي چشم جلب توجه مي‌كند و در صورتي كه عمق محل تومور بيشتر باشد، حالاتي چون مگس‌پران، احساس ديدن جرقه‌هاي نوراني، تاري ديد و كج و معوج ديدن اشياء از علائم شايع است.

ناصري‌پور تأكيد كرد: با مشاهده هر كدام از اين عوارض، بدون از دست دادن زمان بايد به چشم‌پزشك مراجعه كرد.

وي گفت: تمام درمان‌هاي استاندارد جهاني براي تومورهاي چشمي از جمله استفاده از ليزر يا پلاك‌هاي راديواكتيو در كشور ما انجام مي‌شود.

عضو هيئت علمي بيستمين كنگره چشم‌پزشكي ايران با اشاره به نوع دوم و بسيار مهم اين تومورها به نام رتينو پلاسما كه در بچه‌ها بروز مي‌كند، افزود: متوسط سن تشخيص در اطفال حدود 18 ماهگي است و شايع‌ترين علامتي كه والدين بايد به آن توجه كنند، ايجاد سفيدي در مردمك است. برخي از والدين بروز چنين حالتي را با اين عبارت كه چشم بچه در شب مانند چشم گربه برق مي‌زند، بيان مي‌كنند.

وي گفت: عدم توجه به اين حالت، سبب انحراف چشم و در مراحل بعد ايجاد قرمزي همراه با درد شديد در چشم است. در مورد اطفال، والدين بايد هر علامت و نشانه در چشم را جدي تلقي كرده و فوري به پزشك مراجعه كنند. چرا كه عدم توجه به اين موضوع نه تنها باعث از بين رفتن ديد كه ممكن است به از دست دادن چشم و حتي جان طفل بينجامد. چون تومورهاي چشمي بدخيم هم مانند ساير تومورها در صورت عدم توجه، ممكن است منجر به مرگ شوند.

ناصري‌پور افزود: راه‌هاي درمان تومورهاي بدخيم چشم اطفال شامل شيمي درماني، ليزر، يخ زدن توده‌هاي بدخيم و همچنين استفاده از پلاكهاي راديواكتيو است كه با مراجعه به موقع به چشم پزشك، مي‌توان از اين سير جلوگيري كرد.

تازه‌ترين يافته‌هاي مربوط به تومورهاي چشمي در بيستمين كنگره سراسري چشم پزشكي ايران كه از روز دوشنبه در محل تالار همايش‌هاي بين‌المللي دانشگاه شهيد بهشتي برگزار مي‌شود، بررسي مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.17098s, 18q