مسولان تصميم گيرنده به تجربيات علمي مستند نگاه دقيقتري بيندازند

ساعات طولاني كشيك در بيمارستان هاي آموزشي/ افزایش خدمت رسانی به بیمار یا افزایش خطاهای پزشکی؟

۱۳۹۶/۰۳/۲۷ - ۱۴:۴۶ - کد خبر: 215855
ساعات طولاني كشيك در بيمارستان هاي آموزشي/ افزایش خدمت رسانی به بیمار یا افزایش خطاهای پزشکی؟

سلامت نیوز-*بابك خطي: ساعات كار هفتگي يك رزيدنت در كشور هاي اسكانديناوي به طور معمول ٤٠ساعت درهفته است اين ميزان در ساير كشور هاي اروپايي به٤٨ساعت درهفته مي رسد و نهايتا در ايالات متحده و استراليا به عنوان طولاني ترين ساعت كاري مجاز به ٨٠ساعت در هفته بالغ مي شود.حداكثر ساعت كاري مداوم نيز در ايالات متحده ١٦تا٢٠ساعت بوده كه به عدد ١٦ساعت كار بي وقفه كاهش يافته است.در حالي كه در كشور ما رزيدنت سال اول حداقل هفته اي ١١٢ساعت كار مي كند و حضور بي وقفه و مداوم او ممكن است به ٣٦ساعت و گاهي بيشتر بالغ شود.

به گزارش سلامت نیوز، در بيمارستان هاي آموزشي كشور تعداد بسياري از اينترن ها (پزشكان عمومي آينده)و رزيدنت ها(متخصصين آينده)مشغول خدمت رساني و آموزش گيري هستند و قسمت هاي عمده اي از بار خدمات درماني كشور را به دوش مي كشند.اين گروه هاي زحمتكش ساعت هاي زيادي را به عنوان شيفت هاي موظفي در بيمارستان مي گذرانند،حضور يك نيروي درماني به مدت ٣٠ تا ٣٦ساعت مداوم در مركز درماني با سختگيرانه ترين نگاه به مواد قانون كار كشور نيز قابل توجيه نيست بايد توجه كرد در سال اول رزيدنتي تعداد شيفت هاي با اين مقدار ساعت به پانزده و گاه بيشتر هم مي رسد.


دليلي كه عمدتا براي اين ساعات كار طولاني از طرف سيستم آموزشي وزارت بهداشت ،دانشگاه هاي علوم پزشكي و گروه هاي آموزشي مسوول بيمارستاني ذكر مي شود عمدتا ورزيدگي كاري و افزايش كارآمدي و آموزش بيشتر و رفاه حال بيماران است.


موضوعي كه به بررسي و تحليل آن خواهيم پرداخت :
ساعات كار هفتگي يك رزيدنت در كشور هاي اسكانديناوي به طور معمول ٤٠ساعت درهفته است اين ميزان در ساير كشور هاي اروپايي به٤٨ساعت درهفته مي رسد و نهايتا در ايالات متحده و استراليا به عنوان طولاني ترين ساعت كاري مجاز به ٨٠ساعت در هفته بالغ مي شود.*١

حداكثر ساعت كاري مداوم نيز در ايالات متحده ١٦تا٢٠ساعت بوده كه به عدد ١٦ساعت كار بي وقفه كاهش يافته است.در حالي كه در كشور ما رزيدنت سال اول حداقل هفته اي ١١٢ساعت كار مي كند و حضور بي وقفه و مداوم او ممكن است به ٣٦ساعت و گاهي بيشتر بالغ شود.


آيا اين تفاوت بارز و ترسناك براي افزايش مهارت و دانش و خدمت رساني به بيماران است ؟
طبق بررسي ها بين ٥تا٣٦درصد خطاهاي پزشكي به علت خستگي ناشي از فعاليت مداوم بدون استراحت پزشكان است*٢ و افزايش ساعت كاري با افزايش اشتباهات و كاهش توجه همراه است و بر آموزش اثر منفي بارز دارد.*٣

به راستي زير فشار كار خرد كننده كشيك هاي طولاني -كه در مواردي متاسفانه به توهين و تحقير هم آلوده است- چقدر به سلامت جسمي و روحي اينترن و رزيدنت و آموزش واقعي آنها فكر مي شود ؟

چگونه مي توان پذيرفت كه مراد از اين ساعات طولاني افزايش آموزش است ،در صورتي كه اختلال شناختي ناشي از بيشتر از ١٦ساعت كار مداوم معادل غلظت ٠.٠٥ تا٠.١ ٪‏الكل در خون است*٢ و نياز به حداقل ٥ساعت خواب بعد از ١٦ساعت كار موكدا توصيه شده است.


از سويي پزشكان سال پايين با ساعت كاري بالا و خستگي مفرط و نظارت كمتر توسط اساتيد اشتباهات بيشتري نسبت به گروهي دارند كه استراحت كافي دارند و از همراهي و نظارت اساتيد و پزشكان سال بالاتر برخوردارند. و نكته مهم اينكه گروه دوم آموزش و مهارت هاي بيشتر و بهتري را نيز فرا مي گيرند*١

بنابر اين اگر قرار است آموزش پزشكي ما به درمان بهتر بيماران،آموزش مناسب و حفظ سلامت جسمي و روحي دانش آموختگان پزشك منجر شود بهتر است مسولان تصميم گيرنده در سطوح ملي و منطقه اي به تجربيات علمي مستند نگاه دقيقتري بيندازند و با منطقي نمودن ساعات كار و ايستادگي در برابر جو تحقير در برخي گروه هاي آموزشي پزشكي به انجام وظيفه ذاتي خود اهتمام بيشتري ورزند .
در غير اين صورت شايسته است دلايل و نيات واقعي از اين تعداد ساعات غيرعادلانه كه با هيچ منطق حقوقي،انساني و علمي تظابق ندارد را به طور شفاف بيان كنند و به بهانه هاي غيرقابل دفاعي مثل آموزش بهتر و صلاح بيماران متوسل نشوند.

*طبيب كودكان


‏Resident duty hours around the globe: where are we now?
‏John Temple1Email author
‏BMC Medical Education201414(Suppl 1):S8

‏Resident Duty Hours: Enhancing Sleep, Supervision, and Safety. Washington (DC)
‏Wolman D, Johns MME, editors. : National Academies Press (US); 2009.

‏ Impact of Extended-Duration Shifts on Medical Errors, Adverse Events, and Attentional Failures
‏Laura K Barger, Najib T Ayas, Brian E Cade, John W Cronin, Bernard Rosner, Frank E Speizer, Charles A Czeisler

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.26357s, 18q