50درصد فروشندگان کیوسک های مطبوعاتی تهران به افراد زیر 18سال دخانیات می فروشند

۱۳۸۹/۰۹/۰۸ - ۱۰:۵۷ - کد خبر: 21597
به گزارش سلامت نیوز دکتر محمد رضا معدنی ‌ در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود ‌: بر اساس پژوهش ياد شده این در حالی است که حدود 36 درصد خرده فروش ها که شامل سوپر مارکتی ها هم می شوند عنوان کرده اند که به افراد زير 18 سال دخانيات فروخته اند .
معدنی گفت ‌: این نتایج از پژوهشی تحت عنوان " بررسی وضعیت عرضه دخانیات در شهر تهران " از 202 خرده فروش دخانيات که در تابستان سال 89 در مناطق یک تا شش ، 9 ، 12 ، 13 ، 14 و 16 شهرداری توسط جمعیت مبارزه با دخانیات انجام شد به دست آمده است .
وي با بيان اينکه فروش دخانيات به افراد زير 18 سال طبق قانون ممنوع اعلام شده اظهارداشت :‌ اين گزارش نشان مي دهد که هنوز تعداد قابل توجهي از خرده فروشان ، به ويژه دارندگان کيوسک هاي مطبوعاتي ، به راحتي به افراد زير 18 سال دخانيات مي فروشند و بنابراين اتخاذ تدابير مناسبي در اين زمينه ضرورت دارد .
معدني با اشاره به اينکه براساس اظهارات خرده فروشان ،‌بيشترين خريداران محصولات دخاني را جوانان و ميان سالان تشکيل داده اند اين موضوع را موضوعي نگران کننده عنوان کرد که نشان دهنده کاهش سن مصرف دخانيات است .
وي گفت‌: بنابراين بر اساس اين نتايج آموزش و آگاه سازي جوانان از خطرات مصرف دخانيات و محدود کردن دسترسي آنها به محصولات دخاني امري بسيار ضروري به شمار مي آيد
دبير اجرايي جمعيت مبارزه با دخانيات افزود: ‌ نتایج بخشی از این پژوهش که به آگاهی خرده فروش هاي دخانيات از مفاد قانون جامع کنترل دخانیات مربوط می شود نشان می دهد که فقط حدود 40 درصد مغازه داران از جمله سوپر مارکتی ها و حدود 27 درصد فروشندگان کیوسک های مطبوعاتی از مفاد این قانون آگاهی داشته اند.
معدني گفت ‌: اين ميزان آگاهي از مفاد قانون جامع کنترل دخانيات ،ضرورت مسووليت دستگاه هاي ذيربط را در اين زمينه چند برابر مي کند.
وی همچنين در خصوص ديگر نتايج اين پژوهش اظهارداشت:‌ حدود 47 درصد خرده فروش های دخانیات با الصاق تصاویر هشدار دهنده بر روی پاکت های سیگار موافق بوده اند.
معدني در ادامه گفت:‌ در مورد تاثيرگذاري الصاق هشدار دهنده در فروش سيگار هاي تصوير دار ، حدود 39 درصد فروشندگان اظهار داشتند که الصاق اين تصوير باعث کاهش فروش سیگارهای تصویردار و تنها هفت درصد آنها افزایش فروش این سیگار ها را بعد از الصاق تصویر ذکر کرده اند .
این مقام مسوول در جمعیت مبارزه با دخانیات در خصوص تاثیر گذاری الصاق تصویر هشدار دهنده در فروش سیگار های بدون تصویر گفت ‌: 28 درصد خرده فروش ها بر افزایش فروش سیگار های بدون تصویر تاکید داشتند و حدود 27 درصد نیز کاهش فروش را گزارش کردند اما حدود 44 درصد آنها اظهارداشتند که هیچ تغییری در فروش این نوع سیگار ها حاصل نشده است .
دبير اجرايي جمعيت مبارزه با دخانيات در مورد تاثير گذاري الصاق تصاوير ،‌يک سوم فروشندگان ، کاهش فروش هر دو نوع سيگار ها را گزارش کردند و جالب آنکه بيش از يک چهارم خرده فروشان ، افزايش فروش سيگار هاي بدون تصوير را بيان کرده اند که در ميان افزايش فروش سيگار هاي بدون تصوير نشان داد که تاثير اين تصوير در کاهش اقبال افراد سيگاري به تهيه آن نشان از خطر ايجاد بازار غير قانوني فروش سيگار هاي فاقد پيام تصوير دارد .
وي گفت ‌: اين خطر نه تنها در کنترل بازار ، اختلال ايجاد مي کند بلکه نوعي بهانه تراشي براي فاصله گرفتن از اجراي قانون را نيز در پي خواهد داشت . ‌
معدنی با بر شمردن نتايج ديگر اين تحقيق اظهارداشت : ‌ بیش از 60 درصد فروشندگان دخانیات در پاسخ به این پرسش که " اگر روزی از سیگار فروختن شما جلوگیری کنند واکنش شما چگونه خواهد بود ؟‌" گزینه " جایگزینی برای آن پیدا خواهم کرد" را ترجیح دادند .
وي در توضيح واکنش خرده فروشان به ممنوعيت احتمالي فروش دخانيات که 60 درصد آنها گزينه "‌ جايگزيني براي آن پيدا خواهم کرد "‌ را انتخاب کرده بودند اظهارداشت : اين پاسخ نشان از آمادگي آنها در صورت ممنوعيت فروش دخانيات دارد که و به همين علت لازم است برنامه هايي براي جايگزين کردن محصولات ديگر به جاي محصولات دخاني براي خرده فروشان تدوين شده تا آنها را به اين کار تشويق کنيم .
وی در ادامه افزود ‌: این در حالی است که حدود 15 درصد خرده فروش ها در پاسخ به سوال ياد شده ، گزینه " اعتراض خواهم کرد " و 14 درصد نیز گزینه " مخفیانه به فروش سیگار ادامه خواهم داد "‌ را انتخاب کردند .
وی در عین حال خاطرنشان کرد که 30 درصد فروشندگان کیوسک های مطبوعاتی ، گزینه " اعتراض خواهم کرد " را پاسخ دادند.
معدني خاطرنشان کرد:‌‌ دامنه پر فروش ترين برندها از 250 تا دو هزار و 500 تومان متغير است که ميانگين قيمت، يک هزار و 375 تومان به دست آمده است .
وي تصريح کرد: نکته مهم ديگري که در اين گزارش به دست آمده قيمت نسبتا پايين محصولات دخاني است که هر نخ سيگار به طور متوسط 65 تومان است که در مقايسه با وضعيت سايرکشور ها محصولات دخاني قيمتي بيش از 10 برابر محصولات مشابه دارد .
وي در ادامه افزود :‌ اين موضوع ضرورت افزايش اساسي قيمت محصولات دخاني را در ايران نشان مي دهد .
معدني در پايان گفت ‌: تاکنون بيش از 170 کشور جهان معاهده جهاني کنترل دخانيات را امضا کرده اند ايران جزو نخستين کشورهايي بود که اين معاهده را امضا کرد و در شهريور سال 1385 قانون جامع کنترل و مبارزه ملي با دخانيات را با راي اکثريت نمايندگان در مجلس شوراي اسلامي به تصويب رسيد .
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.79856s, 18q