75 درصد آلودگي هوا ناشي از تردد خودروهاي داخلي است

۱۳۸۹/۰۹/۰۸ - ۱۰:۵۹ - کد خبر: 21598
75 درصد آلودگي هوا ناشي از تردد خودروهاي داخلي است
سلامت نیوز: نايب رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس گفت: 75 درصد آلودگي هوا ناشي از بدسوختن سوخت در خودروهاي داخلي است و متأسفانه با گذشت 15 سال از تصويب قانون كاهش آلودگي هوا هيچ اقدام زيربنايي براي اجراي اين قانون انجام نشده است.

انوشيروان محسني بندپي در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، افزود: ماجراي آلودگي هوا و عوارض آ‌ن هر سال تكرار مي‌شود و مرتب به مردم هشدار مي‌دهيم كه به مرز هشدار، اضطرار يا بحران رسيده‌ايم، سلامت مردم به خطر مي‌افتد و عوارض و مشكلات اقتصادي زيادي نيز بر كشور تحميل مي‌شود.

وي گفت: متأسفانه آمارها و ارقام بسيار ناراحت كننده‌اي درباره عوارض آلودگي هوا وجود دارد كه نشان مي‌دهد حدود 75 درصد علت اين پديده به خصوص درباره مونوكسيد كربن بدسوختن سوخت در خودروهاي داخلي به خصوص خودروهاي فرسوده است كه هنوز شاهد تردد آنها در سطح شهرها هستيم.

نايب رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس افزود: كيفيت موتورهاي توليد داخل نسبت به خارجي مطلوب نيست و واقعاً تفاوت در ميزان آلايندگي آنها مشهود است در قانون كاهش آلودگي هوا نيز كه سال 74 در مجلس تصويب شد راهكارهاي مختلفي براي حل اين مسئله تصويب شد اما متأسفانه شاهد اين هستيم كه يك بند يا چند بند از اين قانون را كار كارشناسي زيادي براي آن انجام شده بود، گرفته شده و بقيه آن راها شده است به همين علت شاهد اقدامي زيربنايي و موثر در كاهش آلودگي هوا در كشور نيستيم.

محسني بندپي درباره نقش وزارت بهداشت در كنترل آسيبهاي ناشي از آلودگي هوا نيز گفت: وزارت بهداشت در بروز آلودگي هوا نقش چنداني ندارد و بيشتر بايد به بيماران و افرادي كه بر اثر آلودگي هوا دچار بيماري و عارضه مي‌شوند رسيدگي كند كه در اين زمينه مشكل حادي نداريم، مشكل بيشتر به عوامل و علل بروز پديده آلودگي هواست كه متأسفانه براي از بين بردن آنها جدي نيستيم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.35997s, 18q