دندان مصنوعي سالمندان بايد هر 3 سال اصلاح شود

۱۳۸۹/۰۹/۰۸ - ۱۱:۳۱ - کد خبر: 21611
دندان مصنوعي سالمندان بايد هر 3 سال اصلاح شود
به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ، دندان‌ها مانند ديگر اجزاي بدن انسان نيازمند مراقبت بهداشتي و درماني مكرر هستند به طوري كه در برخي افراد به دليل جنس خاص دندانشان بايد حتي بيشتر از اندام و اجزاي ديگر بدن به آن توجه كنند.

جنس دندان‌هاي افراد به دلايل مختلف ژنتيكي و ارثي متفاوت است ولي در مجموع بيشترين عامل بقاي دندان در هر فرد نوع مراقبت‌هاي بهداشتي و درماني از جمله مسواك زدن و نخ دندان مرتب، تغذيه مناسب و معاينات منظم دندانپزشك است اما دندان مصنوعي نيز با گذر زمان و گاهي اوقات عدم مراقبت، نياز مي‌شود.

به طور معمول "دست دندان " را دندان مصنوعي مي‌نامند كه جايگزين دندان‌هاي طبيعي مي‌شود؛ دندان مصنوعي معمولاً به صورت قالبي و با تركيبي از مواد مخصوص پلاستيكي ساخته مي‌شود كه مي‌تواند ظاهر خوب و مطلوبي را براي افراد سالمند به وجود آورد.

*نقش مهم دندان‌هاي مصنوعي در تغذيه سالمندان

فرناز مهدي سير، متخصص دندانپزشكي در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا» مي‌گويد: زماني كه فرد سالمند فاقد دندان‌هاي طبيعي باشد، دندان مصنوعي به عنوان كمك به آنان براي غذا خوردن نقش بسيار مهمي در تغذيه سالم آنها مي‌تواند ايفا كند.

وي با بيان اينكه زماني كه يك دندان از بين مي‌رود، دندان‌هاي ديگر كمي حركت مي‌كند و باعث به وجود آمدن فضاي خالي مي‌شود كه محل تجمع مواد غذايي نيز در بين دندان‌ها خواهد شد، مي‌افزايد: يك دندان مصنوعي مي‌تواند مانع به وجود آمدن مشكلات بهداشتي دهان و دندان شود.

مهدي سير اضافه مي‌كند: در اين راستا مي‌توان با جايگزين كردن دندان‌هاي جلو افرادي كه داراي دندان‌هاي با ظاهر نامناسب هستند به آنها چهره بهتري بخشيد.

براي ساختن دندان مصنوعي از محل دندان «لثه» قالب‌گيري مي‌شود و در ادامه قالب‌گيري موم‌گيري شده و بر روي موم دندان مناسب فرد بر اساس نظر دندانساز چيده مي‌شود.

در موم نيز دندان‌هاي چيده شده در قالب مخصوصي گذاشته و مرحله لثه‌گذاري صورت مي‌پذيرد و نهايتاً پرداخت لثه و دندان آخرين مرحله ساخت دندان مصنوعي به حساب مي‌آيد.

* مزاياي دندان مصنوعي

سعيد نعمتي، متخصص دندانپزشكي ترميمي در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا» مي‌گويد: داشتن دندان مصنوعي خوب، كمك مي‌كند كه سالمند خوب غذا بخورد، خوب حرف بزند و ظاهر خوبي داشته باشد و از مزاياي دندان مصنوعي اين است كه اين دندان‌ها تفاوتي با دندان‌هاي طبيعي خود شخص نخواهند داشت.

وي به مضرات استفاده از دندان‌هاي مصنوعي كهنه يا قديمي اشاره كرد و اظهار مي‌دارد: در صورت مناسب نبودن دندان مصنوعي ضمن محكم نبودن محل قرار گفتن آنها «اصطلاحاً لق بودن» آسيب‌ديدگي لثه «ساييدگي لثه» جلو آمدن فك پايين و پوسيدگي دندان‌هاي ديگر نيز شامل عوارض و زيان‌هاي دندان مصنوعي كهنه به حساب مي‌آيد.

نعمتي با اشاره به توصيه‌هاي مهم در نگهداري از دندان مصنوعي سالمندان از جمله شستن دندان‌هاي مصنوعي خارج از دهان بعد از هر وعده غذا، تصريح مي‌كند: حداقل سالمندان يكبار در روز دندان‌هاي مصنوعي را پس از غوطه ور كردن در مواد تميز كننده و شوينده مناسب «آب و صابون» كاملاً با مسواك و خمير دندان بشويند.

دندان‌هاي مصنوعي مدل‌هاي بسياري دارند، گذاشتن دندان مصنوعي به عنوان دانه تكي يا تعداد به وسيله رشته سيمي در دهان ثابت يا متحرك صورت مي‌پذيرد و در برخي مواقع نيز تمام دندان‌ها كه به آن يك دست دندان مي‌گويند، جايگزين تمام دندان‌هاي طبيعي مي‌شود.

دندان پارسيئل نيز از جمله دندان‌هاي متحرك است كه بدنه آن ماده فلزي به نام "كرم " است كه زنگ نمي‌زند و تغيير شكل نيز نمي‌دهد و در مجموع اين نوع دندان‌ها از دوام بيشتري برخوردارند.

قرار گرفتن مناسب و محكم دندان‌هاي مصنوعي بر روي فك، عدم تغيير شكل در ماهيچه‌هاي صورت و عدم وجود مشكل در جويدن غذا نشان دهنده ساخت خوب دندان مصنوعي است.

* هر 3 سال دندان‌هاي مصنوعي سالمندان بايد اصلاح شود

ليلا نصيري، متخصص دندانپزشكي نيز در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا» مي‌گويد: هر زماني كه دندان‌هاي مصنوعي سالمندان شكسته شود يا تعداد ديگري از دندانهايشان را از دست دهند دندان‌هاي آنان بايد جايگزين و عوض شود.

وي مي‌افزايد: به طور ميانگين هر 3 سال دندان‌هاي سالمندان بايد توسط متخصص دندانپزشك معاينه و در صورت نياز و تشخيص دندانساز دندان‌ها تعويض يا اصلاح شود زيرا ممكن است روكش‌هاي فلزي نشست كند و در نتيجه سيم آن شل شده و دندان در دهان سالمند لق شود.

نصيري در پاسخ به اين پرسش كه آيا دندان مصنوعي جديد باعث ناراحتي سالمند و اذيت آن مي‌شود، اظهار مي‌دارد:‌ در ابتدا ‌دندان مصنوعي جديد ممكن است، لثه را اذيت كند ولي بعد از مدتي ناراحتي از بين مي‌رود و اگر سالمند هرگونه ناراحتي داشته باشد حتي به ميزان بسيار كم بايد حتماً به دندانساز خود مراجعه كند.

رعايت بهداشت دندان‌هاي مصنوعي مانند ديگر اجزاي بدن بايد مورد توجه و آموزش سالمندان كشورمان قرار گيرد زيرا همان طور كه دندان‌هاي طبيعي نياز به نظافت دارند، دندان‌هاي مصنوعي نيز بايد تميز و پاكيزه شوند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.8329s, 18q