روزانه یك هزار كودك زير ۱۵ سال در جهان به ايدز مبتلا مي‌شوند

۱۳۸۹/۰۹/۰۸ - ۱۲:۲۷ - کد خبر: 21621
به گزارش سلامت نیوز عليرضا مصداقي نيا روز دوشنبه در همايش روز جهاني ايدز،افزود: براي كنترل و پيشگيري بيماري ايدز در كشور تنها فعاليت‌هاي وزارت بهداشت درمان كافي نيست و بايد تمامي وزارتخانه‌ها و سازمانها و دستگاههاي مختلف دولتي و خصوصي دراين زمينه همكاري داشته باشند.
معاون وزير بهداشت ، توضيح داد: در حال حاضر در دنيا  ۳۳ ميليون و ۳۰۰  هزار نفر به بيماري  HIV مبتلا هستند و روز به روز اين تعداد در حال افزايش است.
مصداقي نيا افزود: به دليل درمان از ميزان مرگ ومير مبتلايان به ايدز كاسته شده و تعداد مبتلايان به اين بيماري افزايش چشمگيري را نشان نمي‌دهد معاون بهداشتي وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشكي گفت: سالانه  ۲ ميليون و  ۶۰۰ هزار نفر به جمعيت ايدزي جهان افزوده مي‌شود كه يك ميليون و  ۸۰۰ هزار نفر از اين جمعيت در اثر بيماري يادشده، مي‌ميرند.
مصداقي نيا در گفتگو با ایرنا با ياداوري اينكه كشور ما در زمينه ابتلا به ايدز جايگاه مطلوبي ندارد در عين حال افزود: ايران در مقايسه با كشورهاي منطقه از وضعيت مناسبي در اين زمينه برخوردار است.
اين مقام مسوول در وزارت بهداشت ادامه داد: تعداد مبتلايان به بيماري ايدز در فاصله سالهاي  ۲۰۰۱ تا  ۲۰۰۹ در برخي از كشورهاي دنيا از جمله كشورهاي آسياي ميانه و كشورهاي استقلال يافته پس از فروپاشي شوروي، افزايش قابل توجهي را نشان مي‌دهد.
معاون بهداشتي وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشكي گفت: اين بيماري در برخي از كشورها ا زجمله كشورهاي آفريقايي به دليل توجه و پيشگيري‌هاي كشورهاي توسعه يافته روند رو به كاهش را نشان مي‌دهند.
مصداقي نيا با بيان اينكه در جهان وضعيت كساني كه در آستانه ابتلا به بيماري ايدز هستند رو به كاهش است، افزود:  ۹۷ درصد موارد ابتلا به بيماري ايدز مربوط به كشورهاي كم درآمد و يا با درآمد متوسط است.
وي گفت: در دنيا  ۴۱ درصد مبتلايان به ايدز در فاصله سني  ۱۵ تا  ۳۴ سال قرار دارند كه متاسفانه زنان بيش از مردان به بيماري ايدز مبتلا مي‌شوند.
مصداقي نيا تصريح كرد: اكنون در دنيا روز به روز به تعداد كودكاني كه به دليل مرگ و مير پدر و مادرشان يتيم مي‌شوند رو به افزايش است.
معاون وزير بهداشت ادامه داد: تنها مشكل يتيم شدن اين كودكان نيست، بلكه اين كودكان در آينده مي‌توانند مشكلات اجتماعي گسترده‌اي را براي كشورهاي جهان ايجاد كنند.
مصداقي نيا گفت: براساس آمار جهاني در منطقه مديرترانه شرقي  ۴۶۰ هزار نفر مبتلا به HIV هستند.
اين مقام مسوول در وزارت بهداشت ادامه داد: با توجه به وضعيت جهاني ايدز، منطقه مديترانه شرقي به دليل افزايش مبتلايان به بيماري  , HIV از وضعيت خطرناك و نامطلوبي برخوردار است.
وي، آمار ثبت شده تعداد مبتلايان به بيماري  HIV را در كشور بيش از ۲۱  هزار نفر عنوان كرد و گفت: پيش بيني مي‌شود تعداد مبتلايان به ايدز بيش از  ۸۰ هزار نفر در كشور باشد.
مصداقي نيا يادآور شد: تاكنون در كشور سه هزار و  ۹۲۷ نفر به علت مبتلا به بيماري ايدز جان خود را از دست داده اند.
وي، روند ابتلا زنان به بيماري ايدز را بيش از مردان در كشور عنوان كرد و يادآورشد: وضعيت ايدز در كشور ما يك وضعيت همه گير نيست و تنها در بين جمعيت خاصي با اين مشكل رو به رو هستيم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.26533s, 18q