دانش‌آموزان در هواي آلوده بيشتر دچار برونشيت و گوش‌درد مى‌شوند

۱۳۸۹/۰۹/۰۸ - ۱۳:۳۱ - کد خبر: 21628
سلامت نیوز: يك متخصص بيماري‌هاي داخلي گفت: دانش‌آموزان در مناطق داراى هواى آلوده بيشتر دچار برونشيت و گوش‌درد مى‌شوند.

محمد‌رضا تقي‌زاده در گفت‌وگو با  فارس  با اشاره به تأثير آلودگى هوا بر سلامتي اظهار داشت: در اغلب افراد سالم، با رفع آلودگى هوا علائم ناشى از آن هم برطرف مى‌شود ولي بعضي افراد حساسيت بيشترى به اثرات آلودگى هوا نشان مي‌دهند كه بيشتر از قشر دانش‌آموزان و سالمندان هستند.

وي ادامه داد: ريه‌هاى دانش‌آموزان ممكن است با ميزان كمتر آلودگى هوا احساس ناراحتى كند ضمن اينكه دانش‌آموزان در مناطق داراى هواى آلوده بيشتر دچار برونشيت و گوش‌درد مى‌شوند.

اين متخصص بيماري‌هاي داخلي افزود: مبتلايان به بيمارى قلبى يا ريوى كه بعضي از آنها دانش‌آموزان هستند با شدت بيشترى به هواى آلوده واكنش نشان مى‌دهند؛ اين افراد در طول دوره آلودگى شديد هوا بايد فعاليت‌هاى خود را در بيرون خانه محدود كنند و مراقبت‌هاى‌ پزشكى بيشترى شوند.

تقي‌زاده تصريح كرد: به غير از مرگ و ميرهاى ناشى از آلودگى شديد هوا در كوتاه‌مدت، هر روز بيشتر مشخص مي‌شود كه آلودگى هوا به مقدار كم در دراز مدت مي‌تواند اثرات زيان‌‌آوري بر روي انسان‌ها داشته باشد كه بررسي‌ها در اين زمينه نشان مي‌دهد اين اثرات بر روي دانش‌آموزان و افراد سالمند مشهودتر است.

وي بيان كرد: در شرايطي كه هوا به شدت آلوده است به خانواده‌ها توصيه مي‌شود فرزندان خود را از خانه خارج نكنند، مگر در شرايط خاص چرا كه آلودگي هوا با تأثير بر روي ريه و دستگاه تنفسي، در آينده آنها را با مشكل تنفسي مواجه مي‌كند.

اين متخصص بيماري‌هاي داخلي گفت: تمام بيماران قلبي و تنفسي، سالمندان خصوصاً خردسالان و دانش‌آموزان به‌دليل وجود گرد و غبار در مناطق تهران از تردد در هواي آزاد خودداري كنند و از انجام فعاليت‌هاي ورزشي خودداري كنند چرا كه فعاليت ورزشي موجب افزايش ضربان قلب، افزايش فعاليت دستگاه تنفسي و افزايش ورود هواي آلوده به ريه‌ها مي‌شود.

تقي‌زاده اضافه كرد: از شهروندان تقاضا مي‌شود از تردد با خودروي شخصي در سطح شهر جداً خودداري كنند و با اين عمل خود، در كاهش آلودگي سهم بزرگي داشته باشند در غير اين صورت آلودگي هوا شديدتر مي‌شود و به بيماران قلبي، ريوي و دانش‌آموزان به شدت آسيب مي‌رسد چرا كه آنها آسيب‌پذيرترين قشر جامعه در هواي آلوده هستند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.18223s, 18q