تعداد يتيمان و شيرخواران ناشي از ايدز افزايش يافته است

۱۳۸۹/۰۹/۰۸ - ۱۳:۵۵ - کد خبر: 21630
سلامت نیوز: رئيس سازمان بهزيستي كشور گفت: شيرخواران و يتيمان ناشي از ايدز با توجه به تغيير الگوي انتقال اين بيمار افزايش يافته است كه مسئوليت سازمان بهزيستي را سنگين‌تر مي‌كند.

به گزارش  فارس، احمد اسفندرياري در مراسم روز جهاني ايدز كه صبح امروز در ستاد دانشگاه‌ علوم پزشكي تهران برگزار شد، اظهار داشت: گسترش فقر و بيكاري و خلاء معنويت موجب مشكلاتي در زمينه ايدز شده است. در حال حاضر زنان و كودكان كار و خياباني در معرض خطر نگران‌كننده‌اي قرار دارند.

وي افزود: شيرخواران و يتيمان ناشي از مرگ والدين بر اثر ايدز با توجه به تغيير الگوي انتقال اين عفونت افزايش يافته است و اين امر مسئوليت سازمان بهزيستي را سنگين‌تر مي‌كند. همچنين نگهداري و حمايت از شيرخواران كه گرفتار اين موضوع شده‌اند از برنامه‌هاي مهم اين سازمان محسوب مي‌شود.

اسفندياري تصريح كرد: در حمايت از شيرخواران مبتلا به اين مصيبت سازمان بهزيستي با همكاري وزارت بهداشت برنامه‌هاي ويژه‌اي تدوين كرده است اما در كنار آن حمايت‌ها و مراقبت‌هاي ويژه‌اي را به خصوص در مرحله سپردن به خانواده‌هاي جايگزين در نظر دارد.

رئيس سازمان بهزيستي كشور تصريح كرد: پيشگيري اوليه از آسيب‌ها مهمترين ركن برنامه‌هاي سازمان‌ بهزيستي است كه بر اساس آن آموزش مهارت‌هاي زندگي، فرزند‌پروري و آموزش خانواده‌ها را تقويت مي‌كنيم.

وي اضافه كرد: در موضوع پيشگيري بحث حمايت اقتصادي و اجتماعي از افراد مبتلا و بيمه درماني و اشتغال خودكفايي آنها از اهميت فوق‌العاده‌اي برخوردار است.

اسفندياري يادآور شد: راه‌اندازي 15 باشگاه مثبت، تهيه كتب آموزشي جهت ارزيابي سريع وضعيت گروه‌هاي در معرض خطر به خصوص كودكان خياباني، طراحي برنامه‌هاي مداخله‌گرايانه، تأسيس 108 مركز كاهش آسيب، تأسيس 41 سرپناه شبانه و راه‌اندازي 183 تيم سيار از مهمترين برنامه‌هاي سازمان بهزيستي محسوب مي‌شود.

وي يادآور شد: تربيت 10 مربي و توزيع ميليون‌ها سوزن و سرنگ در بين گروه‌هاي پرخطر از ديگر برنامه‌هاي سازمان بهزيستي است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.1176s, 18q