غلظت مونوكسيدكربن هواي تهران در خانه و فضاي بيرون فرقي ندارد

۱۳۸۹/۰۹/۰۸ - ۱۳:۵۷ - کد خبر: 21631
غلظت مونوكسيدكربن هواي تهران در خانه و فضاي بيرون فرقي ندارد
سلامت نیوز: مدير كل بهداشت محيط وزارت بهداشت گفت: ميزان غلظت مونوكسيد كربن در هواي تهران اكنون به بيش از 2 برابر حد مجاز رسيده، غلظت اين گاز در هواي خانه و محيط‌هاي بسته با محيط هاي باز نيز يكسان است.

كاظم ندافي در گفت‌و‌گو با  فارس، افزود: ميزان غلظت آلاينده‌هاي هوا در تهران طي 2 يا 3 روز گذشته فرقي نكرده است. در زمان حاضر مهمترين آلاينده هواي تهران، گاز مونوكسيد كربن است و در مرحله بعد ذرات معلق قرار دارد، ميزان گاز CO در هواي تهران 2 برابر حد مجاز است و ميزان غلظت ذرات معلق نيز 70 درصد بيشتر از حد مجاز است.

وي ادامه داد:‌ مهمترين توصيه وزارت بهداشت براي كاهش عوارض آلودگي هوا در تهران اين است كه كودكان، سالمندان و بيماران قلبي و تنفسي تا جاي ممكن از تردد در هواي آزاد خودداري كنند و ساير مردم نيز تردد در فضاي آزاد را به حداقل برسانند.

وي در پاسخ به اين پرسش خبرنگار فارس كه آيا ميزان غلظت اين آلاينده‌ها در هواي داخل خانه و فضاي بسته با بيرون تفاوت دارد، گفت: از نظر ذرات معلق تا حدي ميزان اين آلاينده در فضاي بسته كمتر است اما غلظت گاز مونوكسيد كربن در فضاي باز و بسته يكسان است و فرقي نمي‌كند، تنها تفاوت اين است كه به علت تحرك كمتر در فضاي بسته تعداد موارد تنفس كمتر است و اين مواد آلاينده به تعداد كمتري تنفس مي‌شوند در حالي كه اگر فرد در حال رفتن و تحرك باشد، تعداد تنفس بيشتر و در نتيجه ميزان دريافت مواد آلاينده نيز بيشتر مي‌شود.


ندافي گفت: گرچه گاز مونوكسيد كربن يك گاز خفه‎كننده است اما غلظت اين آلاينده در هوا به آ‌ن اندازه نيست كه باعث مسموميت و خفگي شود اما تنفس اين هواي آلوده باعث تنگي نفس، كاهش عمق تنفس، افزايش تعداد تنفس در دقيقه، سوزش و آبريزش از چشم، سردرد و عوارض مشابه ديگر مي‌شود. اين عوارض بعد از سالم شدن هوا يا خروج از محدوده آ‌لوده برطرف مي‌شود.


مديركل بهداشت محيط و كار وزارت بهداشت اضافه كرد: بر اساس گزارش اورژانس كشور تعداد تماس هاي مردم براي امداد اورژانس تنفسي طي روزهاي گذشته 9 درصد و براي امداد اورژانس قلبي 16 درصد نسبت به روز 25 آبان كه هوا سالم بود، افزايش يافته است، البته ممكن است همه اين افراد واقعاً بيمار و اورژانسي نبوده باشند اما شكايتشان به اورژانس به اين دليل بوده است.

ندافي ادامه داد: مونوكسيدكربن و ذرات معلق روي سلول‌هاي مغز انسان اثر مهمي ندارد اما بيشتر سيستم خوني را درگير مي‌كند و باعث مي‌شود ميزان انتقال اكسيژن به بافتها كم شود و با تركيب هموگلوبين با مونوكسيد كربن ماده خطرناك كربوكسي هموگلوبين تشكيل شود كه به بافتهاي بدن آسيب مي‌رساند.

وي تأكيد كرد: در شرايط فعلي ميزان آلاينده مونوكسيد كربن در فضاي خانه و محيط هاي بسته با بيرون تفاوتي ندارد و اگر در خانه اجاق يا بخاري روشن باشد چه‎بسا ميزان مونوكسيد كربن در خانه بيشتر از بيرون باشد و غلظت بيشتر آن خطر مسموميت را در پي دارد بنابراين بهتر است در اين روزها پخت‎وپزهاي طولاني و ميزان استفاده از بخاري در خانه‌ها به حداقل برسد و تا جاي ممكن براي تهويه هواي خانه از فن استفاده شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.33312s, 18q