نبايد هيچ نوزاد مبتلا به ايدز در كشور به دنيا بيايد

۱۳۸۹/۰۹/۰۸ - ۱۵:۲۸ - کد خبر: 21635
به گزارش سلامت نیوز به نقل از وب‌دا ،  دكتر مرضيه وحيد دستجردي وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با بيان اين مطلب در همايش روز جهاني ايدز، گفت: ميزان انتقال ويروس اچ.آي.وي از مادر به جنين هم‌اكنون در كشور 8/0 درصد است كه با اجراي صحيح برنامه سوم كشوري كنترل و مبارزه با ايدز اين ميزان بايد به صفر برسد.
وي افزود: سومين برنامه جامع كنترل و پيشگيري از ايدز از امسال شروع شده كه با كمك و همكاري بين‌بخشي سازمان‌هاي مختلف بايد اجراي صحيح و كامل اين برنامه را در رأس امور قرار دهيم.
وزير بهداشت با اشاره به اين كه صدا و سيما، وزارتخانه‌هاي آموزش و پرورش، علوم و كشور، سازمان بهزيستي و سازمان‌زندان‌ها مهم‌ترين دستگاه‌هايي هستند كه مي‌توانند در برنامه سوم كشوري مبارزه با ايدز، وزارت بهداشت را ياري كنند، اظهار داشت: اميدواريم به زماني برسيم كه حتي يك مورد ايدز هم در كشور نداشته باشيم.
وي افزود: نزديك به سي‌سال است كه از شروع همه‌گيري ايدز در جهان مي‌گذرد و در اين مدت 65 ميليون نفر به ايدز دچار شده و سي‌ميليون نفر فوت كرده‌اند و هم اكنون نيز 33 تا 35 ميليون نفر به ايدز مبتلا هستند.
وي روند رو به كاهش موارد جديد بيماري ايدز در جهان را بارقه اميدي از كنترل اين بيماري دانست و گفت: پس از همه‌گيري ايدز مسئولان كشورها به اين نتيجه رسيدند كه با اجراي پايش، نظارت و برنامه مديريتي يكسان به مبارزه با اين بيماري بپردازند.
دكتر دستجردي ادامه داد: كميته كشوري مبارزه با ايدز از سال 66 در كشور تأسيس شد و خوشبختانه بسياري از اعضاي آن از ابتدا در اين كميته عضويت داشته و در حال انجام خدمت هستند.
وي اجراي نظام ثبت و مراقبت، راه‌اندازي شبكه تهيه و ارائه خون سالم، راه‌اندازي نظام آزمايشگاهي تشخيص، ارائه برنامه‌هاي آموزشي و اطلاع رساني، تأمين امكانات درمان براي مبتلايان و آموزش همگاني را مهم‌ترين برنامه‌هاي كميته كشوري مبارزه با ايدز از ابتداي تأسيس تا اكنون اعلام كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.30858s, 19q