66درصد زنان مبتلا به ويروس ايدز از راه جنسي گرفتار شده‌اند

۱۳۸۹/۰۹/۰۸ - ۱۶:۰۵ - کد خبر: 21643
66درصد زنان مبتلا به ويروس ايدز از راه جنسي گرفتار شده‌اند
سلامت نیوز: معاون بهداشتي وزارت بهداشت گفت: 92،4 درصد مبتلايان به ايدز مرد و 7،6 درصد زن هستند و 66درصد زنان مبتلا به ويروس ايدز از راه جنسي مبتلا شده‌اند.

به گزارش  فارس، عليرضا مصداقي‌نيا در مراسم روز جهاني ايدز كه صبح امروز در ستاد دانشگاه علوم پزشكي تهران برگزار شد اظهار داشت: 33.3 ميليون نفر در دنيا مبتلا به ويروس ايدز هستند و سالانه 2.6 ميليون نفر جديد به اين بيماري مبتلا مي‌شوند.

وي افزود: در كشورهاي با درآمد كم و متوسط روزانه هزار جوان زير 15 سال به ايدز مبتلا مي‌شوند و در كل 6 هزار نفر در دنيا روزانه به اين بيماري مبتلا مي‌شوند كه 51 درصد آن مرد و 41 درصد آنها در سنين 15 تا 24 سال هستند.

مصداقي‌نيا با بيان اينكه ايدز در بين بچه‌هايي كه يتيم هستند رو به افزايش است، گفت: 460 هزار نفر در منطقه ما دچار ايدز هستند. همچنين بايد در نظر داشت كه آمار ابتلا به ايدز در زنان رو به افزايش است.

در ادامه اين مراسم محمد مهدي گويا، رئيس مركز مديريت بيماري‌هاي وزارت بهداشت با بيان اينكه روند شيوع ايدز در دنيا رو به كاهش است اظهار داشت: كندشدن روند رو به رشد شيوع ايدز در بين مصرف‌كنندگان تزريقي ديده مي‌شود اما موارد ابتلا به ايدز در زنان در حال افزايش است بايد در نظر داشت كه زنان عضو مهمي هستند كه اگر مبتلا شوند همسر و كودك خود را نيز مبتلا خواهند كرد.

وي با بيان اينكه اگر مداخله مناسبي در اين زمينه صورت گيرد و هدفگذاري مناسبي انجام شود مي‌توانيم شاهد كنترل شيوع ايدز در كشور باشيم افزود: برنامه مبارزه با ايدز برنامه وزارت بهداشتي نيست بلكه چند بخشي است و به خصوص آموزش و پرورش كه جاي آن در اين جلسه خالي است مهمترين و حياتي‌ترين نقش را دارد.

گويا تصريح كرد: برنامه راهبردي ايدز تهيه شده است كه همه سازمان‌ها يكسالي است كه روي آن نظر دادند و قرار است هفته آينده در شوراي عالي سلامت تصويب شود. بايد عفونت ايدز در كشورمان كمتر از 12 هزارم در صد هزار جمعيت كشور شود.

وي گفت: كاهش انتقال ايدز از طريق مادر به كودك، پيشگيري از بروز جديد در مصرف‌كنندگان تزريقي، حفظ ميزان شيوع ايدز در گروه زنان پرخطر از مهمترين اهداف اين برنامه محسوب مي‌شود.

وي ادامه داد: اگر پوشش 80 درصدي خدمات بهداشتي خود را در بين معتادان تزريقي به 96 درصد برسانيم مي‌توانيم شاهد باشيم كه موارد ابتلا به عفونت ايدز در بين آنها تا 60 درصد كاهش ‌يابد.

رئيس مركز مديريت بيماري‌هاي وزارت بهداشت با بيان اينكه اگر گروه‌هاي در معرض خطر به خوبي كنترل شوند ابتلا به ايدز 50 درصد كاهش مي‌يابد، ادامه داد: حفظ سلامت خون و فرآورده‌هاي خوني، تأمين داروي ضد رتروويروسي براي مبتلايان، ارائه خدمات آموزشي، مشاوره و مراقبت براي بيماران و خانواده‌هاي آنان، زنان در معرض خطر و پناهندگان از مهمترين استراتژي‌هاي برنامه راهبردي سوم ايدز محسوب مي‌شوند.

وي اضافه كرد: در كشور جمعيت زيادي از مهاجران وجود دارند و بايد گفت هيچ كشوري در جهان بر اساس آمارهاي بين‌المللي به اندازه ايران مهاجر خارجي ندارد و اين افراد با كشور خود در حال تردد هستند كه متأسفانه انواع مختلفي از بيماري‌ها را وارد كشور مي‌كنند.

طبق برنامه اعلام شده قرار بود، وزراي رفاه، آموزش و پرورش و كشور نيز در مراسم روز جهاني ايدز حاضر شوند و سخنراني كنند كه هيچ يك از آ‌نان در اين مراسم حاضر نشدند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.23247s, 18q