آلودگي هوا سالانه مرگ دو ميليون نفر را در جهان رقم مي‌زند

۱۳۸۹/۰۹/۰۹ - ۱۱:۰۷ - کد خبر: 21656
آلودگي هوا سالانه مرگ دو ميليون نفر را در جهان رقم مي‌زند
سلامت نیوز:آمار سازمان جهاني بهداشت نشان مي‌دهد؛ آلودگي هوا كه يك خطر جدي محيط زيستي براي سلامت بشر محسوب مي‌شود، تقريبا هر سال مرگ زودهنگام، دو ميليون نفر را در سراسر دنيا رقم مي‌زند.

آلودگي هوا شامل آلودگي محيط‌هاي داخلي ساختمان‌ها و نيز فضاي باز به هر نوع ماده شيميايي، فيزيكي يا بيولوژيكي است كه ويژگي‌هاي طبيعي اتمسفر زمين را دستخوش تغيير مي‌كنند. لوازم صنعتي خانگي، وسايط نقليه موتوري، تجهيزات صنعتي و آتش‌سوزي‌هاي جنگلي منابع معمول و شايع آلوده كننده هوا هستند.

مهمترين آلاينده‌هايي كه نگراني اصلي براي بهداشت عمومي محسوب مي‌شوند، شامل ذرات آلاينده، مونوكسيدكربن، ازن، دي اكسيد نيتروژن و دي اكسيد سولفور هستند. اين آلودگي‌ها سبب بروز بيماري‌هاي تنفسي و امراض ديگري مي‌شوند كه مي‌توانند انسان را از پاي در بياورند و كشنده باشند.

بر اساس اين گزارش، پرهيز از تماس با آلاينده‌هاي هوايي از كنترل افراد خارج است و به اقدامات جدي از سوي مقامات عمومي در سطح ملي، منطقه‌اي و حتي بين‌المللي نيازمند است. دستورالعمل‌هاي كنترل كيفيت هواي سازمان جهاني بهداشت ارائه كننده فراگيرترين ارزيابي‌هاي توافق شده و به روز از اثرات آلودگي هوا روي سلامتي است و اهدافي را براي كيفيت هوا توصيه مي‌كند كه خطرات آن براي سلامتي را به ميزان زياد كاهش مي‌دهد.

طبق اين دستورالعمل‌ها، اگر ميزان ذرات آلاينده از 70 ميكروگرم در هر مترمكعب به 20 ميكروگرم كاهش يابد، مي‌توان آمار قربانيان آلودگي هوا را تا 15 درصد كاهش داد. با كاهش سطح آلودگي هوا مي‌توان بار جهاني ناشي از بيماري‌هاي مختلف مثل عفونت‌هاي تنفسي، بيماري‌هاي قلبي و سرطان ريه در كشورها را به ميزان قابل ملاحظه‌اي كاهش داد.

اين گزارش مي‌افزايد: مديريت صحيح و مناسب محيط زيستي كليد جلوگيري از يك چهارم تمام بيماري‌هاي قابل پيشگيري است كه مستقيما ناشي از آلودگي‌هاي محيطي هستند. بر همين اساس 13 ميليون از مرگ و ميرهاي سالانه به دليل فاكتورهاي محيط زيستي قابل پيشگيري هستند. بنابراين جلوگيري از اين فاكتورهاي خطرساز محيطي دست كم جان چهار ميليون كودك را در سال به ويژه‌ در كشورهاي در حال توسعه نجات مي‌دهد.

در گزارش سازمان جهاني بهداشت هم چنين آمده است كه تقريبا هر سال 800 هزار نفر بر اثر بيماري‌هاي ناشي از آلودگي هواي آزاد گرفتار مرگ زودرس مي‌شوند. به علاوه 150 هزار مورد اين تلفات مربوط به منطقه جنوب آسيا مي‌شود.

طبق محاسبات اين سازمان بين‌المللي، قربانيان آلودگي هوا اغلب بر اثر ابتلا به سرطان ريه، بيماري‌هاي قلبي ـ عروقي و بيماري‌هاي تنفسي جان خود را از دست مي‌دهند، در حالي كه در صورت زندگي كردن در هواي پاك بر طول عمر آن‌ها افزوده مي‌شود. از ديگر عوارض خطرناك آلودگي هوا براي سلامت انسان ابتلا به برونشيت مزمن، بيماري‌هاي شديد تنفسي، تشديد آسم و بيماري‌هاي قلبي و فلج شدن عملكرد ريه‌ها است.

كارشناسان اين سازمان تاكيد دارند كه محاسبه تاثيرات آلودگي‌هاي هوايي شهرها بر روي سلامت شهروندان از مراحل بسيار مهم در زمينه مديريت كيفيت هوايي است، اما متاسفانه بيشتر شهرهاي بزرگ در كشورهاي در حال توسعه فاقد اطلاعات دقيق و كارآمد در اين زمينه هستند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.62774s, 18q