پيوند مغز استخوان در آذربايجان غربي

۱۳۸۹/۰۹/۱۰ - ۱۰:۴۶ - کد خبر: 21680
پيوند مغز استخوان در آذربايجان غربي
سلامت نیوز: يك جراح پيوند مغز استخوان در آذربايجان غربي گفت: تيم پزشكي استان با كمترين امكانات در پيوند مغز استخوان موفقيت بزرگي به دست آورد.


دكتر داوود ملكي در گفت‌وگو با (ايسنا)، با اشاره به برخي مشكلات در اجرا عمل جراحي پيوند مغز و استخوان، افزود: برخي مسوولين در اجرا پيوند مغز و استخوان از ما حمايت نكرده و اميدي به موفقيت ما نداشتند.


وي ادامه داد: نگاه منفي برخي مسوولين به بيماران سرطاني مبني بر اين‌كه اميد نجاتي براي آنها وجود ندارد باعث شد كه حمايت مالي مناسبي از ما صورت نگيرد.


اين فوق تخصص خون و انكولوژي، با تاكيد بر لزوم همكاري و هماهنگي بيشتر مسوولين با دانشگاه علوم پزشكي، اظهار كرد: با حمايت لازم مسوولين از نخبگان و جوانان استان شاهد پيشرفت چشمگير در همه عرصه‌ها به خصوص پزشكي خواهيم شد.


اين استاد دانشگاه با اشاره به تشكيل بخش مجزا براي انجام پيوندهاي مغز و استخوان در استان، گفت: با تشكيل و تجهيز اين بخش و حمايت‌هاي لازم، آذربايجان غربي توان درمان بيمارن هموفيلي و بيماري‌هاي مرتبط را دارد.


وي با اشاره به موفقيت آميز بودن اولين پيوند مغز و استخوان در استان، اظهار كرد: آذربايجان غربي سومين قطب پيوند مغز و استخوان در كشور و تنها استان شمال غرب كشور در اجراي اين درمان است.


دكتر داوود ملكي، با اشاره به ريسك اين نوع درمان، بيان كرد: بيمارهايي كه پيوند مغز و استخوان بر آنها صورت مي‌گيرد بايد با عوارض و درصد ريسك عمل جراحي آشنا شده و رضايت كامل را داشته باشند.


وي با اشاره به لزوم وجود روحيه مناسب در بيماران تحت درمان، گفت: بايد مكان ايجاد شده براي اين نوع بيماران از لحاظ رواني متناسب با آنها باشد.


اين جراح پيوند مغز استخوان در آذربايجان غربي، همچنين با بيان اين‌كه هر ساله 3 تا 4 نفر بر اثر بيماري آنمي آپلاستيك جان خود را از دست مي دهند، تصريح كرد: با فراهم كردن امكانات لازم براي اجراي اين نوع درمان ميزان درصد مرگ و مير بر اثر اين نوع بيماري بسيار كاهش خواهد يافت.


اين استاد دانشگاه، موفقيت اصلي در اين عمل را توكل بر خدا دانست و افزود: سرعت عمل داشتن در اجراي عمل پيوند مغز استخوان يكي از علل موفقيت، در اين نوع درمان است.


دكتر ملكي با بيان اين‌كه، صرفا جهت اجر الهي و خدمت به جامعه بشريت، اين پيوند را انجام داده است، افزود: با در نظر گرفتن معنويات و رضاي خداوند حاضر نيستم اين عمل را حتي با يك ميليارد تومان دستمزد انجام دهم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.57704s, 18q