دارو پس از هدفمند شدن يارانه‌ها گران مي‌شود

۱۳۸۹/۰۹/۱۰ - ۱۸:۰۲ - کد خبر: 21688
دارو پس از هدفمند شدن يارانه‌ها گران مي‌شود
به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، محمدرضا نوروزي امروز در سومين همايش علمي داروسازان سراسر كشور كه در سالن همايش‌هاي رازي برگزار شد، افزود: با توجه به اينكه مشكلاتي براي جامعه پزشكي پيش آمده است به ويژه 2 قانون مصوب مجلس شوراي اسلامي در برنامه توسعه پنجم كه در آن پزشكان در ساعت غير مؤظف خود محدوديت ايجاد شده است و حتي اگر پزشكاني كه در استخدام دولت هستند در ساعت‌هاي آزاد خود نمي‌تواند در بخش‌هاي غير دولتي كار كنند.
وي گفت: در تبصره 2 ماده 36 آمده و در ماد 42 قانون آمده كه در بند «هـ» آنچه سلب اختيارات سازمان نظامپزشكي در بحث تعرفه‌گذاري در بخش غير دولتي شده است و مشكلات ديگر مانند بحث حق فني داروخانه‌ها، امنيت شغلي و ارزش شغلي باعث شده كه نظام پزشكي تصميم بگيرد كه با درخواست اعضا و نمايندگان در سراسر كشور كه در مجمع‌ عمومي سازمان نظامي پزشكي تشكيل شود و اين مسائل را بررسي كند.
عضو عالي شوراي سازمان نظام پزشكي كشور افزود: در برخي از اظهارنظرها كه در روند تصويب اين قانون پيش آمده آمار و اطلاعات ناصحيح و نادرستي از تريبون‌هاي عمومي اعلام شد كه مصوبه شوراي عالي نظام پزشكي مقرر كرده از اظهاركنندگان آمار غير صحيح به مراجع قانون شكايت شود تا نسبت به اثبات ادعاي خودشان اقدام كنند.
نوروزي گفت: ارائه آمار غلط موجب مي‌شود كه در تصميم‌گيري‌هاي قانون‌گذاران اثر بگذارد و قوانيني به تصويب برسد كه ممكن است با بحث‌هاي واقعي كه در گروههاي پزشكي مطرح مي‌شود منافات داشته باشد.
وي اضافه كرد: مجمع سازمان نظام پزشكي كشور بالاترين ركن نظام سازمان پزشكي تلقي مي‌شود و در واقع امور صنفي جامعه پزشكي و تصميم‌گيري‌هاي عمده آن در آنجا انجام مي‌شود و مجمع علاقمند است به بحث كارشناسي بپردازد و تنشي ايجاد نشود و مجمع بازوي كمكي است كه اطلاعات علمي و صنفي و واقعي به مسئولان كشور منعكس كند تا در زمان قانون‌گذاري تصميم‌گيري‌هاي صحيحي در اين مورد اتخاذ شود.
عضو عالي شوراي سازمان نظام پزشكي كشور اضافه كرد: آنچه كه الان مهم است در بستر جامعه پزشكي اتفاق افتاده اين است كه به خصوص با بحث هدفمند شدن يارانه‌هاي بحث‌هاي مهم اقتصادي رخ مي‌دهد و يكي از مشكلات عمد‌ه‌اي كه مطرح مي‌شود بحث داروخانه‌ها و فروش دارو است.
نوروزي با اشاره به اينكه پيش‌بيني‌هاي ما براين است كه با طرح هدفمند شدن يارانه‌ها قيمت دارو در كشور افزايش پيدا مي‌كند، گفت: اگر بيمه‌ها نتوانند پوشش مناسب بدهند و مشكلاتي را براي مردم و توزيع‌كنندگان دارو به وجود خواهد آورد از طرف ديگر تصور ما براين است كه باز با حذف يارانه‌هاي انرژي هزينه‌هاي بخش‌هاي درماني افزايش پيدا مي‌كند كه شامل بخش‌هاي دولتي و خصوصي مي‌شود.
نوروزي با با بيان اينكه دريافتي اين بخش‌ها از طرف بيمه است و بيمه‌ها قادر نيستند كه مطالبات قبلي را پرداخت كنند، گفت: كارخانه‌هاي دارو طلب‌هاي خود را نمي‌توانند از بيمارستان‌ها و جاهايي كه دارو دادند دريافت كنند و يك سيكل معيوبي در چرخه درمان، دارو، توزيع و اقتصاد پيش مي‌آيد كه از مباحثي است كه نياز به بحث‌هاي كارشناسي دارد.
وي افزود: اميدوار هستيم در مجمع سازمان نظام پزشكي اين موارد مطرح شود و سازمان نظام پزشكي پيشنهاد مي‌كند كه بخشي از درآمد حاصله از هدفمندشدن يارانه به سمت بخش سلامت به خصوص بخش‌هاي خصوصي و دولتي سوق داده شود و اگر اين كار بتواند صورت گيرد هم با تزريق به بخش توليد مي‌توانيم قيمت دارو را متعادل نگه داريم و هم با تزريق و توزيع به داروخانه‌ها و شركت‌هاي توزيع‌كننده باعث شود كه فشاري به مردم وارد نشود.
عضو عالي شوراي سازمان نظام پزشكي كشور گفت: هدف ما از اين نوع تغييرات اين است كه مردم دچار آسيب و نگراني نشوند زماني كه برق، گاز و آب گران شد اتومات بايد اين هزينه‌ها مخصوصاً در بخش‌هاي خصوصي از جايي هزينه شود يا بايد از طريق يارانه‌اي كه دولت مي‌پردازد تأمين شود و يا از پرداختي كه از طريق مردم است جبران شود.
نوروزي افزود: 80 درصد از درمان سرپايي در بخش خصوصي انجام مي‌گيرد و فقط 20 درصد توسط بخش‌هاي دولتي انجام مي‌شود و نمي‌توانيم بگوييم كه در مطبي كه آب، برق و گاز را گران كرده‌ و هزينه‌ها را بالا برده‌ايم به او بگويم كه دريافتي‌ها ثابت باشد و هنوز نديده‌ايم كه در اين بخش تقسيم مناسبي صورت گرفته باشد و ما نگران بخش‌هاي دولتي نيز هستيم اگر چنين اتفاقي در بخش‌هاي دولتي بيفتد و بيمه نتواند هزينه‌ها را پرداخت كند خواه ناخواه اگر بيمارستان درآمد نداشته باشد و بيمه‌ها نتواند هزينه‌ها را پرداخت كند و يارانه‌اي در اختيار آنها قرار نگيرد خواه ناخواه فشار بر مردم وارد مي‌شود.
وي اضافه كرد: در سياست‌گذاري سلامت بيشتر به شكل مردم هستيم تا اينكه نگران بخش‌هاي خدمت‌دهنده باشيم اگر اين بحث‌هاي هدفمندي يارانه‌ها و امنيت شغلي و تسهيلات ارائه خدمات نتواند جايگاه خود را باز كند در بخش سلامت مردم يا بيماران دچار مشكل مي‌شوند و در بحث سلامت نياز به كارشناسي‌هاي زيادي داريم دارو، درمان و خدمات درماني مثل جراحي مسائلي نيست كه بتوان با آنها سرسري برخورد كرد كه اين مسائل با جان مردم مرتبط است و جان ارزش دارد و سياست‌گذاران بخش سلامت در اين امر يك مقدار نگران هستند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.60038s, 19q