سردرد، سرفه ،حواس پرتي، ضعف، بی حالی ، از علایم آلودگی هوا

۱۳۸۹/۰۹/۱۲ - ۱۲:۲۰ - کد خبر: 21693

به گزارش سلامت نیوز به نقل از وب دا ، دكتر مصطفي قانعي معاون تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت و عضو كميته تخصصي پايش آلودگي هواي تهران و فوق تخصص ريه با بيان اين مطلب گفت: هركدام از افراد در هر محيطي چنين علائمي را در خود مشاهده كردند از آن محيط دور شده و به جاي امن بروند.

وي افزود: مهم‌ترين آلاينده‌هاي هوا مونواكسيدكربن، دي‌اكسيد نيتروژن، گوگرد و اوزن هستند كه به ترتيب موجب سردرد و كم حواسي و ضعف و سستي، تحريك ريه و سرفه، سرفه همراه با خلط و درد قفسه سينه در افراد مي‌شود.

 اين فوق تخصص ريه خاطرنشان كرد: مونواكسيد كربن كه نه رنگ دارد، نه بو و نه مزه، با شدت بالاتري نسبت به اكسيژه به گلبول قرمز خون اتصال يافته و موجب سردرد و بي‌حالي و كم هوشي افراد مي‌شود، در چنين محيطي هركس اين علائم را در خود ديد بلافاصله بايد آن محيط را ترك كند.

دكتر قانعي با اعلام اين كه اين آلاينده طي چند روز چهارهزار نفر را در انگليس كشت، ادامه داد: اكسيد نيتروژن، ديگر آلاينده موجود در هواي آلوده نيز با تحريك ريه فرد را به سرفه‌هاي متوالي انداخته و با نفوذ در ريه تبديل به اسيدنيتريك مي‌شود. وي ادامه داد: گازهاي ناشي از سوخت گوگرد نيز ضمن تركيب با اكسيژن و ورود به ريه با هيدروژن خون تركيب شده و موجب توليد خلط در افراد مي‌شوند.

معاون تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت خطرناك‌ترين آلاينده را اوزن دانست و گفت: اين آلاينده از ساير آلاينده‌ها خطرناك‌تر است زيرا از آلاينده‌هاي بسيار ريز بوده و با عبور از تمام فيلترهاي دهان، حلق، شش و ريه‌ها موجب كم شدن برگشت ناپذير حجم ريه‌ها شده و درد قفسه سينه را در پي دارد.

 وي آلاينده ديگري كه كمتر مردم با آن مواجه مي‌شوند را «سولفور» اعلام كرد و اظهار داشت: اين آلاينده اگرچه مخاطرات كمتري به دستگاه تنفسي تحميل مي‌كند ولي با توليد بوي بد، مشابه بوي تخم مرغ گنديده موجب اذيت و آزار افراد مي‌شود. اين عضو كميته تخصصي پايش آلودگي هواي تهران در خاتمه به مردم توصيه كرد: هركس اين علائم را در خود يافت بايد بلافاصله از آن محيط آلوده خارج شده و خود را به محيط امن از نظر پاك بودن هوا برساند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.36582s, 18q