تمام بخش‌هاي صنعتي ملزم به ارائه پيوست سلامت در طرح‌هاي خود هستند

۱۳۸۹/۰۹/۱۲ - ۱۲:۰۸ - کد خبر: 21695
به گزارش سلامت نیوز دكتر حسن آقاجاني مشاور وزير و مديركل دفتر وزارتي با اعلام اين خبر گفت: طبق اين مصوبه وزارت بهداشت با همكاري معاونت راهبردي رياست جمهوري بايد هرساله مصداق‌هاي طرح‌هاي بزرگ را مشخص كند تا بخش‌هاي صنعتي براساس آن پيوست سلامت اين طرح‌ها را تهيه و ارائه كنند.
وي افزود: اين طرح از برنامه‌هاي بلندمدت در جهت كاهش آلودگي‌ها از جمله آلودگي‌هاي هوا در شهرهاي بزرگ كشور است كه نتايج مثمرثمري در آينده خواهد داشت.
وي تصريح كرد: براساس ماده 7 قانون جامع آلودگی هوا، وزارت بهداشت مسئول است از اختياراتي كه دارد با توجه به آلودگي هوا، شرايط مناسب براي سلامت مردم را با همكاري و مشخص كردن سهم ساير دستگاه‌هاي ديگر از جمله شهرداري‌ها، وزارت كشور، وزارت صنايع و سيستم‌هاي حمل و نقل فراهم نمايد و دستگاه‌هاي ديگر نيز در راستاي تامين سلامتي مردم نقش ايفا كنند.
اين فوق تخصص قلب و عضو كميته تخصصي پايش آلودگي هوا تصلب شرايين (آترواسكلروز) را مهم‌‌ترين تأثير آلودگي هوا بر قلب و عروق دانست و اظهار داشت: در شهرهاي آلوده تمامي فاكتورهاي كشنده و خطرناك قلبي اعم از سكته‌ها، آريتمي‌هاي قلبي، نارسايي قلبي و علايم باليني اين نارسايي‌ها و در نهايت فاكتور مهم «اميد به زندگي» تا سطح معني‌داري افزايش مي‌يابد.
وي اضافه كرد: طبق آمار سال 87 بالغ بر 3600 نفر مرگ ثبت شده با آلودگي هوا مرتبط بوده و طي امسال اين آلودگي 16 درصد ميزان مراجعات به اورژانس‌ها را در بيماران قلبي و 9 درصد در بيماران تنفسي افزايش داده است.
دكتر آقاجاني با اعلام افزايش 30 درصدي آمار مراجعات بيماران قلبي در برخي از مراكز بيمارستاني و اورژانس‌ها طي چند روز اخير بر اثر افزايش آلودگي هوا، گفت: در سه هفته گذشته ميزان افزايش برخي از آلاينده‌هاي هوا در پايتخت 7/1 تا 2/2 برابر ميزان طبيعي بوده است.
وي محصور بودن تهران در بين كوه‌ها را موجب عدم تغييرات جوي دانست و بيان داشت: برخي وسايط نقليه 40 برابر ساير وسايط هوا را آلوده مي‌كنند و طبق گزارشات واصله‌ برخي آلاينده‌ها در سوخت‌هاي فسيلي چندين برابر حد مجاز است.
وي با توصيه مردم براي پرهيز از استفاده بيش از حد از سوخت‌هاي فسيلي مثل بنزين و گازوييل گفت: متأسفانه روزانه بيش از سه ميليون خودرو در پايتخت تردد مي‌كنند كه يك ميليون از اين خودروها فاقد استانداردهاي لازم هستند.
وي تشكيل كميته تخصصي پايش هواي تهران در وزارت بهداشت را گام مهمي در جهت اجراي قوانين مجلس كه وزارت بهداشت را مسئول پيگيري سلامت مردم در چنين شرايطي مي‌داند، ارزيابي كرد
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.52258s, 18q