گرفتگي پا در خواب به علت ريفلاکس بيش از حد عضلات است

۱۳۸۹/۰۹/۱۲ - ۱۶:۴۱ - کد خبر: 21700

به گزارسلامت نیوز دکتر مجتبي آذريانيان در گفت وگو با  ايسنا واحد علوم پزشکي ايران، گفت: گرفتگي عضلات در خواب اغلب به دليل رفلاکس بيش از حد عضلات است. فرد وقتي در خواب جابجا شده و تکان مي‌خورد، ماهيچه‌هاي ساق پا جمع شده و تاندون‌ها کشيده مي‌شوند. اين عمل باعث تحريک گيرنده‌هاي عصبي موجود درتاندون‌ها شده و با فرستادن پيام‌هاي عصبي به نخاع، منقبض شدن عضلات را اعلام مي‌کند. بعضي اوقات عضلات در همان حالت انقباض باقي مانده و صدمه مي‌بيند.

وي عنوان کرد: گرفتگي دردناک عضلات در شب، مي‌تواند به دليل صدمات عصبي مانند کوفتگي عصب، آسيب‌هاي عضلاني، قطع موقتي جريان خون به پاها و مقادير غيرعادي املاح يا هورمون‌ها در بدن باشد که اگر فرد داراي يکي از اين مشکلات باشد، بايد به پزشک مراجعه کند.

دکتر آذريانيان در ادامه گفت: شخص اگر مشکل جدي نداشته باشد، مي‌تواند قبل از خواب با انجام کارهايي که باعث کاهش رفلاکس (واکنش) کششي مي‌شوند از گرفتگي عضلات پا جلوگيري کند که اين موارد شامل انجام ورزش مخصوص پا است که باعث کشيدگي ساق پا مي‌شود به طوري که فرد روي شکم دراز کشيده و کف دست‌ها را بر روي زمين گذاشته و با بالا و پائين آوردن دست‌ها، شکم را به زمين نزديک و دور مي‌کند. همچنين استفاده از تشک گرماده به مدت 10 دقيقه قبل از خواب كه باعث گرم شدن پا مي‌شود نيز مفيد است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.09914s, 18q