دستگاه‌هاي تصفيه هوا مورد تأييد وزارت بهداشت نيستند

۱۳۸۹/۰۹/۱۲ - ۱۸:۴۲ - کد خبر: 21702
دستگاه‌هاي تصفيه هوا مورد تأييد وزارت بهداشت نيستند

به گزارش سلامت نیوز به نقل از  فارس، كاظم ندافي پنجشنبه در نشست خبري مسئولان وزارت بهداشت درباره آلودگي هوا در دفتر وزير بهداشت افزود: اين روزها تبليغات زيادي درباره دستگاه‌هاي تصفيه آلودگي هوا ديده مي‌شود، اما اكثر اين دستگاه‌ها فاقد مجوز از مراجع قانوني هستند و وزارت بهداشت نيز تاكنون هيچ يك از اين وسايل را تأييد نكرده است.

وي ادامه داد: برخي از اين دستگاه‌ها نه تنها ميزان ‌آلودگي هوا را كم نمي‌كنند بلكه ممكن است آلاينده‌ها را افزايش هم بدهند بنابراين به مردم توصيه مي‌كنيم به تبليغات اين دستگاه‌ها توجه نكنند و فقط از دستگاه‌ها و وسايلي كه از سوي اداره كل تجهيزات پزشكي وزارت بهداشت تأييد شده‌اند، استفاده كنند.

ندافي در پاسخ به اين پرسش فارس كه ميزان مرگ ناشي از آلودگي هوا طي روزهاي گذشته چقدر بوده است گفت: موارد مرگ ناشي از آلودگي هوا در كشور ما ثبت نمي‌شود و ما نظام ثبت مرگ هاي ناشي از آلودگي هوا در كشور نداريم به همين علت هيچ متوفايي با گواهي پزشكي به علت مرگ ناشي از آلودگي هوا به بهشت زهرا منتقل نمي‌شود.

وي ادامه داد: آمارهايي هم در مورد تعداد فوتي ناشي از آ‌لودگي هوا اعلام مي‌شود مثل اينكه سال گذشته 3600 نفر بر اثر آلودگي هوا در تهران مردند نيز بر اساس ميزان غلظت آلودگي هوا و تعداد روزهاي آن و بر اساس مطالعات و محاسبات اپيدميولوژي بين‌المللي اعلام مي‌شود.

رئيس مركز سلامت محيط و كار وزارت بهداشت افزود: تا سال گذشته 25 مركز سنجش آلودگي هوا در تهران فعال بودند اما تعداد اين مراكز امسال به 36 مركز افزايش يافته است.

وي گفت: تمام شاخص‌هاي آلودگي هوا بر اساس استانداردهاي ملي سنجيده و همه آنها مطابق شاخص‌هاي موجود بر اساس عدد 100 اندازه گيري مي‌شوند يعني اگر اين شاخص تركيبي تا عدد 100 را نشان دهد هوا سالم است و هر چقدر بيشتر باشد نشانه آلودگي بيش از حد مجاز است.

ندافي افزود: اين شاخص‌ها از سوي سازمان محيط زيست در اختيار وزارت بهداشت قرار مي‌گيرد و وزارت بهداشت بعد از تحليل اطلاعات و تطبيق آن با شرايط سلامت مردم هشدارهاي لازم را از طريق رسانه‌ها به مردم ارائه مي‌كند.

وي در پاسخ به اين پرسش فارس كه چرا وزارت بهداشت در زمينه هشدارهاي سلامت كمتر فعال است و بيشترين اطلاع رساني از سوي سازمان محيط زيست و مركز هماهنگي اطلاع رساني آلودگي هوا اعلام مي شود، توضيح داد: مركز هماهنگي اطلاع رساني آلودگي هوا متشكل از نمايندگان وزارت بهداشت، شهرداري، محيط زيست و سازمان هواشناسي است كه روزانه اطلاع رساني مي‌كند و مسئولان وزارت بهداشت نيز در صورت وجود ابهام و لزوم اطلاع رساني بيشتر طي مصاحبه‌هايي نكات لازم را به مردم اعلام مي‌كنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.6923s, 18q