روابط عمومي معاونت غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي شيراز خبر داد:

نقش زینک در بهبود اسهال

۱۳۹۶/۰۴/۱۳ - ۱۷:۲۹ - کد خبر: 217186
نقش زینک در بهبود اسهال

سلامت نیوز:به گزارش روابط عمومی معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز : کارشناس مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم بيان كرد كه مصرف مکمل زینک می تواند شدت، مدت وعود مجدد اسهال را تا چند ماه کاهش بدهد.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایفدانا ،کارشناس مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم بيان كرد كه مصرف مکمل زینک می تواند شدت، مدت وعود مجدد اسهال را تا چند ماه کاهش بدهد.

دکتر "فاطمه فاقعی " بیان کرد: بیماری اسهال یکی ازعلل اصلی مرگ ومیرکودکان درسراسرجهان است، از دست دادن مایع روده ای ناشی از اسهال که ممکن است کم آبی شدید با علایمی مانند خشکی دهان، افزایش تشنگی، عدم اشک هنگام گریه کردن، چشم های فرو رفته، کاهش در ادرار کردن ( بیشتر از 6 ساعت از آخرین ادرار گذشته باشد)، عدم تعادل الکترولیت ها و شوک و حتی درمواردشدید مرگ ، به دنبال داشته باشد. بنابراین تأمین آب و الکترولیت از طریق پودر او آر اس (ORS) نقش حیاتی دارد. همچنین باید به این نکته دقت کرد، مایعاتی مانند چای، نوشیدنی های انرژی زا و نوشابه به علت غلظت سدیم نامناسب ممکن است در کودکان باعث بدتر شدن وضعیت بیماری شود، همچنین بیمار باید از خوردن مواد غذایی با محتوای چربی زیاد و فرآورده های لبنی (به جز ماست ) پرهیز کند و در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند باید تعداد دفعات شیردهی افزایش پیدا کند. از طرفی موادی مانند سیب زمینی، برنج، گندم و حبوبات می توانند در بهبود بیماری کمک کننده باشند .

وی تاکید کرد که مطالعات نشان می دهد مکمل روی می تواند شدت و مدت اسهال را کاهش دهد و همچنین از عود مجدد بیماری تا چند ماه جلوگیری کند، بر این اساس سازمان جهانی بهداشت توصیه می کند،کودکان زیر 6 ماه روزانه 10 میلی گرم و کودکان 6 ماه تا 5 سال روزانه 20 میلی گرم به مدت 10روز از مکمل زینک استفاده کنند. در صورت وجود بیماری های زمینه ای باید با پزشک مشورت شود.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.59897s, 19q