سيگارخريدن براي والدين،قبح سيگاررا در كودك مي‌شكند

۱۳۸۹/۰۹/۱۳ - ۱۲:۴۳ - کد خبر: 21727
سلامت نیوز: دبير اجرايي جمعيت مبارزه با دخانيات گفت: بالغ بر60 درصد افراد سيگاري كه به كلينيك‌هاي ترك سيگار مراجعه كرده‌اند، پدر يا مادرشان و يا هر دوي آنها سيگاري بوده‌اند بنابراين يكي از علل گرايش فرزندان به سيگار، معاشرت مداوم آنان با والدين سيگاري است.

دكتر محمدرضا معدني در گفت وگو با  ايسنا، افزود: فرزندان والدين سيگاري از پدر و مادر خود الگوبرداري مي‌كنند و حتي برخي مواقع، آنان سيگار مورد نياز پدر يا مادر خود را مي‌خرند. بدين ترتيب قبح استعمال سيگار براي آنان شكسته مي‌شود.

دبير اجرايي جمعيت مبارزه با دخانيات با اشاره به وضعيت قاچاق سيگار اظهار كرد: قاچاق سيگار با تلاش معاونت پيشگيري، هماهنگي سازمان‌ها و استان‌هاي ستاد مركزي مبارزه با قاچاق كالا و ارز و مسئولان شركت دخانيات تا حدودي در كشور كنترل شده است.

وي درباره راه‌هاي مبارزه با فروش سيگار به صورت نخي گفت: بر اساس يكي از مواد قانون جامع كنترل و مبارزه ملي با دخانيات، فروش سيگار به افراد زير 18 سال و به صورت نخي ممنوع است. در اين جهت فرهنگ سازي، اطلاع رساني گسترده و انديشيدن تدابير لازم از سوي متوليان نظام سلامت كشور براي اجرايي كردن اين ماده ضرورت دارد.

دبير اجرايي جمعيت مبارزه با دخانيات در ادامه اظهار كرد: طبق قانون جامع كنترل و مبارزه ملي با دخانيات اگر فروش سيگار نخي در مغازه‌اي ديده شود بايد پرونده كسب اين واحد صنفي توقيف، جريمه يا باطل شود. اجرايي كردن اين رويه نيازمند بسترسازي خاصي است كه زمان بر است.

وي افزود: افراد زير 18 سال در جهان به‌ راحتي سيگار تهيه مي‌كنند چرا كه ارزان و قابل دسترس است و با رنگ و لعاب خاصي عرضه مي‌شود. در اين شرايط قوانيني براي محدود كردن مصرف سيگار وضع شده است تا دسترسي به آن كاهش يابد و جذابيت ظاهري بسته سيگار با چاپ تصاوير هشداردهنده از بين برود. از سوي ديگر، يك نخ سيگار با پرداخت 20 تومان قابل خريد است ولي اگر سيگار به صورت بسته‌اي فروخته شود حدود 600 تا هزار تومان بايد براي خريد آن پرداخته شود بنابراين فروش بسته‌اي سيگار تمايل به مصرف سيگار را كاهش مي‌دهد.

معدني در پايان با بيان اينكه يكي از راه‌هاي كاهش مصرف دخانيات، افزايش قيمت سيگار است، گفت: با اجرايي كردن اين تصميم، قشر كم درآمد قادر به خريد سيگار نيست در نتيجه به ترك اين ماده دخاني تمايل پيدا مي‌كند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.30135s, 18q