والدين بي‌حوصله و روان‌پريش موجب اعتياد فرزندانشان مي‌شوند

۱۳۸۹/۰۹/۱۳ - ۱۳:۲۰ - کد خبر: 21734
سلامت نیوز: يك روانشناس گفت: برخي والدين به دليل بي‌حوصلگي، فقدان احساس مسئوليت و روان پريشي زمينه اعتياد فرزندانشان را فراهم مي‌كنند.

محمود ساعتچي در گفت‌وگو با  فارس  درباره والديني كه فرزندان خود را معتاد مي‌كنند، اظهار داشت: برخي از والدين، گرفتار نشانه‌هاي پريشاني رواني هستند و اختلالات رفتاري دارند و همين علت زمينه اعتياد فرزندانشان را فراهم مي‌كنند.

وي ادامه داد: يكي از اختلالات رفتاري، نداشتن احساس مسئوليت نسبت به فرزندان و فقدان معيارهاي صحيح اخلاقي است همچنين بسياري از افراد معتاد متوجه نمي‌شوند كه فرزندانشان با مشاهده رفتار آنها الگو مي‌گيرند.

ساعتچي بيان داشت: برخي از والدين به دليل بي‌حوصلگي و عدم احساس مسئوليت اجازه مي‌دهند تا فرزندانشان معتاد شوند همچنين برخي از فرزندان براي اينكه والدين خود را اذيّت نكنند توسط والدين خود معتاد مي‌شوند.

اين جامعه‌شناس با بيان اينكه آمار نشان مي‌دهد نزديك به سه دهه است كه مردان به دلايل مختلف همسران خود را معتاد مي‌كنند، گفت: مردان به معتاد كردن همسرانشان اقدام مي‌كنند تا آنها نتوانند اقدام به طلاق كنند و انگيزه نجات را از خود و همسر خود بگيرند.

وي عنوان كرد: وقتي كه مردان، همسران خود را معتاد مي‌كنند، مادران نيز براي استفاده راحت‌تر از مواد مخدر، به معتاد كردن فرزندان خود اقدام مي‌كنند؛ ممكن نيست اين نوع اعتياد را در خانواده‌هاي بالنده مشاهده كنيم چرا كه اعتياد يكي از ويژگي‌هاي خانواده‌هاي پريشان و داراي اختلالات رفتاري و رواني است.

ساعتچي بيان كرد: در عصر حاضر شاهد هستيم كه مسئله بهداشت رواني در برخي از جوامع بسيار مورد توجه دست‌اندركاران است و برنامه‌هاي گسترده‌اي در اين خصوص تدارك ديده شده است؛ در ساير جوامع اگر پدر و مادر رفتار بدي با فرزندان خود داشته باشند، دولت با آنها برخورد مي‌كند؛‌ بنابراين دولت در اين زمينه تعيين‌كننده است و اميدواريم در جامعه شاهد فعال شدن بخش‌هاي دولتي براي مقابله با پديده اعتياد فرزندان باشيم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.21356s, 18q