45درصد سرطان‌ها از تغذيه ناسالم است

۱۳۸۹/۰۹/۱۴ - ۱۱:۰۳ - کد خبر: 21757
45درصد سرطان‌ها از تغذيه ناسالم است
سلامت نیوز: معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي بابل با اعلام علت 45درصد سرطان‌ها از تغذيه ناسالم گفت: براي نخستين بار در كشور، خانه رابطان بهداشت در بابل احداث شد.

به گزارش  فارس  حسن اشرفيان شنبه شب در مراسم روز جهاني داوطلب اظهار داشت: تعداد رابطان ما در سال 1384، 350 رابط غيرفعال بوده كه اين تعداد در حال حاضر به 750 نفرافزايش يافته است.
وي افزود: هدف نهايي ما نفوذ به داخل خانه‌ها است كه اين امر با تعداد كم كارمندان ما امكان‌پذير نبوده و به عشق و ايثار رابطان نياز داريم.
اشرفيان بيان داشت: رابطان بهداشت با شركت در تمام جلسات مذهبي درصدد اطلاع‌رساني در زمينه‌هاي مختلف بهداشت جسمي و روحي از جمله اطلاع‌رساني در زمينه بيماري ايدز، اعتياد، مصرف دخانيات، تغديه و فعاليت‌هاي فيزيكي، ازدواج، تولد، مرگ و مهاجرت هستند.
اشرفيان با اشاره به نقش مهم فعاليت فيزيكي و تغذيه در جامعه اظهار داشت: بيماري‌هاي قلبي و عروقي، ديابت و سرطان‌ها به عدم فعاليت فيزيكي و تغذيه نامناسب بستگي دارد و بر اساس آمار موجود 45درصد سرطان‌ها از تغذيه ناسالم است.
وي بيان داشت: با تلاش گسترده‌اي كه در دانشگاه صورت گرفته آمار مرگ مادران در بابل به صفر رسيده است در حالي كه متوسط مرگ مادران در كشور 30 درصد است و رابطان ما با معرفي مادران باردار و همچنين نوزادان به مراكز بهداشت نقش موثري در اين امر داشته‌اند.
معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي بابل تصريح كرد: دربخش معاونت بهداشتي يك اتاق با تمام تجهيزات و امكانات در اختيار رابطان قرار داديم كه اين نخستين خانه رابطان در كشور است كه آغاز به كار كرده است.
وي با اشاره به نقش خانواده در بروز اعتياد در جوانان افزود: بر اساس آمار به عمل آمده حدود 85درصد از عوامل اساسي معتادان به خانواده و بقيه درصد به دوستان بستگي دارد كه با كنترل صحيح خانواده اين امر قابل پيشگيري است.
اشرفيان بيان داشت: اعتياد به اينترنت از اعتياد به ماهواره و مواد مخدر نيز خطرناك‌تر است و عدم توجه والدين به اين امر باعث انحراف‌هاي جبران‌ناپذير مي‌شود.
وي افزود: كمربندي اميركلا محل برپايي قليان و قليان سراها شده است و با وجودي كه بارها صداي فرياد خود را به گوش مسئولان رسانديم كسي توجه نكرد غافل از اين كه اين مصيبت دامن همه جوانان ما را خواهد گرفت و بي‌توجهي سبب افزايش اين اماكن زيانبار در جامعه مي‌شود.
اشرفيان به هواي آلوده و ترافيك سنگين بابل اشاره و تصريح كرد: اين عوامل سبب بروز بيماري‌هاي جسمي و روحي و استرس شده و بهداشت جامعه را دچار مشكل مي‌كند.
وي در پايان گفت: با اينكه بارها اعلام كرديم ولي باز از مسئولان ذيربط تقاضا داريم براي اصلاح شهر و مردم قدم برداريد، مردم را دريابيد و به نسل آينده فكر كنيد تا مردمي سالم در كنار شهري سالم و جامعه سالم داشته باشيم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.29855s, 18q