عوارض راديوتراپي در سرطان پستان با بکارگيري تکنيک‌هاي جديد سه بعدي کاهش مي‌يابد

۱۳۸۹/۰۹/۱۴ - ۱۲:۱۴ - کد خبر: 21760
سلامت نیوز: يک آنکولوژيست از کاهش عوارض راديوتراپي با بکارگيري تکنيک‌هاي جديد سه بعدي خبر داد و گفت: آگاهي دادن به بيمار و جراح و ويزيت‌هاي هفتگي بيمار هنگام راديوتراپي در کاهش اين عوارض موثر است و به علت بروز اين عوارض نبايد تاثيرات مثبت اين روش درماني را ناديده گرفت.

دکتر رباب انبيايي، عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي در گفت وگو با ايسنا با اشاره به عوارض راديوتراپي در سرطان پستان اظهار داشت: احتمال بروز عوارض راديوتراپي در روند درمان مبتلايان به سرطان پستان وجود دارد اما اين عوارض نگران کننده نيست و نبايد باعث شود که اثرات مثبت اين روش درماني فراموش شود.

دکتر انبيايي با بيان اين مطلب که تکنيک جديد سه بعدي در راديوتراپي تا حدود زيادي مي‌تواند اين عوارض را کاهش دهد، افزود: عوارض راديوتراپي به دو دسته حاد و مزمن تقسيم مي‌شوند. عوارض حاد ممکن است در حين راديوتراپي و يا خيلي سريع بعد از انجام اين روش درماني بروزپيدا کند که نگران کننده نيست زيرا همان طور که خيلي زود به وجود مي آيند به راحتي نيز قابل درمان هستند. اما عوارض مزمن که پزشکان و جراحان به آن بيشتر توجه مي‌کنند چند ماه يا چند سال بعد از راديوتراپي رخ مي‌دهد و ممکن است که ادامه دار باشد ولي با تجويز به موقع دارو توسط پزشک و درمان صحيح قابل کنترل است.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي در ادامه با اشاره به تظاهرات پوستي که در عوارض حاد ايجاد مي‌شود، تصريح کرد: سوختگي پوستي يکي از عوارض حاد راديوتراپي است که بسته به ميزان حساسيت بيمار متفاوت است و همان طور که حساسيت هر فرد نسبت به تابش آفتاب و درصد آفتاب سوختگي تفاوت دارد ميزان حساسيت پوستي بيماران نيز نسبت به اشعه راديوتراپي متفاوت بوده و اگر بيمار در طول درمان دچار سوختگي شود معمولا بعد از يک هفته از اتمام راديوتراپي اين سوختگي بهبود خواهد يافت.

اين انکولوژيست با ذکر اين نکته که سوختگي پوستي به سه دسته خفيف، متوسط يا خشک و شديد (سوختگي مرطوب) تقسيم مي‌شود، گفت: سوختگي خفيف و خشک که با قرمزي پوست همراه است به راحتي با شستشو با سرم‌هاي نرمال سالين و مصرف کرم‌هايي که توسط انکولوژيست راديوتراپيست تجويز مي‌شود قابل درمان است.

وي ادامه داد: بيماران در طول درمان راديوتراپي به هيچ وجه نبايد از کرم‌ها، مام‌ها و ادکلن ها در محل موضعي که راديوتراپي مي‌شود، استفاده کنند زيرا مصرف اين مواد آرايشي و بهداشتي حساسيت پوست را افزايش داده و احتمال بروز عارضه را بيشتر خواهد کرد بنابراين بايد تمامي کرم‌هايي که مصرف مي‌شود با نظر انکولوژيست راديوتراپيست تجويز شود.

دکتر انبيايي با اشاره به سوختگي‌هاي شديد در راديوتراپي پستان اظهار داشت: اين نوع سوختگي بيشتر در هفته آخر راديوتراپي، فصل تابستان و در افرادي که سينه‌هاي بزرگ و حجيم دارند رخ مي‌دهد که اين نوع عارضه نيز نگران کننده نيست و با ارجاع به راديوتراپيست قابل درمان است اما حتي با ايجاد آن نيز نبايد راديوتراپي قطع شود مگر در موارد بسيار حاد که پزشک معالج مجبور به اين کار شود.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي ادامه داد: پوشيدن لباس‌هاي نخي، عدم استفاده از لباس‌هاي زير و فعاليت کمتر در جهت کاهش تعريق و کاهش ساييدگي پوست پستان به بدن اين عارضه کاهش مي‌يابد اما مي‌توان با شستشو از طريق سرم‌هاي نرمال و مصرف کرم‌هاي ضد حساسيت تا پايان دوره راديوتراپي اين سوختگي را کنترل کرد.

دکتر انبيايي با بيان اين مطلب که يکي ديگر از عوارض حاد راديوتراپي ادم پستان است، بيان داشت: ادم پستان که باعث تورم در اين ناحيه مي‌شود، در هفته آخر راديوتراپي و در صورتي که پستان حجيم باشد و يا جراحي بزرگ انجام شده باشد حادث مي‌شود و مانند تمام عوارض حاد ديگر در راديوتراپي نگران کننده نيست و بعد از خاتمه درمان با تجويز قرص ويتامين e و کپسول ضد درد برطرف مي‌شود.

وي افزود: سوزش گلو نوع ديگري از عوارض حاد راديوتراپي است که در بيماراني ايجاد مي‌شود که غدد لنفاوي ناحيه فوق ترقوه آنها تحت اشعه راديوتراپي قرار گيرد که قسمتي از اين اشعه به ناحيه حلق مي‌رسد هرچند که اين مقدار اشعه کم است اما باعث سوزش حلق شده و با مشکل گلودرد درهفته‌هاي آخر راديوتراپي نمايان مي‌شود بنابراين بيمار در صورت بروز مشکل بايد با راديوتراپيست خود مشورت کند تا از اين صدمات جلوگيري شود و با خاتمه راديوتراپي نيز بهبود يابد.

دکتر انبيايي در ادامه به عوارض مزمن در راديوتراپي اشاره کرد و آنها را به سه دسته عوارض قلبي عروقي، ريوي و لنف ادم تقسيم کرد و گفت: وقتي سينه‌اي تحت راديوتراپي قرار مي‌گيرد حتي در انجام راديوتراپي سه بعدي هم که از دقت و تکنيک بالايي برخوردار است، قسمتي کوچکي از ريه نيز تحت تابش قرار مي گيرد که انکولوژيست راديوتراپيست سعي مي‌کند با معيارهاي خاصي که براي تابش اشعه دارند، تابش بيش از اندازه به ريه را با تغيير تکنيک کاهش دهد.

وي ادامه داد: در راديوتراپي دوبعدي ريه اگر محيط تحت تابش از حجم استاندارد بيشتر باشد باعث سرفه، و بروز علائم تنگي نفس وعلائم شبه آسم مي شود که معمولاً چند هفته تا چند ماه و يا حتي چند سال بعد از اتمام راديوگرافي شروع مي شود و در بيشتر موارد با دارو قابل کنترل است.

اين انکولوژيست در ادامه تاکيد کرد: نکته مهم در خصوص عوارض مزمن ريوي در راديوتراپي پستان تشخيص اين عوارض از متاستازهاي ريوي است که بعد از راديوتراپي ايجاد مي شود. افتراق بين عارضه ريوي در راديوتراپي و متاستاز اهميت زيادي دارد وبا همکاري انکولوژيست، راديولوژيست، و فوق تخصص ريه قابل تشخيص است.

وي با اشاره به عوارض مزمن قلبي عروقي در راديوتراپي پستان گفت: در مواردي که پستان سمت چپ تحت راديوتراپي باشد قسمت کوچکي از قلب در معرض اشعه قرار مي گيرد که در تکنيک‌هاي جديد راديوتراپي سه بعدي اين قسمت کوچک قلب کاملاً مشخص و براي راديوتراپيست انکولوژيست معلوم است و اگر حجم قسمتي که اشعه مي گيرد در نقشه کشي درمان زياد باشد پزشک نقشه راديوتراپي خود را تغيير داده تا قلب بيش از حد استاندارد اشعه نگيرد.

دکتر انبيايي با بيان اين مطلب که در تکنيک‌هاي راديوتراپي بايد به ميزان اشعه‌اي که به قلب مي‌رسد توجه کرد، بيان داشت: در تکنيک‌هاي استاندارد بايد به ميزان اشعه تابشي به اين عضو مهم توجه کرد و با اقدامات محافظتي ديگر مثل ورزش، کنترل چربي خون، وضعيت قاعدگي، توجه به مقدار تجويز داروهاي شيمي درماني که بر روي فعاليت و سلامت قلب موثر است دقت بيشتري کرد.

اين انکولوژيست در ادامه از عارضه مزمن لنفادم نام برد و تصريح کرد: با برداشتن لنف نودهاي زير بغل در جراحي پستان احتمال بروز لنفادم وجود دارد که راديوتراپي اين احتمال را تشديد مي‌کند، بنابراين با آموزش‌هاي خاص به بيمار بايد از بروز اين حالت پيشگيري شود. در مواردي که لنفادم به طور ناگهاني چند سال بعد از راديوتراپي ايجاد مي‌شود حتماٌ بايد به عود تومور در زير بغل بيمار توجه شود و از نظر دور نماند.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي در پايان اظهار داشت: به طور کلي عوارض راديوتراپي با تکنيک‌هاي سه بعدي و استفاده از دستگاه‌هاي شتاب دهنده بسيار کمتر مي‌شود و آگاهي دادن به بيمار و جراح و ويزيت‌هاي هفتگي بيمار حين راديوتراپي در کاهش اين عوارض موثر است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.92676s, 18q