شكستن ناگهاني قولنج كمر به ديسك كمر آسيب مي‌رساند

۱۳۸۹/۰۹/۱۴ - ۱۳:۴۶ - کد خبر: 21767
شكستن ناگهاني قولنج كمر به ديسك كمر آسيب مي‌رساند
سلامت نیوز:مدير گروه طب فيزيكي و توانبخشي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي گفت: شكستن قولنج كمر به طور ناگهاني فشار بر عصب و اختلال در ديسك كمر را در پي دارد.

سيد منصور رايگاني در گفت‌وگو با فارس با بيان اينكه شكستن قولنج دست و ستون فقرات و گردن از نظر علمي صحيح نيست اظهار داشت: در طب مدرن با توجه به شناختي كه از مفاصل و عناصر تشكيل دهنده آن وجود دارد مشخش شده است كه اتصالاتي در مفاصل وجود دارد كه برخي از آنها به كمك پرده‌اي به نام سينورال كه بين و دور مفاصل را مي‌گيرد و برخي ديگر هم به كمك غضروف به هم وصل مي‌شوند.

وي افزود: در گردن، پشت و كمر در طب مدرن حركاتي مانند قولنج‌شكستن وجود دارد كه توسط پزشك انجام و به اين كار دستكاري طبي گفته مي‌شود. در بيماران نيازمند توسط پزشك با تجربه ارتوپد يا متخصص طب فيزيكي يا متخصص كايروتراپي انجام مي‌شود.

رايگاني تصريح كرد: حركات خاصي كه در مفاصل توسط پزشك انجام مي‌شود به برقراري نظم در ستون فقرات كه از بين رفته است كمك مي‌كند اما آنچه كه در بين مردم رواج دارد حركات ناخواسته‌اي است كه با صدايي همراه است كه توصيه نمي‌شود.

وي اضافه كرد: اين كار مخصوصاً در ستون فقرات، گردني و به ويژه در افراد مسن بالاي 60 سال به دليل وجود اختلالات عروقي و آرتروز مي‌‌تواند موجب ايجاد ضايعاتي در ستون فقرات گردن و نخاع شده و در مواردي موجب كنده شدن پلاك‌هاي عروقي و ورود لخته‌هاي خوني به مغز شود.

رايگاني با بيان اينكه در دست‌ها شكستن قلنج ضرر مشخصي ندارد ولي عادت ناخوشايندي است اضافه كرد: صدايي كه شنيده مي‌شود صداي آزاد شدن گاز اكسيد نيتروژن است كه در مفاصل جمع شده و با حركت صورت گرفته اين گاز جابه‌جا مي‌شود.

وي يادآور شد: شكستن قلنج كمري به طور ناگهاني موجب ايجاد ضايعات غيرقابل جبران در كمر مي‌شود و گاهي مي‌تواند به وارد شدن فشار بر عصب و ايجاد اخلال در ديسك كمر منجر شود. به طوري كه ريشه‌هاي مهره‌هاي كمري و گردني را درگير كند و حتي ضايعات نخاعي نيز به بار آورد. اينكه برخي از مردم در برخي مكان‌ها مانند حمام‌ها به فردي كه قلنج را مي‌شكند مراجعه مي‌كنند اصلاً توصيه نمي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.98436s, 18q