بیشترین مرگ و میر مادران به دلیل زایمان های سنتی است

۱۳۸۹/۰۹/۱۵ - ۱۱:۰۰ - کد خبر: 21781
بیشترین مرگ و میر مادران به دلیل  زایمان های سنتی است
به گزارش سلامت نیوز دكتر محمد اسماعيل مطلق در حاشيه سمينار كشوري سلامت باروري در بوشهر افزود: هم اينك آموزش قبل از ازدواج به صورت مختصر و در حدود يك ساعت انجام مي شود.
وي اظهارداشت: با افزايش ساعت آموزش قبل از ازدواج، زوج ها در زمنيه روابط اجتماعي، معنوي، عاطفي، جنسي و جلوگيري از بارداري ناآگاهانه و شناخت بارداري آگاهانه، مسئولانه و آزادانه آموزش مي بينند.
دكتر مطلق بيان كرد: بررسي ها نشان مي دهد 70 درصد مرگ و میر مادران به علت بيماري هاي زمينه اي است كه قبل از بارداري و زمان بارداري براي آنها اتفاق مي افتد.
دانشيار دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز اضافه كرد: هم اينك 5/97درصد زايمان ها در كشور توسط افراد دوره ديده انجام مي شود اما بيشترين ميزان مرگ و مير مادران مربوط به 5/2درصد باقيمانده است كه توسط ماماهاي سنتي و آموزش نديده انجام مي شود.
وي گفت: هرچند ميانگين مرگ مادران 24در 100هزار تولد زنده است اما در برخي استان ها از جمله سيستان و بلوچستان اين رقم بالاتر است به طوري كه از ابتداي امسال تاكنون 30مرگ مادر در این استان ثبت شده است.
اين مقام مسئول افزود: وقتي بحث عدالت در سلامت مطرح مي شود بايد همه شهروندان ايراني از نظر دسترسي به خدمات بهداشتي، درماني و آموزشي كه منجر به افزايش اميد به زندگي مي شود يكسان باشند.
دكتر مطلق ادامه داد: ميانگين كشوري اميد به زندگي براي زنان 73 سال و براي مردان 72سال است اما اين شاخص در برخی استان ها مثل استان سمنان براي مردان حدود 73 سال و براي بانوان 75سال است.
وي با بيان اين كه وضعيت مرگ مادران در بوشهر نسبت به سال گذشته مطلوب تر شده است گفت: از ابتداي امسال تاكنون چهار مادر در زمان تولد فرزندشان جان خود را از دست داده اند.
مديركل دفتر سلامت جمعيت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي اظهارداشت: افزون بر اقدام‌هاي دولت براي دسترسي يكسان همه شهروندان ايراني به خدمات بهداشتي، درماني و آموزشي، خانواده ها نيز در ارتقاي شاخص هاي اميد به زندگي نقش آفرين هستند.
وي گفت: در همين راستا طرح مراقبت از خود در خانواده با هدف ارايه خدمات بهداشتي، درماني و آموزشي در خانه بوسيله خانواده ها توسط اين وزارتخانه در دست تدوين است.
دكتر مطلق افزود: در اين طرح تلاش مي شود تا ميانگين اميد به زندگي در كشور از 73سال براي خانم ها به 75سال و براي آقايان نيز از 72 سال به بالاي 73سال افزايش يابد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.22987s, 19q