آموزش توالت‌رفتن به كودك 6 هفته طول مي‌كشد

۱۳۸۹/۰۹/۱۵ - ۱۱:۴۹ - کد خبر: 21793
سلامت نیوز: دبير انجمن روانپزشكي كودك و نوجوان كشور گفت: معمولاً از زمان شروع آموزش توالت‌رفتن به كودك توسط والدين 6 هفته طول مي‌كشد تا كودك ياد بگيرد.

فريبا عربگل در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: آموزش توالت يعني آنكه كودك طرز صحيح استفاده از توالت، نياز به دستشويي كردن، طرز صحيح دستشويي‌كردن، شستن و پاك‌كردن خودش و شستن دست‌ها و خشك‌كردن آنها را بياموزد.

وي با بيان اينكه كودكان معمولاً تا سن 5-4 سالگي در اين مورد نياز به كمك دارند افزود: اكثر كودكان كنترل عضلاني براي تنظيم خود را بين سن 18 ماهگي و 3 سالگي به دست مي‌آورند ولي كودكاني كه ناتواني دارند نمي‌توانند تا سنين بالاتر اين كنترل را به دست آوردند. البته علاوه بر سن كودك، آمادگي او نيز براي اين آموزش مهم است.

عربگل اضافه كرد: به عنوان مثال كودك بايد بتواند بنشيند و بتواند حداقل براي 5 دقيقه آرام بازي كند، قادر به همراهي و كمك‌كردن براي پوشيدن و درآوردن لباسش باشد، رفتارهاي تقليدي را نشان دهد، توانايي فهميدن و دنبال‌كردن دستورات ساده را داشته باشد و در مرحله لجبازي و منفي‌گرايي نباشد.

وي ادامه داد: همچنين كودك بايد توانايي اين را داشته باشد كه حداقل بتواند براي مدت 3 ساعت خودش را خشك نگه دارد و يك نام و اسم براي ادرار و مدفوع داشته باشد و زماني كه شروع به آموزش توالت مي‌كنيم نبايد كودك در وضعيت استرس‌آوري باشد، مثلاً زمان‌هايي مثل از شيرگيري كودك، تولد فرزند جديد و تغييرات منزل، زمان‌هايي مناسبي براي شروع آموزش نيستند.

اين فوق تخصص روانپزشكي كودك و نوجوان با بيان اينكه معمولاً از زمان شروع آموزش 6 هفته طول مي‌كشد تا كودك آن را بياموزد گفت: قبل از آموزش توالت، والدين بايد براي ادرار و مدفوع كودك نام بگذارند و زماني كه كودك اين عمل را انجام داد آن را تكرار كنند. همچنين پوشك و كهنه كودك را هرچه زودتر عوض و او را تميز كنند بايد در نظر داشت كه تا كودك با اين وضعيت احساس راحتي نكند بهتر است پوشك كودك در دستشويي عوض شود.

وي اضافه كرد: زماني كه كودك به طور كلامي يا با ژست خود نشان مي‌دهد كه دستشويي دارد واليدن بايد او را تشويق كنند. همچنين لگن يا توالت كودك را به او معرفي كنند و آن را داخل حمام يا دستشويي بگذارند و به كودك بگويند آنجا دستشويي كند.

عربگل تصريح كرد: والدين كودك را تشويق كنند كه چندين بار در روز روي دستشويي يا لگن خود بنشيند، اوايل اجازه دهند كه با لباس روي لگن بنشيند تا تجربه غيراسترس زاي نشستن روي لگن با لباس را داشته باشد و زماني كه كودك روي لگن خود نشست اجازه يك فعاليت جالب و خاص را به او بدهند مثل اينكه عروسكي به دست او بدهند يا تخته و گچي كه روي آن را خط خطي كند.

وي افزود: كودك بايد فقط زماني كه روي لگن نشسته است حق استفاده از اين فعاليت يا بازي خاص را داشته باشد كه بدين وسيله والدين كودك را براي استفاده از لگن و دستشويي تشويق مي‌كنند. علاوه بر آن بازي‌كردن كودك را از حالت مقاومت خارج مي‌كند و او را راحت و آرام مي‌كند.

عربگل گفت: مادر به تدريج لباس كودك را در زمان نشستن روي لگن يا دستشويي كم كند تا زماني كه كودك بدون شلوار و لباس زير و پوشك راحت روي آن بنشيند و براي ساعتي به كودك اجازه دهد بدون كهنه و پوشك باشد (حداقل 30 دقيقه) اگر در اين زمان كودك ادرار يا مدفوع كند به او توضيح مي‌دهيم كه كجا حق دارد ادرار كند و كجا نمي‌تواند.


اين عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي خاطرنشان كرد: زماني كه كودك روي لگن و دستشويي نشست و دفع ادرار يا مدفوع داشت والدين او را تشويق كنند. در مراحل بالاتر و پس از آنكه كودك در مراحل قبل به موفقيت رسيد او را به دستشويي ببرند و كمك كنند تا لباسش را درآورد، روي دستشويي بنشيند، سيفون را بكشد، خودش را پاك كند و دستهايش را بشويد و سپس آنها را خشك كنيد.به تدريج نياز كودك به كمك والدين كمتر خواهد شد و خواهد توانست به طور كامل آداب توالت رفتن را بياموزد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.22059s, 18q