استفاده بيش ازحد از ترشي باعث التهاب معده، روده و آسيب سيستم گوارشي مي‌شود

۱۳۸۹/۰۹/۱۵ - ۱۴:۲۱ - کد خبر: 21801
سلامت نیوز:يك متخصص تغذيه با بيان اين که مصرف ترشي به هيچ وجه براي سرماخوردگي مضر نيست، گفت: استفاده بيش از حد از ترشي به دليل مواد اسيدي و سركه موجب آسيب به سيستم گوارشي و ايجاد التهاب معده و روده مي‌شود.

دكتر علي اكبر سهيلي آزاد عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران در گفت وگو با ايسنا  با اشاره به فرآورده‌هايي که به صورت شور و يا ترشي در کشور ما مصرف مي‌شوند و خانواده‌ها علاقه زيادي به آن دارند، اظهار داشت: اين روش يكي از راههاي نگهداري مواد غذايي است كه به خصوص براي نگهداري سبزيجات به كار گرفته مي‌شود.

وي ادامه داد: در اين روش در اكثر مواقع با فراهم كردن يك محيط اسيدي يا با استفاده از سركه يا نمك از فعاليت ميكروبها در مواد غذايي و از خراب يا فاسد شدن اين مواد جلوگيري مي‌كنند.

دكتر سهيلي با بيان اينکه استفاده از فرآورده‌هاي شور و ترشيجات به عنوان بخشي از رژيم غذايي توصيه نمي‌شود، افزود: اما به دليل اينکه فرآورده‌هاي شور اشتها آور است و برخي خواص غذايي مانند ويتامينها را در خود دارند از اين جهت به عنوان چاشني مورد استفاده قرار مي‌گيرد كه باعث طعم مزه و ميل بيشتر به غذا مي‌شود.

اين متخصص تغذيه اظهار داشت: ترشيجات به دليل اين كه مدت زيادي در يك محيط اسيدي قرار مي‌گيرند بسياري از ويتامينها و مواد مغذي‌شان از بين رفته و خاصيت غذايي خود را از دست مي‌دهند.

دكتر سهيلي تصريح كرد: اين تصور كه مصرف ترشي و سركه سبب كاهش چربي مي‌شود بسيار اشتباه است و اگر اين تصور درست بود و ترشيجات و سركه باعث از بين بردن چربي بدن مي‌شدند هم اكنون مشكلي به نام چاقي وجود نداشت.

اين متخصص تغذيه با بيان اينكه سركه خود ماده‌اي ضد ويروس است، گفت: مصرف ترشيجات و سركه براي سرماخوردگي به هيچ وجه مضر نيست و حتي چيني‌ها از سركه به عنوان ضدويروس سارس و آنفلوانزا استفاده مي‌كنند.

وي با تاكيد براينكه مصرف زياد ترشي و شور مي‌تواند براي دستگاه گوارش مشكل ايجاد كند، افزود: اينكه فرآورده‌هاي شوري و ترشي اشتهاآور است و براي سرماخوردگي مضر نيست به اين معني نيست كه هر چقدر بخواهيم مي‌توانيم از ترشي استفاده كنيم.

اين متخصص تغذيه در پايان تاكيد كرد: مصرف شور و ترشي همانطور كه در دهان و مري ايجاد سوزش مي‌كند در معده و روده نيز همين تاثير را دارد و در صورت مصرف زياد و مداوم بسته به حساسيت دستگاه گوارش افراد موجب التهاب معده و روده مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.32792s, 18q