در زمان اسهال نوزاد، شير مادر را قطع نکنيد

۱۳۸۹/۰۹/۱۵ - ۱۴:۲۲ - کد خبر: 21802
سلامت نیوز:يك متخصصص کودکان توصيه كرد: در برخورد با کودکان مبتلا به اسهال، تغذيه مکرر و به دلخواه شيرخوار با شير مادر بايد ادامه يابد و براي جبران کم آبي از محلول او آر اس نيز استفاده شود.

دکتر نوشين اققاقي در گفت وگو با ايسنا گفت: در زمان اسهال کودکان بالاي 6 ماه، مصرف غذاهاي معمولي بايد افزايش يابد تا از کم آبي و سوء‌تغذيه کودک پيشگيري شود حتي پس از بهبود نسبي اسهال نيز خوراندن غذا و شير مادر به کودک بايد افزايش يابد.

وي با تاکيد براين که قطع مصرف غذا و به خصوص ندادن شير مادر به کودک در زمان بروز اسهال کودک، اقدامي نادرست است که باعث ادامه اسهال و سوء تغذيه او مي‌شود، افزود: اگر شيرخوارعلاوه بر اسهال دچار استفراغ نيز باشد، بايد هر دقيقه يک قاشق غذاخوري شير مادر به او خورانده شود. در صورتي که کودک شير را تحمل کرده و برنگرداند بايد تغذيه با شير مادر و سپس غذاهاي ديگر را براي وي آغاز كرد.

دکتر اققاقي تصريح کرد: تاثير شيردهي در پيشگيري و کاهش شدت بيماري‌هاي اسهالي در کشورهاي در حال توسعه و عليه برخي بيماري‌هاي خاص روده‌اي کاملا ثابت شده است. در شرايط نامساعدي مانند عفونت‌هاي گوارشي، اسهال، کم آبي و پرهيزهاي غذايي شيرخواران مستعد ابتلا به سوء تغذيه مي‌شوند و اين مساله خود موجب تضعيف سيستم ايمني و در نهايت ابتلاي بيشتر به عفونت مي‌شود. کودکاني که از شير مادر تغذيه مي‌کنند، به مراتب کمتر از ساير نوزاداني که از شير گاو و يا شيرمصنوعي استفاده مي‌کنند، دچار اسهال شده و در اين چرخه معيوب قرار مي‌گيرند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.14736s, 18q