ليزر در پزشكي به هيچ وجه سرطان‌زا نيست

۱۳۸۹/۰۹/۱۵ - ۱۴:۳۷ - کد خبر: 21810
سلامت نیوز:رئيس پنجمين همايش سالانه ليزر پزشكي گفت: ليزر در پزشكي به هيچ وجه سرطان‌زا نيست ولي اگر توسط پزشكان بي‌تجربه و آموزش‌نديده استفاده شود مي‌تواند عوارض پوستي، چشمي و عفونت ايجاد كند.

به گزارش فارس، رضا فكرآزاد در نشست خبري پنجمين همايش سالانه ليزر پزشكي كه صبح امروز در بيمارستان سينا برگزار شد، با بيان اينكه از نظر استفاده ليزر در پزشكي در منطقه خاورميانه ايران رتبه اول را دارد، اظهار داشت: در سال 2006 در برلين رتبه چهارم جهان، در سال 2010 در دبي رتبه اول جهان و امسال در نروژ با ارائه 17 مقاله و 5 پوستر رتبه دوم جهان پس از برزيل را از نظر تعداد مقاله دريافت كرديم.

وي افزود: در وزارت بهداشت، كميته كشوري ليزر در دندانپزشكي وجود دارد كه براي اولين بار كوري‌كلوم آموزشي ليزر را در دنيا براي رشته دندانپزشكي عمومي و تخصصي طراحي كرديم كه از سال آينده اجباري مي‌شود.

فكرآزاد تصريح كرد: ليزر در پزشكي 3 كاربرد دارد كه يكي كاربرد تشخصيي است كه ليزر در اين زمينه هيچ تداخلي در بافت ايجاد نمي‌كند و مي‌تواند مواردي مانند تومورها و پوسيدگي‌هاي دنداني و ... را تشخيص دهد.

وي افزود: ليزرهاي با شدت بالا مي‌تواند عامل كندگي و بريدن باشد و به عنوان مثال در كنده‌شدن ميناي دندان غضروف يا برداشتن استخوان ‌مؤثر است و نوع سوم ليزرهاي كم شدت و كم توان است كه 4 اثر ايمونولوژيك، بي‌دردي، متابوليك و ضد التهابي دارند.

سهيلا مكملي، رئيس انجمن ليزر پزشكي ايران نيز در اين مراسم گفت: بسيار سؤال مي‌شود كه آيا ليزر سرطان‌زا است يا نه كه در پاسخ بايد گفت: امكان ندارد ليزر سرطان‌زا باشد و دليل آن اين است كه امواج ليزر از امواج اشعه‌هاي سرطان‌زا بسيار بالاتر است و اصلاً به اين امواج نمي‌رسد

وي افزود: ليزر به قسمتي از سلول تابيده مي‌شود كه موتورخانه سلول است و انرژي اين ليزر را به هسته سلول منتقل مي‌كند لذا ليزر به ژن و DNA سلول اثري ندارد كه سرطان زا باشد.

مكملي اظهار داشت: استفاده از ليزر مي‌تواند در باروري كه منشأ آن مردان باشند اثر داشته باشد. همچنين ليزر به بازسازي سلول‌هاي غضروفي كه در بعضي موارد به تعويض مفصل مي‌انجامد، كمك مي‌كند.

وي اضافه كرد: پزشك بايد به بيمار بگويد كه از ليزر چه انتظاري دارد. همچنين مردم بايد دقت كنند كه استفاده ليزر توسط پزشكان بي‌تجربه و جراحان آموزش نديده عوارض مختلفي از جمله عفونت و نكروز وسيع بافتي را به همراه دارد و مي‌تواند عوارض پوستي و چشمي در صورت استفاده ناصحيح داشته باشد.

وي گفت: متأسفانه ديده مي‌شود كه تبليغات تضميني بر دستگاه ليزر داده مي‌شود كه ما از سازمان نظام پزشكي خواسته‌ايم كه اين تبليغات را پيگيري كند لذا بيماراني كه مي‌خواهند از ليزر استفاده كنند حتماً تحقيق كنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.31063s, 18q