قرص‌ هاي ضدبارداري، بافت مغزي زنان را تغيير مي ‌دهند

۱۳۸۹/۰۹/۱۶ - ۱۰:۴۱ - کد خبر: 21818
قرص‌ هاي ضدبارداري، بافت مغزي زنان را تغيير مي ‌دهند
به گزارش سلامت نیوز شايد شما هم جز خانم ‌هايي باشيد که از قرص‌ هاي پيشگيري از بارداري استفاده مي ‌کنند، يا دست کم با خانم‌ هايي که از اين قرص ‌ها استفاده مي‌ کنند در ارتباط نزديک قرار داريد. آيا تا به حال متوجه تغييري مشهود شده ‌ايد؟ برخي خانم ‌ها مدعي‌ هستند که با مصرف اين نوع قرص‌ ها ديگر خودشان نيستند، شما هم با آن‌ ها موافقيد؟
 
50 سال از استفاده اين قرص‌ ها در بين خانم‌ ها مي ‌گذرد و ما هنوز اطلاعات کمي در مورد اثرات جانبي آن ‌ها داريم. اگرچه شرکت‌ هاي توليدکننده دارو مکررا ميزان هورمون ‌هاي موجود در قرص‌ هاي پيشگيري از بارداري را کم کرده‌ اند تا از عوارض جانبي آن‌ ها بکاهند، اما همچنان شکايات فراواني در مورد آثار اين داروها بيان مي ‌شود: تغيير خلق، افسردگي و کاهش انرژي زندگي. در واقع برخي از انواع اين قرص‌ ها نه تنها احتمال بارداري را کاهش مي ‌دهند،‌ بلکه تمايل زنان به برقراري ارتباط جنسي را هم کاهش مي ‌دهند و يا با تغييرات شديد خلق خانم‌ ها، گرايش همسران‌ شان را به برقراري ارتباط با آن ‌ها کاهش مي ‌دهند و از اين طريق هم،‌ شانس بارداري را کم مي‌ کنند.
 
اما اين همه داستان نيست. به گزارش پاپ ‌ساينس، مطالعات جديد نشان مي ‌دهند در زناني که از قرص‌ هاي پيشگيري استفاده مي‌ کنند، منطقه قشري پيش ‌پيشاني مغز بزرگ ‌تر مي‌ شود. اين منطقه مسئول فعاليت ‌هاي شناختي مغزي از جمله تصميم ‌گيري است. شايد در نگاه اول بتوان نتيجه گرفت که پس،‌ زناني که از اين قرص ‌ها استفاده مي‌ کنند باهوش ‌تر مي ‌شوند و فعاليت‌ هاي شناختي بهتري از خود نشان مي‌ دهند.
 
خبرآنلاين : اما به گفته محققين، مغز مانند يک کندوي زنبور است. تغيير در هر بخشي از آن، روي ساير بخش‌ ها تاثير مي ‌گذارد. بنابراين حتي ممکن است زناني که از قرص ‌هاي پيشگيري استفاده مي ‌کنند،‌ رفتارهاي غير عاقلانه بيشتري داشته باشند و يا حتي پُرتنش تر و خطرناک‌ تر رفتار کنند.
 
بررسي تاثير واقعي مصرف قرص ‌هاي پيشگيري، نياز به مطالعات دقيق رفتاري دارد. آن چه مشخص است،‌ اين است که اين قرص ‌ها، مغز خانم‌ هاي مصرف‌کننده را از نظر فيزيکي تغيير مي‌ دهند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.4585s, 19q