بيانيه شبکه ياري کودکان کار در سوگ «آتنا»

نابرابري‌هاي اجتماعي، خشونت عليه کودکان را تقويت مي‌کند

۱۳۹۶/۰۴/۲۶ - ۱۱:۲۲ - کد خبر: 218306
نابرابري‌هاي اجتماعي، خشونت عليه کودکان را تقويت مي‌کند

سلامت نیوز:اعضاي «شبکه ياري کودکان کار» با انتشار بيانيه‌اي، ضمن ابراز تأسف از آنچه براي آتنا اصلاني کودک پارس‌آبادي رخ داده از مسئولين خواستند تا با اصلاح ساختار اجتماعي و اقتصادي کشور و ايجاد سازوکارهاي قانوني و اجرايي لازم براي صيانت از حقوق کودکان زمينه به وجود آمدن چنين فجايعي را عليه حقوق کودک از بين ببرند.


به گزارش سلامت نیوز، وقایع اتفاقیه نوشت: در اين بيانيه آمده است: به کجاي اين شب تيره بياويزم قباي ژنده خود را، تا کشم از سينه پردرد خود بيرون، تيرهاي درد پر‌خون را... هنوز داغي را فراموش نکرده‌ايم که داغي ديگر همچون پتک بر سرمان فرود مي‌آيد و ما را در پيگيري حقوق کودکان مصمم‌تر مي‌سازد. «آتنا کودک هفت ساله، بي‌رحمانه قرباني جنوني ديگر شد.» به راستي ما را چه شده؟ تعاليم انسان ساز، در کجاي اين مناسبات خشن، نابرابر و منحط جامعه امروزين ما نهفته است؟ اگر پدري، يا مادري، به‌دليل ساعات کار طولاني، تنگدستي، نا آگاهي، آسيب‌هاي روحي و رواني يا به هر دليل ديگر قادر به دفاع از حقوق کودک خود نباشند، مسئوليت صيانت از حريم شريف و شکننده کودک آنها بر عهده چه کسي يا کدام نهاد است؟ ما را چه شده؟ هنگامي که از کودکانمان سخن مي‌گوييم آن‌چنان لحني به خود مي‌گيريم که گويي مي‌دانيم هيچ سرمايه‌اي با ارزش‌تر از وجود شريف و نازنين آنان نداريم اما هنگامي که نوبت به چاره‌انديشي و برنامه‌ريزي دورانديشانه براي نگاهباني از حريم شکننده آنان مي‌شود، هزار اما و اگر و مبادا بر سر راه خود مي‌گذاريم و کتاب‌ها، مقاله‌ها و مصوبات داخلي و بين‌المللي را مي‌جوييم که مبادا کوچک‌ترين بي‌توجهي به باورهاي کهن خود ساخته‌مان که مي‌توانند و بايد مورد بازنگري قرار گيرند، روا داشته باشند.

هرگز نمي‌خواهيم بپذيريم که سازوکار اجتماعي و روابط انساني در جوامع امروز تغيير کرده و براي حفظ حقوق و پاسداشت آنها و کرامت شهروندان آن (به‌ويژه زنان و کودکانش) ضرورت دارد چشم خود را به واقعيت‌ها باز کرده و صرف‌نظر از اينکه خود چه مي‌انديشم، اين واقعيت‌ها و الزامات ناشي از آن را نصب العين خود قرار داده و ضرورتا براي پاسداري از حقوق انساني بخش‌هاي بي‌دفاع جامعه، چاره‌اي بينديشيم.

در بخش ديگري از اين بيانيه به نبود نهاد مسئول قدرتمند و ابزارهاي نظارتي اثر‌گذار، براي ديده‌باني از حقوق کودکان در کشور اشاره شده و آمده است: عدم دسترسي به آموزش رايگان و با کيفيت براي همگان، عدم توجه به وضعيت زيستي و حقوق صنفي پدران و مادراني که به‌دليل نداشتن سرمايه يا مهارت‌هاي فني، ناگزير به مشاغلي همچون دوره‌گردي و دست‌فروشي روي آورده يا از طريق فروش ارزان‌قيمت نيروي کارشان، در مشاغل پست و کم‌درآمد اشتغال ورزيده‌اند، سير رو به رشد اختلاف طبقاتي و انباشت فقر و سرمايه در دو سوي جامعه، عدم پالايش رواني جامعه و رها بودن مجرمين جنسي و بيماران رواني در سطح آن و نبود سازوکارهاي بازدارنده براي پيشگيري از ارتکاب جرم توسط آنان، ساعات کار طولاني در مقابل دستمزدي ناچيز و نبودن امکان حضور کافي و با کيفيت اعضاي خانواده در کنار يکديگر، جنگ، خشونت، ناپايداري‌هاي سياسي، مهاجرت‌هاي غيرقانوني ناگزير، عدم برخورداري از حقوق شهروندي و ترس از طرح دعوي در مراجع قضايي در کشور ميزبان، پنداشت‌هاي غلط، خرده باورهاي فرهنگي و عدم به رسميت شناختن حقوق فردي کودک مستقل از والدين و خانواده‌اش، رايج بودن نگاه مالکيتي به کودک و در نهايت فراهم بودن زمينه‌هاي اعمال ستم و سوءاستفاده از او و دلايل بي‌شمار ديگري که بسياري از آنها ريشه در مناسبات نابرابر و خشونت‌آميز اجتماعي و نيز عدم دسترسي همگاني به آگاهي و آموزش با کيفيت دارند به‌طور مستمر شرايط را براي کودکان دشوارتر مي‌کنند تا آنجا که دردمندانه هر روز شاهد وقوع فاجعه‌اي دردناک در گوشه‌وکنار کشورمان و در ديگر کشورها عليه کودکان هستيم. فجايعي که از فرط هولناک بودن در بسياري موارد حتي توان انديشيدن درباره علل و چرايي آن را از آدمي باز مي‌ستانند.

ازاين‌رو، ما فعالين حقوق کودک و جمعي از تشکل‌هاي عضو شبکه ياري کودکان کار، ضمن ابراز تأسف عميق از شنيدن خبر فاجعه دردناک قتل کودک هفت ساله پارس‌آبادي، آتنا اصلاني و اعلام نگراني از گسترش اين روند انحطاطي خشن و توقف‌ناپذير، از دستگاه‌هاي ذي‌ربط و مسئولان امر، جديت در ايجاد سازوکارهاي زير ساختي و اجتماعي لازم براي صيانت از حقوق کودکان و رفع موانع فکري و کاستي‌هاي آموزشي-اجتماعي که منجر به بي‌دفاعي و پايمال گرديدن زندگي و حقوق کودکانمان مي‌شود را خواستاريم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.04405s, 19q