اجراي طرح توقف صید، صیادان بوشهری را بيکار کرده است

۱۳۹۶/۰۴/۲۶ - ۱۱:۱۴ - کد خبر: 218307
اجراي طرح توقف صید، صیادان بوشهری را بيکار کرده است

سلامت نیوز:تابستان فصل صيد ماهي است. ماهيگيري در زير آفتاب سوزان تابستان شايد دشوارتر به نظر برسد اما وقتي صيادان با هزار اميد به دريا مي‌زنند صيدي پربارتر تنها خواسته‌شان از دريا‌ست. ماهيگيران مي‌گويند دريا در تابستان سخاوتمند‌تر است.

به گزارش سلامت نیوز، وقایع اتفاقیه نوشت: حالا بيش از يک هفته از طرح دريابست براي صيادان بوشهري مي‌گذرد؛ طرحي که بر‌اساس آن درياروي شناورها و قايق‌هاي صيادي و فعاليت صيادان در دريا و صيد انواع آبزيان به مدت يک ماه در خليج‌فارس محدوده اين استان ممنوع شده است. اگرچه مسئولان در زمان اجراي اين طرح گفته بودند رضايت صيادان را به دست آورده‌اند اما به نظر مي‌رسد آنها از اجراي اين طرح در اين موقع از سال راضي نيستند. آنها مي‌گويند: از زمان آغاز اين طرح با توقف قايق‌ها در اسکله، به اجبار دست از کار کشيديم و از رزق و روزي‌ای که به زحمت از دريا به‌دست مي‌آورديم تا مدتي بي‌نصيب شده‌ايم.


طرحي که صيادان را بيکار کرد


نيمه تير بود که مديرکل شيلات استان بوشهر از اجراي طرح دريابست در استان بوشهر خبر داد. عباس زنده‌بودي در 16 تير گفته بود: دريا از امروز به روي صيادان بسته مي‌شود تا اين بستن گشايشي باشد براي کسب روزي بيشتر از دريا. بستن دريا اما تاکنون نه‌تنها گشايشي براي صيادان نداشته بلکه آنها از اجراي اين تصميم در يکي از پرصيد‌ترين فصل‌هاي سال زيان‌هاي زيادي مي‌بينند. يکي از صيادان در بندر گناوه مي‌گويد: با اجراي طرح دريابست مخالف نيستيم، مفيد و ضروري است اما در اين فصل از سال که آبزيان رشد و تکامل يافتند نبايد عملياتي مي‌شد. متوليان امر که اکنون اين طرح را اعمال کرده‌اند بايد فکري هم براي تأمين مخارج زندگي صيادان که هيچ راه درآمدي ندارند در مدت اجراي طرح مي‌کردند اما از اين مسئله غافل ماندند. پرداخت حق بيمه و در اختيار قراردادن تسهيلات راهکاري است که در طول اجراي اين طرح بايد مدنظر مسئولان قرار مي‌گرفت.

به گفته يکي ديگر از صيادان، آنها در مدت اجراي دريابست دچار خسارت‌هاي زيادي از جمله معيشت و ازبين‌رفتن ادوات صيادي مي‌شوند. فتح‌الله شادزي که 50 سال به شغل صيادي مشغول است به ايرنا مي‌گويد: هم‌اينک صدها گرگور صيادان در حوزه صيدگاهي ريخته شده که اگر به‌موقع به آنان سر نزنيم هم ماهي‌هاي نگهداري‌شده در آن تلف مي‌شوند و هم گرگورهايمان خراب مي‌شود. اگر يک روز به هر دليلي نتوانم به دريا بروم در تأمين مايحتاج خانواده خود شرمنده مي‌شوم و الان هم که طرح دريابست اجرا شده فشار زيادي را متحمل مي‌شوم. مشکلي که بسياري از صيادان بوشهري در زمان اجراي طرح دريابست با آن مواجه هستند تأمين مخارج زندگي است؛ موضوعي که به نظر مي‌رسد موقع عملياتي‌شدن اين طرح چاره‌اي براي آن از سوي مسئولان انديشيده نشده است. شادزي مي‌گويد: شغل اول و آخرم صيادي است و شغلي به غير ‌از آن ندارم و در مدت طرح دريابست صيادان تنها به اسکله سر مي‌زنند و غبطه مي‌خوريم که نعمتي که خدا در سفره زندگي‌مان پهن کرده نمي‌توانيم از آن استفاده ببريم. با توجه به اينکه در هر قايق به‌طور متوسط چهار نفر کار مي‌کنند که از اين طريق نان 20 خانوار از آن تأمين مي‌شود اکنون پس از چند روز از اجراي طرح دريابست خانوارهاي زيادي از اين قشر در تنگنا و فشار مالي قرار گرفته‌اند.


اجراي طرح زيان‌ده است


عضو علي‌البدل هيأت‌مديره تعاوني صيادان گناوه هم با صيادان هم‌عقيده است. او مي‌گويد: متوليان امر بايد صيادان را توجيه کنند که اجراي اين طرح در اين فصل چه سود و منفعتي براي اين قشر و حفظ آبزيان دريايي دارد. محمد جانفزا ادامه مي‌دهد: براساس تجارب به دست‌آمده هم‌اينک تمامي آبزيان رشد و تکامل يافته‌اند و وقت صيد آنان است و نبايد اين طرح اجرايي و زمان آن در اواخر سال عملياتي مي‌شد. مسئولان امر به جاي اينکه چنين طرحي را اجرا کنند بايد جلوي شناورهايي را بگيرند که به صورت صيد ترال (کف‌روب) زيستگاه آبزيان دريايي را در استان بوشهر به‌ويژه گناوه نابود کردند.

او به مشکلات ديگري که صيادان گناوه‌اي با آن روبه‌رو هستند، اشاره مي‌کند و معتقد است مسئولان پيش از اجراي طرحي مانند دريابست ابتدا بايد اين مشکلات را مرتفع کنند: شناورهاي کف‌روب صيدگاه‌هاي اين شهرستان را تخريب کرده‌اند و صيادان ناچارند براي صيد ماهي مسافت 90 مايلي را با سختي و مرارت در امواج خروشان خليج‌فارس طي کنند. پيمودن مسافت طولاني براي صيادان خطرات جاني و مالي زيادي به‌دنبال داشته و حتي چندين‌بار گشتي‌هاي دريايي عربستان تعدادي از صيادان منطقه را دستگير کرده و به آن کشور انتقال دادند. جانفزا گفت: صيادان منطقه بارها نسبت به انجام روش صيد ترال که دريا را به تاراج و صخره‌هاي مرجاني را از بين بردند، گله‌مندي و شکايات خود را به مسئولان مربوطه اعلام کرده‌اند اما هيچ نتيجه‌اي نداشته است. از مسئولان ذي‌ربط بارها خواسته‌ايم که براي تأييد اظهار صيادان در مورد اقدام صياداني که به صيد ترال مشغول هستند، آنان را به مناطقي که اين صيد را انجام مي‌دهند با هزينه خودمان عزيمت کنيم. او با اشاره به اينکه اجراي اين طرح در اين مقطع هيچ سودي براي صيادان ندارد، گفت: هم‌اينک ماهي شير در صيدگاه‌ها به وفور يافت مي‌شود که با اجراي دريابست از منطقه خارج و صيادان کشورهاي عرب حوزه خليج‌فارس با صيدکردن اين ماهي منفعت زيادي نصيبشان خواهد شد.


دريابست کارشناسي‌شده نيست


عبدالله بويراتي، مديرعامل تعاوني صيادان گناوه مي‌گويد: دريابست در اصل طرحي خوب بوده اما کارشناسي‌شده نيست و داراي معايب و مشکلاتي است که بايد متوليان امر مجدد درباره آن چاره‌انديشي و بازنگري کنند. عوض‌شدن زمان اجراي طرح، چاره‌انديشي و تمهيدات لازم از جمله اعطاي تسهيلات براي صياداني که در طول اجراي اين طرح بيکار مي‌شوند و ذخيره‌سازي آبزيان براي عرضه در بازار در طول مدت تعطيلي از راهکارهايي بوده که ناديده گرفته شده است. صيادان اين منطقه شغلي جز صيادي ندارند و در طول مدت تعطيلي دريا به علت نداشتن سرمايه و شغل ديگري چگونه مي‌توانند هزينه‌هاي عائله خود را تأمين کنند.


موافقان اندک


طرح دريابست که اجراي آن تعداد زيادي از صيدان بوشهري را بيکار کرده و به گفته کارشناسان سيل عظيمي از ماهي‌هاي خليج‌فارس را روانه تورهاي ماهيگيري کشورهاي عربي مي‌کند از ابتدا موافقان زيادي نداشته است. با اين موافقت، مديران ارشد باعث تصويب و اجراي اين طرح شده‌اند. مهدي ابراهيمي، رئيس اداره شيلات گناوه به‌عنوان يکي از موافقان طرح به ايرنا مي‌گويد: طرح دريابست، طرحي براساس مطالعات و تحقيقات بوده که کارهاي کارشناسي‌شده روي آن انجام و قبل از فصل صيد ميگو اجرا شده است. قبل از اجراي اين طرح که در تمام دنيا مطرح و در کشورهاي داراي ساحل حتي در مقياس زماني بيشتر اجرا مي‌شود، کميته مديريت صيد استان با تشکيل جلسه‌اي که صيادان نمونه و مديرعاملان تعاوني‌هاي صيادان بنادر حضور داشتند، تشکيل شده و همه از آن استقبال کردند. صيادان اين منطقه نيز بايد با تمکين به اين طرح که به اجماع نظر صيادان استان رسيده آن را بپذيرند.
او مي‌گويد: در پايان اجراي اين طرح قرار است با بازديدهاي ميداني از بنادر و اسکله‌هاي صيادي استان توسط شيلات مرکز، بررسي‌هاي آماري و اخذ نظر از جامعه صيادي در رابطه با آن انجام شود. برگزاري کلاس‌هاي آموزشي و توجيهي براي صيادان در ارتباط با طرح دريابست با دعوت از مديرکل شيلات و مسئولان ذي‌ربط از برنامه‌هاي اين اداره است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.09975s, 19q