قائم مقام سازمان نظام پرستاری عنوان کرد:

ایستادگی جامعه پرستاری تا لغو ابلاغیه وزیر / وزارت بهداشت توان جذب نیروی پرستاری را ندارد

۱۳۹۶/۰۴/۲۶ - ۱۶:۳۴ - کد خبر: 218371
ایستادگی جامعه پرستاری تا لغو ابلاغیه وزیر / وزارت بهداشت توان جذب نیروی پرستاری را ندارد

سلامت نیوز: قائم مقام سازمان نظام پرستاری با اشاره به ابلاغیه وزیر بهداشت مبنی بر اجرای طرح تربیت پرستار بیمارستانی گفت: جامعه پرستاری تا لغو این ابلاغیه غیر کارشناسی، ایستادگی می کند .

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری ، محمد شریفی مقدم روز دوشنبه در همایش نقد و بررسی طرح تربیت پرستار بیمارستانی، گفت: آینده پرستاری با دانشجویان پرستاری تضمین است و در هردوره ای که یک گروه دانشجویی بیدار شود تا 30 سال آینده پرستاری کشور تضمین می شود، بنابراین آینده خوب و امیدوار کننده ای را برای پرستاری متصور هستم . دانشجویان پرستاری زیرساخت ها و آینده سازان پرستاری کشور هستند و امروز با آگاهی ، هوشیاری و پیگیری جامعه دانشجویی کشور مسلما هیچ کاری علیه پرستاری نمی توانند انجام دهند.

وی اظهار داشت: پرستاری رشته ای است که با سلامت مردم در ارتباط است و امروزه سلامت مردم در دنیا جز اولویت اول درکشورهای توسعه یافته به شمار می رود و پرستاری بیشترین خدمات بهداشتی و درمانی را ارائه می دهد و در کشورهای توسعه یافته پرستاران مورد توجهات ویژه ، امکانات خاص، تسهیلات خاص و فضای خاص دارند متاسفانه در کشور ما نه تنها اقدامی در جهت توسعه این رشته نکرده اند و بلکه در چند ساله اخیر مشکلات ساختگی برای این حرفه ایجاد کرده اند.

قائم مقام سازمان نظام پرستاری یادآور شد: پرستار امروز آگاه است و دانشجویان هوشیار هستند و راه خود را انتخاب کرده اند و اجازه نمی دهند دیگران برایشان تصمیم بگیرند. پرستاری دارای ظرفیت ها و فرهیختگان بزرگ، اعضای هیئت علمی و دانشجویان پرتوان و با نبوغ دارد بنابراین زمانی که می خواهندبرای پرستاری تصمیم بگیرند لاجرم باید با مشارکت جامعه پرستاری کشور باشد.

وی با این توضیح که کمبود کادر پرستاری فقط در استان تهران ملموس است، افزود: در سایر نقاط کشور، نیروی پرستاری برای جذب وجود دارد بطوریکه در سه روز گذشته با فراخون در سایت سازمان نظام پرستاری، نزدیک به ۱۰ هزار نیروی پرستاری در سراسر کشور برای کار در بیمارستان ها اعلام آمادگی کرده اند.

شریفی مقدم تاکید کرد: کمبود کادر پرستاری در بیمارستان ها وجود دارد اما وزارت بهداشت توان جذب نیرو را ندارد، بطوریکه در خیلی از نقاط کشور حتی پرستاران طرحی هم در نوبت گذراندن طرح خود هستند و این یعنی اینکه جایی برای استخدام و جذب پرستار نداریم.

وی با بیان این مطلب که کمبود پرستار بهانه است، اظهارداشت: وزارت بهداشت امکان جذب برای نیروهای پرستاری را ندارد. این درست نیست که به خاطر کمبود نیروی پرستاری در تهران، آیین نامه ای را ابلاغ کنیم که بخواهیم در سراسر کشور اجرایی شود.ضمن اینکه برای تامین کمبود پرستار در تهران نیز راهکارهایی وجود دارد.

قائم مقام سازمان نظام پرستاری کشور ، با اشاره به شروع طرح تحول سلامت در سال ۹۳، گفت: در آن سال طرحی کلید خورد که هر بیمارستان با شرایط خاص اقدام به تربیت پرستار کند که با مخالفت جامعه پرستاری مواجه شده و مسکوت ماند. در ادامه آیین نامه ای در اصفهان تصویب شد که به رغم ضعف هایی که دارد، اما مورد توافق نمایندگان پرستاری بوده و می بایست اجرایی می شد.

وی افزود: در آیین نامه اصفهان، ملاک آموزش پرستار دانشکده است. اما در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ۹۶ وزیر بهداشت ابلاغیه ای را صادر کرد که تمامی بیمارستان ها نسبت به آموزش پرستار اقدام کنند که این ابلاغیه در آن زمان به خاطر انتخابات، مسکوت ماند. اما حالا در کنکور سراسری، موضوع دوباره مطرح شده است که امیدواریم در دفترچه کنکور این موضوع نیامده باشد.

شریفی مقدم با اشاره به وجود ۱۸۵ دانشکده پرستاری که هر سال ۱۲ هزار پرستار فارغ التحصیل می شوند، گفت: در حال حاضر ۶۰ هزار دانشجوی پرستاری در حال تحصیل هستند و اصرار وزارت بهداشت بر اجرای طرح آموزش پرستار بیمارستانی، غیرقانونی و غیرکارشناسی است.

وی ادامه داد: در انجام هر کاری می بایست از صاحبان آن حرفه و فرایند نظرخواهی شود، در حالی که جامعه پرستاری به جز انگشت شماری، مورد مشورت قرار نگرفته اند. زیرا، جریانی در وزارت بهداشت فعال شده که می خواهد پرستاری را ملتهب کند.

قائم مقام سازمان نظام پرستاری تصریح کرد: ما اجازه نخواهیم داد که بذر تربیت پرستار بیمارستانی کاشته شود و وزیر بهداشت باید ابلاغیه 23 اردیبهشت ماه را لغو نماید و تا زمانی که لغو نشود جامعه پرستاری در صحنه حضور خواهد داشت و به شکل های مختلف جلوی این طرح را خواهد گرفت.

وی در پایان افزود: از حساسیت های دانشجویان ، اساتید، تشکل های مردم نهاد تشکر می کنم و جلوی طرح کذایی که سلامت مردم و جامعه را از هم گسیخته پیشگیری، خواهیم کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.10801s, 19q