آلودگي هوا باعث تشديد حملات آسم مي‌شود

۱۳۸۹/۰۹/۱۶ - ۱۲:۰۶ - کد خبر: 21849
سلامت نیوز:رئيس انجمن فوق تخصصي عفوني اطفال گفت: شيوع آسم در کودکان 5 تا 10 درصد بوده و در 80 تا 90 درصد کودکان دومين حمله آسم در سن 4 تا 5 سالگي روي مي‌دهد.

دکتر محمدرضا بلورساز فوق تخصص بيماري‌هاي عفوني ريه و دانشيار دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي در گفت وگو با ايسنا واحد علوم پزشکي ايران، با بيان اينکه بيماري آسم، انسداد برگشت پذير راه‌هاي هوايي کوچک و بزرگ است که در اثر واکنش‌هاي شديد به محرک‌هاي گوناگون ايجاد مي‌شود، گفت: اين بيماري دوره‌اي و متناوب بوده و با حملات مکرر سرفه، گرفتگي سينه، تنگي نفس و خس خس مشخص مي‌شود.

وي در ادامه با اشاره به اينکه شيوع آسم در کودکان 5 تا 10 درصد بوده و در 80 تا 90 درصد کودکان مبتلا به دومين حملات آسم در سن 4 تا 5 سالگي روي مي‌دهد در خصوص عوامل تشديد کننده‌اي که سبب شروع علايم آسم مي‌شوند، گفت: آلودگي هوا مانند دي اکسيد گوگرد، هواي سرد و آلوده، دود سيگار، گرد و غبار، سوسک حمام و حلال‌هاي شيميايي باعث ايجاد علايم آسم مي‌شوند.

رئيس انجمن فوق تخصصي عفوني اطفال در ادامه افزود: کمبود روي مي‌تواند منجر به اختلال در کارآيي عملکردهاي ايمني ضد ويروسي در بدن شود.

وي در ادامه خاطرنشان کرد: رژيم غذايي سرشار از شکر و چربي‌ها که داراي محتواي کالري پائين‌تري هستند و رژيمي که مقادير مواد مغذي اوليه و حياتي نظير روي، سلنيوم و ويتامين‌هاي A ، B، C و E در آن پائين است، خطر بروز اختلال عملکرد سيستم ايمني بدن و ايجاد عفونت‌هاي ويروسي مزمن و آلرژي را افزايش مي‌دهد.

دکتر بلورساز در خاتمه يادآور شد: «روي» قوي‌ترين اثر و ارتباط را با عملکرد زودهنگام دستگاه تنفسي داشته به نحوي که با افزايش دريافت روي (مکمل‌هاي حاوي روي) کاهش قابل ملاحظه‌اي در علائم و نشانه‌هاي آسم در کودکان مشاهده مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.2202s, 18q