15 درصد زنان كشور از خشونت خانگي رنج مي‌برند

۱۳۸۹/۰۹/۱۶ - ۱۳:۵۸ - کد خبر: 21862
سلامت نیوز:رئيس مرکز مشاوره دانشگاه علوم پزشکي تهران با بيان اين كه مسئله آزار زنان يکي از مهمترين مسائل در کشورهاي در حال پيشرفت است، گفت: در کشور ما آمارها نشان مي‌دهد 15 درصد زنان از خشونت خانگي رنج مي‌برند.

دکتر مينا بيگدلي در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا منطقه علوم پزشکي تهران، با بيان اين که خشونت‌هاي خانگي و سوء آزارهاي جنسي و فيزيکي از عوامل تهديد کننده سلامت زنان است، گفت: از هر چهار زن در سراسر جهان يك زن مورد خشونت خانگي قرار مي‌گيرد که به عنوان يکي از شايع‌ترين مسائل زنان با پيامدهاي طولاني است.

دکتر بيگدلي با اشاره به عوارض خشونت خانگي اظهار داشت: افسردگي، اختلالات روحي، بي‌خوابي، تغيير در رژيم غذايي از مهمترين پيامدهاي اين مشکل است که در موارد شديد ممکن است موجب خودکشي شود.

رئيس مرکز مشاوره دانشگاه علوم پزشکي تهران در رابطه با جلوگيري از عوارض خشونت گفت: آموزش به زنان، اولين اقدام براي پيشگيري از خودکشي است.

وي با بيان اين که در سال 2020 افسردگي در راس بيماري‌هاي انسان قرار خواهد گرفت، ادامه داد: شايع‌ترين بيماري‌هاي مرتبط به افسردگي، اختلالات اضطرابي رواني است که حدود 26 درصد سبب ناتواني و سالهاي از دست رفته عمر مي‌شود.

دکتر بيگدلي با اشاره به نقش سطح سواد مادران در کاهش آمار مرگ و مير نوزادان اظهار داشت: با افزايش سطح تحصيلات مادران شاهد کاهش 15 درصدي مرگ و مير نوزادان خواهيم بود.

وي اظهار داشت: در کشورهاي در حال پيشرفت به خصوص خاورميانه، زناني که در خارج از خانه کار مي‌کنند به دليل اينکه شرايط فرهنگي و اجتماعي خاصي دارند مورد آزار و اذيت و سوء استفاده‌هاي جنسي قرار مي‌گيرند در نتيجه هم از لحاظ شرايط خانوادگي و هم در محيط کار تحت فشار قرار مي‌گيرند.

رئيس مرکز مشاوره دانشگاه علوم پزشکي تهران پايان خاطرنشان کرد: در جوامع سنتي، اشتغال زنان نوعي برتري نسبت به مردان است اما در کشورهاي در حال پيشرفت آن را نوعي تهديد براي سلامت زنان مي‌دانند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.43257s, 19q