كاهش سن بلوغ و مسئوليت سنگين والدين

۱۳۸۹/۰۹/۱۶ - ۱۵:۵۱ - کد خبر: 21881
به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس حدود يك ماه پيش بود كه غلامعلي افروز رئيس سازمان نظام روانشناسي كشور هشدار داد: ميانگين سن بلوغ دختران به 9،5 سال و پسران به 12سال رسيده است.

هشدار ديگر رئيس سازمان نظام روانشناسي كشور اين بود كه در تهران 10 درصد پسران زودتر از دختران يعني زودتر از سن 9،5 سالگي بالغ مي‌شوند كه در صورت صحت، بسيار با اهميت است.

اينكه از بين عوامل اجتماعي و خانوادگي كدام عوامل در بروز اين پديده بيشتر موثر هستند؛ پدران و مادران چه نقشي درايجاد آن دارند؛ چه خطراتي در پيش است و راهكارهاي برخورد با اين مسئله كدام است موضوعاتي است كه به دنبال پاسخ آنها برآمديم.

غلامعلي افروز، رئيس سازمان نظام روانشناسي و مشاوره كشور مي‌گويد: نگاه‌هاي نفساني جنسي در جامعه بيشتر شده و اين در حالي است كه ميانگين سن بلوغ جنسي در كشور كاهش يافته است به طوري كه قبلاً در پسران 15 سال و در دختران 14 سال بود اما در حال حاضر ميانگين بلوغ جنسي دختران 9.5 سال و پسران 12سال است و البته 10 درصد پسران زودتر از دختران در شهر تهران بالغ مي‌شوند.

افروز اضافه مي‌كند: هزاران پسر در دبستان بلوغ جنسي را تجربه مي‌كنند كه بايد در نظر داشت در بلوغ جنسي تغيير الگوي تغذيه، استفاده از فضاي مجازي و استفاده از برخي مواد تحريك‌آميز به عنوان مثال در شامپوها مهم است و مربيان مدارس بايد به اين موضوع بها دهند.

*اطلاعات كودكان درباره مسائل جنسي به صورت تصاعدي افزايش يافته است

احمد محيط ،مدير گروه ادبيات و روانپزشكي انجمن جهاني روانپزشكي نيز در اين زمينه مي‌گويد: اطلاعات كودكان در زمينه مسائل جنسي و سن بلوغ به صورت لگاريتمي افزايش يافته است و اين اطلاعات به نوعي حس جنسي را در كودكان افزايش مي‌دهد.

وي مي‌افزايد: در حال حاضر اطلاعاتي كه در اختيار كودكان در زمينه مسائل جنسي مي‌رسد نسبت به گذشته افزايش يافته است لذا ميزان ذخيره مغزي در زمينه مسائل بلوغ زياد شده و اين اطلاعات وقتي انبوه مي‌شوند حس‌هاي كاذبي را در كودكي كه به سن بلوغ نرسيده‌اند، ‌برمي‌انگيزد.

محيط تصريح مي‌كند: اما اينكه بلوغ از نظر زيست‌شناسي يعني پيدايش مو در صورت مرد و تغييرات شكل بدني در زن همراه باشد، مسئله‌اي است كه بعيدتر به نظر مي‌رسد اما نكته‌اي كه مي‌توان روي آن اذعان داشت اين است كه تغييرات در وضع تغذيه كه بدون ترديد نسبت به نسل‌هاي قبل بهتر شده است ممكن است در جلو انداختن سن بلوغ تاثير داشته باشند.

اين متخصص روانپزشكي خاطرنشان مي‌كند: كيفيت تغذيه از عوامل تعيين‌كننده رشد جامعه است كه از نظر بالارفتن پروتئين و ويتامين‌ها بهتر شده و اين تاثيرات در ميزان زودرس شدن سن بلوغ اثراتي دارد.

وي مي گويد: افزايش اطلاعاتي كه در اختيار كودكان به كمك مسائل ارتباط رسانه‌اي در خصوص سن بلوغ مي‌رسد به صورت لگاريتيمي افزايش يافته است و همچنين تغيير شكل بحث‌ها در درون خانواده و در بين بچه‌ها كه باز هم منشاء آن رايانه‌ها و رسانه‌هاي الكترونيكي هستند، آگاهي‌هاي كودك را در اين زمينه بالا برده كه با اين وجود حسي جنسي در كودكان افزايش مي‌يابد.

محيط يادآور مي شود: اساس رابطه با فرزندان بايد دوستي باشد و از همين طريق با فرزند خود به فعاليت‌هاي رايانه‌اي و اينترنت بپردازند و از طرف ديگر آنها را شريك و تنظيم‌كننده برنامه در كل خانواده بدانند كه اين موضوع روي آنها اثر مي‌گذارد لذا اينكه گفته مي‌شود اصلاً حق نداري اين كار را بكني يا دنبال اين موضوع بروي اثري نخواهد داشت.

از آنجايي كه اين موضوع از نظر مسئولان وزارت بهداشت يك موضوع مربوط به تخصص غدد است. عباسعلي ناصحي، رئيس اداره كل سلامت روان وزارت بهداشت اظهارنظر درباره آن را به اداره غدد وزارت بهداشت واگذار كرد.

*كاهش سن بلوغ بايد بررسي شود

شهين ياراحمدي، رئيس اداره غدد وزارت بهداشت در اين زمينه اظهار داشت: براي اينكه اين پيش‌فرض كه سن بلوغ كاهش يافته است بايد كار تحقيقاتي انجام شود و در آن افرادي كه به رسانه‌هايي مانند رايانه و موبايل دسترسي دارند با افرادي كه دسترسي ندارند مقايسه شود.

وي مي‌افزايد: بدون مدارك علمي نمي‌توان در اين زمينه صحبت كرد البته ممكن است برخي دانشگاه‌هاي اين تحقيق را انجام داده باشند.

*كسب اطلاعات درباره مسائل جنسي، سن بلوغ را كاهش مي‌دهد

حسين دلشاد، معاون پژوهشكده غدد دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي مي‌گويد: كسب اطلاعات درباره مسائل جنسي موجب كاهش سن بلوغ مي‌شود اما شروع بلوغ قبل از 5 سالگي غير طبيعي و نشانه بيماري است.

وي مي‌افزايد: به طور كلي پديده رشد و نمو و بلوغ پديده‌هاي فيزيولوژيك هستند كه سن به خصوصي دارند و در دخترها در سن حدود 7 تا 8 سالگي و در پسرها در سن 8 تا 9 سالگي اولين علائم بلوغ ظاهر مي‌شود.

به گفته وي دختر‌ها در سن 14 تا 15 سالگي و در پسرها در سن 15 تا 16 سالگي فرآيند بلوغ تكميل مي‌شود لذا به طور معمول چون بلوغ 5 مرحله دارد از مرحله يك تا 5 حدوداً 4 تا 5 سال طول مي‌كشد تا فرد به بلوغ كامل برسد.

دلشاد اذعان مي‌كند: نژاد، ژن و مسائل ‌محيطي در اين مسئله تاثيرگذار است به طوري كه اگر پدر و مادري بلوغ زودرس داشته باشند احتمال اينكه پسر يا دختر اين خانواده نيز بلوغ زودرس داشته باشد وجود دارد البته برعكس آن هم ديده شده است. همچنين مسائل محيطي مانند آب و هوا در سن بلوغ تاثير زيادي دارد به طوري كه به عنوان مثال در جنوب ايران شروع بلوغ به علت گرما از مناطق سردسير زودتر اتفاق مي‌افتد.

اين فوق تخصص غدد ادامه مي‌دهد:‌ موضوع بعدي كه در اين زمينه اهميت دارد تغذيه است و افرادي كه تغذيه بهتري دارند به علت اينكه فرآينده‌هاي فيزيولوژيك به موقع انجام مي‌شود سن بلوغ آنها زودتر اتفاق مي‌افتد به عنوان مثال اگر به روند شروع سن بلوغ در تمام كشورهاي دنيا نگاه كنيم متوجه مي‌شويم كه اين روند سير نزولي داشته است. به طوري كه ممكن بود سن شروع بلوغ در 50 سال آينده در دخترها 10 تا 12 سال باشد كه اين ميزان در حال حاضر به 7 تا 8 سال رسيده است.

وي ادامه مي‌دهد: شايع‌ترين علت بلوغ زودرس مسائل ژنتيكي است اما در دسترس بودن مطالب مربوط به مسائل سن بلوغ در بين كودكان مي‌تواند موجب تحريك غدد جنسي فرد شده و روي كاهش سن بلوغ اثرگذار باشد.

اما در اين بين كارشناساني هم هستند كه به نوعي مخالف اين موضوع هستند و كاهش سن بلوغ را كارشناسي نمي‌دانند.

*سن بلوغ جنسي كاهش نيافته است

پرويز مظاهري، دبير انجمن روانپزشكان ايران مي‌گويد: سن بلوغ جنسي با كاركرد غدد جنسي ارتباط دارند و ربطي به ميزان اطلاعات نوجوانان در زمينه مسائل سن بلوغ ندارد به همين علت سن بلوغ كاهش نيافته است.

وي اضافه مي‌كند: بلوغ فرايندي است كه 3 مرحله جسمي، رواني و اجتماعي دارد و بلوغ جسمي وقتي است كه صفات ثانويه جنسي آغاز مي‌شود كه بر اساس آن در پسرها دورگه شدن صدا و درآمدن موهاي زايد و در دخترها تغيير در اندام از مهمترين اين تغييرات است.

مظاهري تصريح كرد: بلوغ جسمي در دخترها از 9 سالگي تا 13 سالگي طول مي‌كشد و بر اساس تغذيه و مكان جغرافيايي فرد اين ميزان تغيير مي‌كند به طوري كه در مناطق گرمسير و تغذيه خوب، بلوغ زودتر اتفاق مي‌افتد.

وي يادآور شد: ميانگين سن بلوغ دختران 11 سالگي است و در پسرها از 12 تا 13 سالگي تا 15 سالگي ممكن است طول بكشد كه اين بلوغ، بلوغ جسمي است.

*تزريق هورمون به دام‌ها در كاهش سن بلوغ افراد تأثيرگذار است

فربد فدايي، مدير گروه روانپزشكي دانشگاه علوم بهزيستي هم با بيان اينكه سن بلوغ ربطي به اينترنت و موبايل ندارد گفت: مصرف غذاهاي دامي به علت تزريق مواد هورموني به دام‌ها در تغيير و كاهش سن بلوغ افراد تاثيرگذار است اما استفاده از اينترنت در اين زمينه نقشي ندارد.

وي ادامه مي‌دهد: نبايد همكاران روانشناس در مورد مسائل بيولوژيك از جمله سن بلوغ كه جنبه روانشناختي دارد و بررسي آن به منابع دقيقي نياز دارد اطلاع‌رساني كنند و اطلاع‌رساني در اين زمينه بايد صرفاً از طريق وزارت بهداشت انجام شود.

اين موضوع با وجود اينكه مورد اختلاف كارشناسان است ولي يك موضوع مسجل دارد و آن اين است كه دسترسي كودكان و و نوجوانان به اينترنت موبايل بسيار آسان شده و پدر و مادر در اين مورد نقش اساسي دارند تا اثرات مخرب اين وسايل را كاهش دهند.

*كودكاني كه خلاء عاطفي دارند به سراغ موارد غير اخلاقي اينترنت مي‌روند

غلامعلي افروز، رئيس سازمان نظام روانشناسي ايران مي‌گويد: در زمان حاضر امكان ايجاد مانع اساسي براي تعاملات مجازي كودكان و نوجوانان در اينترنت براي والدين تقريباً محال است. اين تعاملات مجازي ديگر مي‌تواند حتي در موبايل نوجوان يا همكلاسي‌اش خلاصه شود لذا امكان منع آن وجود ندارد.

وي مي‌افزايد: بررسي‌ها نشان مي‌دهد براي اينكه از اين ابزارهاي موجود استفاده مناسب شود مهمترين راه ارتباط عاطفي والدين با فرزند است كه بايد به اوج برسد و پدر و مادر محبوب بچه‌ها شوند. براي اين كار بايد پدر، مادر را محبوب فرزند و مادر، پدر را براي بچه محبوب كند.

افروز تصريح مي‌كند: اگر اين وابستگي امن ادامه يابد و هر دوي والدين محبوب فرزند شوند ديگر لازم نيست حرفي زده شود و ناخودآگاه بيشترين ارتباط كلامي را با فرزند، پدر و مادر خواهند داشت و هر جا كه بچه زندگي كند مصونيت فرهنگي ايجاد خواهد شد.

رئيس سازمان نظام روانشناسي كشور ادامه مي‌دهد: لازمه مصونيت فرهنگي مصونيت عاطفي است و مقدمه مصنونيت عاطفي دلبستگي عاطفي فرزند به پدر و مادر است مثلاً خانم به بچه‌اش بگويد كه پدرت بهترين باباي دنياست و مرد به فرزندش بگويد كه مادرت بهترين مادر است اما اگر زن و شوهر با هم با زبان تهديد و تحقير صحبت كنند فرزند به هيچ كدام دل نمي‌بندد و در نهايت به كسي دل مي‌بندد كه در بيرون از خانواده پيدا مي‌كند.

وي اضافه مي‌كند: بچه‌هايي كه در محيط امن خانواده، بزرگ و تكريم مي‌شوند آسيب‌پذير نمي‌شوند چرا كه امير‌المومنين علي (ع) فرمودند: "هر كس شخصيت خويش را شريف بدارد از گناهان و لغزش‌ها مصون مي‌ماند ".

افروز اذعان مي‌كند: تكريم فرزند اين است كه اسم بچه را با خانم و آقا صدا بزنيد و همين طور همسران نيز بايد همين‌گونه در مقابل بچه‌ها با هم صحبت كنند اگر پدر و مادر براي فرزند محبوب شدند فرزند عاشق خانواده مي‌شود و در آن خانواده آرامش مي‌گيرد، اگر اين كار انجام شد معضلات اينترنتي رنگي نخواهد داشت چرا كه بچه‌هايي به سراغ موارد غيراخلاقي اينترنت مي‌روند كه خلاء عاطفي دارند و پدر و مادر خود را دوست ندارند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.90235s, 18q