بهترين رژيم غذايي در زمان مصرف آنتي بيوتيك‌ها چيست؟

۱۳۸۹/۰۹/۱۷ - ۱۰:۵۷ - کد خبر: 21889
سلامت نیوز:پزشكان تاكيد دارند: نوع غذايي كه مي‌خوريم روي نحوه عملكرد و تاثير آنتي بيوتيك‌ها در بدن اثرگذار است.

به گزارش  ايسنا، وقتي كودك شما به آنتي بيوتيك نياز دارد، بايد به انتخاب رژيم غذايي او توجه داشته باشيد. برخي از غذاها مي‌توانند تاثير دارو بر بدن را خنثي كنند. آنتي بيوتيك باكتري‌هاي مضر را نابود مي‌كند اما مي‌تواند سبب از بين رفتن ميكروب‌هاي مفيد در بدن شود كه وجود آنها براي جذب مواد مغذي كليدي و هم مثل ويتامين‌هاي ب و كا ضروري است.

كارشناسان مي‌گويند: جايگزين كردن اين مواد مغذي از دست رفته از طريق مصرف مولتي ويتامين‌ها يا ميوه‌ها و سبزي‌هاي تازه كه سرشار از ويتامين‌ها هستند، ضروري است.

براي اينكه از مصرف دارو بيشترين سود را ببريد حتما دوز مناسب آن را به كودك بدهيد و براي اطمينان از اين امر با تجويز و توصيه متخصص دارو را مصرف كنيد. گاهي اوقات كودك شما واقعا نيازي به آنتي بيوتيك ندارد براي مثال در مورد عفونت‌هاي ويروسي آنتي بيوتيك‌ها كاملا بي‌فايده هستند و فقط براي مقابله با عفونت‌هاي باكتريايي موثرند.

به گزارش روزنامه شيكاگو تريبيون، كارشناسان و پزشكان آمريكا در اين مقاله توصيه مي‌كنند در صورت تجويز آنتي بيوتيك به كودك بهتر است مواد غذايي پروبيوتيك مثل ماست پروبيوتيك را به رژيم او اضافه كنيد. پروبيوتيك‌ها كه نوع خاصي از باكتري‌ها هستند اسهال ناشي از مصرف آنتي بيوتيك را درمان مي‌كنند. در صورت تجويز آنتي بيوتيك مراقب آهن و كلسيم باشيد. غذاهاي حاوي اين دو ماده مغذي را با آنتي بيوتيك به كودك ندهيد چون توانايي بدن در جذب انواع خاصي از آنتي بيوتيك را دچار اختلال مي‌كنند. در اين مورد توجه داشته باشيد زمان دقيق مصرف آنتي بيوتيك واقعا حائز اهميت است. يعني اگر ناچار هستيد به كودكتان كلسيم، آهن يا مولتي ويتامين بدهيد حداقل سه ساعت قبل از زمان خوردن دارو اين كار را انجام دهيد تا پس از آن فرصت كافي براي جذب دارو وجود داشته باشد.

همچنين خوردن سوپ همراه با آنتي بيوتيك بهترين گزينه غذايي است اما در عوض مصرف غذاهاي اسيدي مثل آب ميوه‌هاي مركبات و نوشيدني‌هاي گازدار و آماده، شكلات، آنتي اسيدها و سس كچاپ كه حاوي گوجه فرنگي است را كاهش دهيد.

در صورت تجويز آنتي بيوتيك براي كودك به جز ماست از دادن ساير فرآورده‌هاي لبني به كودك خودداري كنيد. علاوه بر اينها خوردن تخمه كدو كه غني از عنصر روي است در اين مواقع توصيه مي‌شود. روي طول دوره فعاليت ويروس‌هاي سرماخوردگي را كاهش مي‌شود.

دكتر اينگيريد كولستاد، نتايج مطالعات و بررسي‌هاي خود را در كتاب "غذا و ريزمغذي‌ها در كنترل بيماري‌ها" به چاپ رسانده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.62021s, 19q