تعدادمتخصصان طب فيزيكي پاسخگوي نيازبيماران درسطح كشورنيست

۱۳۸۹/۰۹/۱۷ - ۱۱:۵۶ - کد خبر: 21895
سلامت نیوز:رييس انجمن طب فيزيكي و توانبخشي و الكترودياگنوز گفت: تعداد متخصصان طب فيزيكي پاسخگوي نيازهاي بيماران در سطح كشور نيست. البته در سالهاي اخير پيشرفت‌هاي خوبي در تربيت اين دسته از افراد انجام شده است.

به گزارش  ايسنا،‌ دكتر رحمت الله حافظي در چهاردهمين كنگره سراسري طب فيزيكي، توانبخشي و الكترودياگنوز كه امروز 17 آذر ماه در دانشكده پزشكي دانشگاه شهيد بهشتي برگزار ‌شد، افزود: در سال 72 ، رشته طب فيزيكي و توانبخشي تقريبا ناشناخته بود و هيچ دانشگاهي به جز دانشگاه علوم پزشكي شيراز دستياراني را در اين زمينه آموزش نمي‌داد و حتي يك تخت بستري نيز در اين زمينه وجود نداشت اما در حال حاضر چند دانشگاه علوم پزشكي در اين حيطه فعاليت مي‌كند.

وي با اشاره به چهاردهمين كنگره طب فيزيكي، توانبخشي و الكترودياگنوز اظهار كرد: اين نوع همايش‌ها از سويي باعث تبادل تجربيات و هم افزايي علمي مي‌شود و از سوي ديگر موجب تعامل متخصصان اين طب و ساير حوزه‌هاي پزشكي مي‌شود.

مديرعامل سازمان تامين اجتماعي با اشاره به فعاليت‌هاي اين سازمان گفت: تامين اجتماعي در سه حوزه درماني، بيمه‌گري و اقتصادي فعاليت مي‌كند و در حوزه اقتصادي بالغ بر30 شركت اعم از شركت‌هاي مربوط به راه و صنعت كار مي‌كند.

وي افزود: در حوزه بيمه‌گري، اين سازمان430 شاغل در كشور دارد و از اين طريق حق بيمه را دريافت مي‌كند. در حوزه درمان نيز 70 بيمارستان در سطح كشور و بالغ بر 350 مركز بهداشت و درمان و پاراكلينيك به صورت ملك اين سازمان فعاليت مي‌كنند. بالغ بر 350 مركز بهداشت و درمان و پاراكلينيك را به صورت ملك سازمان در اختيار دارد و با 800 بيمارستان دولتي طرف قرارداد است. علاوه بر آن با حدود 46 هزار موسسه، پزشك و آزمايشگاه و داروخانه همكاري مي‌كند.

مديرعامل سازمان تامين اجتماعي افزود: در نيمسال اول سال جاري در حوزه بيمه‌گري ورودي اين سازمان به طور متوسط حدود 900 تا 950 ميليارد تومان در ماه بود در حالي كه هزينه‌هايي كه بايد پرداخت مي‌شد به حدود هزار و 300 ميليارد تومان مي‌رسيد كه بخشي از آن براي درمان به صورت مستقيم و غيرمستقيم و بخش ديگر به منظور حقوق بازنشستگي، يك ميليون و 500 هزار نفر بازنشسته بايد پرداخت مي‌شد. بنابراين بايد اين موازنه منفي شكسته مي‌شد.

حافظي اضافه كرد: در اين زمينه اقداماتي انجام شده است به طوري كه طي دو ماه گذشته اين ميزان در زمينه درمان ماهانه به هزار و 100 ميليارد تومان افزايش يافته است و توانسته‌ايم بدهي‌هاي خود به پزشكان، دندانپزشكان و داروخانه‌ها را تسويه كنيم البته بدهي خود در بخش بيمه‌ها به دانشگاه‌هاي علوم پزشكي را در قانون بودجه سال 89 قرار داده‌ايم.

وي ابراز اميدواري كرد كه بدهي‌هاي بيمه مربوط به ماه‌هاي شهريور و مهر ماه به پزشكان، دندانپزشكان و داروخانه‌ها تا نيمه اول ماه آينده پرداخت شود.

در ادامه اين مراسم دكتر محمد تقي حلي ساز دبير علمي چهاردهمين كنگره طب فيزيكي، توانبخشي و الكترودياگنوز اظهار كرد: تعداد متخصصان اين طب در كل كشور محدود است اين در حالي است كه به تعداد بيشتري از آنها نياز داريم. هرچند كه در حال حاضر 7 مركز دانشگاهي در حال تربيت دستياران اين رشته هستند.

وي افزود: طب فيزيكي و توانبخشي نگاه جامع‌نگري به بيماريها دارد و اين ديدگاه از سويي دايره فعاليت اين طب را گسترش مي‌دهد و از سوي ديگر باعث همپوشاني آن با رشته‌هاي ديگر پزشكي مي‌شود.

حلي ساز در پايان تاكيد كرد: رشته طب فيزيكي و توانبخشي در حال حاضر در بين گروه‌هاي پزشكي و بيماران از گذشته بيشتر شناخته شده است اين در حالي است كه پيش از اين، اين رشته ناشناخته بود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.49264s, 18q