والدين، كودكان مضطرب را به حال خود رها نكنند

۱۳۸۹/۰۹/۱۷ - ۱۲:۳۸ - کد خبر: 21898
سلامت نیوز:يك روان‌پزشك گفت: تمايل نداشتن كودك براي رفتن به مدرسه و چسبيدن بيش از حد به مادر از علايم وجود اضطراب در كودكان است كه نبايد نسبت به آن بي‌توجه بود.

دكتر عارفه مبشر در گفت وگو با  ايسنا ، اظهار داشت: بروز اضطراب در كودكان در مقايسه با بزرگسالان متفاوت است و علايم خاص خود را دارد. ولي بايد توجه داشت كه نسبت به اضطراب كودكان نبايد بي‌توجه بود و والدين، كودكان مضطرب را به حال خود رها نكنند.

وي افزود: افت تحصيلي، تمايل نداشتن براي رفتن به مدرسه، تغيير رفتار، جويدن ناخن، كندن پوست بدن، گوشه‌گيري، چسبيدن بيش از حد به والدين، بي‌قراري، شب‌ادراري، گذاشتن انگشت در دهان و نافرماني از دستورات والدين از مهمترين علايم وجود اضطراب در كودكان است.

مبشر با بيان اين‌ كه دلايل مختلفي موجب بروز استرس و اضطراب در كودكان مي‌شود، تصريح كرد: ژنتيك از دلايل بروز اضطراب در كودكان است و برخي كودكان بنا به دلايل ژنتيكي بيش از ديگر كودكان به استرس و اضطراب مبتلا مي‌شوند.

اين روان‌پزشك خاطرنشان كرد: درگيري با همسالان، وجود مشكلات خانوادگي و درگيري والدين، جدا شدن از يك دوست و يا تغيير مكان زندگي از عواملي است كه مي‌تواند موجب بروز اضطراب در كودكان شود.

وي بيان كرد: علايم استرس و اضطراب اگر اندك باشد نگران‌كننده نيست ولي اگر اين علايم افزايش يافت به والدين توصيه مي‌شود حتما درباره كودك خود با مشاور صحبت كنند.

مبشر گفت: رفتار والدين با يكديگر و پرخاشگري در محيط خانواده از مهمترين عواملي است كه مي‌توان كودكان را مضطرب كند به همين دليل به والدين توصيه مي‌شود در مقابل كودك با هم مشاجره نكنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12379s, 18q