80 درصدازمبتلايان به درد گردني،دچار كشيدگي عضلاني وتاندون‌ها هستند

۱۳۸۹/۰۹/۱۷ - ۱۳:۵۴ - کد خبر: 21903
سلامت نیوز:يك متخصص طب فيزيكي و توانبخشي گفت: 80 درصد از مبتلايان به درد گردني در ايران دچار كشيدگي عضلاني و تاندون‌ها هستند.

 دكتر اسدالله امان اللهي در حاشيه برگزاري چهاردهمين كنگره طب فيزيكي و توانبخشي و الكترودياگنوز اظهار كرد: دردهاي گردني، دردهاي شايعي هستند كه در گروه‌هاي مختلف سني ديده مي‌شوند. جوانان به ويژه زنان بيشتر به آن مبتلا مي‌شوند البته اين درد به اندام‌هاي ديگر بدن سرايت نمي‌كند.

وي افزود: بعضي از دردهاي گردني، ناشي از فعاليت‌هاي روزمره هستند و از بد نشستن، بد خوابيدن و انجام كارهاي سنگين نشات مي‌گيرند. اين گونه دردها گاهي اوقات از تحت فشار قرار گرفتن ديسك گردن ناشي مي‌شوند. در اين شرايط درد به اندامهاي ديگر مانند آرنج‌ها و انگشتان سرايت مي‌كند. در اين مرحله انگشت‌هاي شست، نشانه و گاهي اوقات انگشت وسط دردناك مي‌شوند.

دبير اجرايي چهاردهمين كنگره اجرايي طب فيزيكي، توانبخشي و الكترودياگنوز اضافه كرد: اين گونه دردها شديد است و فشار زيادي بر جسم و روح افراد مي‌آورد. برنامه خواب مبتلايان به اين نوع درد ممكن است دچار نوساناتي شود و اين گونه بيماران معمولا با بلند كردن اجسام، درد بيشتري را احساس مي‌كنند و در بيشتر مواقع درد آنها هنگام صبح بيشتر است.

امان اللهي با بيان اينكه گاهي اوقات دردهاي گردني ناشي از ساختمان نخاع است، اظهار كرد: اين گونه موارد بسيار اندك است. از سوي ديگر، مشكلات عروقي، دردهاي گوارشي و گاهي اوقات تصادفات ممكن است منجر به دردهاي گردني شوند كه دردهاي ناشي از تصادفات رانندگي را دردهاي شلاقي گويند.

وي افزود: بعضي مواقع دردهاي گردني به علت گير افتادگي عصب رخ مي‌دهد كه اين دردها به صورت بي‌حسي نوك انگشت‌ها بروز مي‌كند.

اين متخصص طب فيزيكي و توانبخشي با اشاره به روشهاي تشخيص دردهاي گردني گفت: پزشكان با انجام معاينات تا حدود زيادي اين بيماريها را مي‌توانند تشخيص بدهند البته گاهي اوقات ممكن است آنان از وسايل كمكي مانند عكس راديولوژي گردني، سي تي اسكن و ام آر آي براي تشخيص صحيح استفاده كنند. علاوه بر آن يك سيستم تشخيصي خوب براي دردهاي گردني، تست عصب و عضله است و متخصص مي‌تواند با استفاده از اين تكنيك، مسير عصب را مشخص و منشا درد را پيدا كند.

امان اللهي درباره درمان دردهاي گردني گفت: توجه به توصيه‌هاي پزشك مي‌تواند در كاهش دردهاي گردني بسيار موثر باشد. به عنوان نمونه اين گونه بيماران بايد وضعيت نشستن خود پشت رايانه، نحوه بلند كردن اجسام و حتي خوابيدن خود را اصلاح كنند.

وي توصيه كرد: مبتلايان به دردهاي گردني از بالش‌هاي كوتاه و نرم استفاده كنند و اجسام سنگين را تا حد امكان بلند نكنند. آنان از كيف‌هاي بلند شانه دار استفاده كنند و كيف را در دست نگيرند. علاوه بر آن به گونه‌اي پشت ميز بنشينند كه گردن آنها چندان به جلو يا عقب متمايل نشود بنابراين بايد زاويه حدود 50 تا 60 درجه را هنگام نشستن پشت ميز رعايت كنند.

امان‌اللهي افزود: متخصصان مي‌توانند علاوه بر اين گونه درمان‌ها، ورزش‌هاي تقويتي عضلات گردن و روشهاي صحيح حركتي گردن را به بيماران خود آموزش دهند.

وي با بيان اينكه بسياري از دندانپزشكان به علت ابتلا به دردهاي گردني به متخصصان طب فيزيكي مراجعه مي‌كنند، اظهار كرد: گرفتگي عضلات، علت درد بيشتر اين افراد است بنابراين به آنها علاوه بر تجويز دارو، اصلاح وضعيت حركتي و ورزش توصيه مي‌شود.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي بقيه الله، گير افتادگي ريشه عصبي گردن را يكي ديگر از دلايل دردهاي گردني برشمرد و اظهار كرد: در بيشتر اين موارد ريشه بين ديسك شماره 6 و 7 گير مي‌كند و به شكل درد منتشر در بدن، بروز پيدا مي‌كند. متخصصان براي اين دسته از بيماران علاوه بر تجويز دارو، دوره‌هاي درماني فيزيوتراپي را توصيه مي‌كنند.

وي افزود: مبتلايان به ديسك‌هاي شديد معمولا به درمان دارويي جواب مثبت نمي‌دهند در اين موارد مشاوره با متخصص مغز و اعصاب به آنان توصيه مي‌شود كه برخي از اين بيماران نياز به عمل جراحي پيدا مي‌كنند.

اين متخصص طب فيزيكي در ادامه گفت: برخي از دردهاي گردني ناشي از درگيري مفاصل فاست است. در اين مواقع متخصصان با تكنيك دستي جااندازي، مشكل اين مفصل را اصلاح مي‌كنند و درد بيمار از بين مي‌رود.

امان اللهي در پايان اظهار كرد: برخي از بيماران به علت تنگي كانال نخاع گردني به پزشك مراجعه مي‌كنند كه تعداد آنان كم است، اين افراد معمولا مشكلاتي در ادرار كردن و راه رفتن دارند و بايد زودتر درمان شوند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.84221s, 18q