دوقلويي، تكثير انرژي و احساس

۱۳۸۹/۰۹/۱۷ - ۱۳:۵۹ - کد خبر: 21904
سلامت نیوز:هر جا مي‌روند با هم هستند با لباس‌هايي دقيقاً مثل هم؛ تا شباهت چهره‌هايشان تكميل شود؛ ناخواسته دوستان و حتي پدر و مادر را در تشخيص گمراه مي‌كنند.

به گزارش  فارس  در سال‌هاي اخير در كنار افزايش جمعيت جوان كشور، شاهد افزايش تعداد دوقلوها هم هستيم. آمار تولد چندقلوها به نسبت گذشته افزايش يافته است اما عمدتاً تولد فرزندان بيش از يك قل، متعلق به دوقلوهاست.

پدر و مادرهايي كه انتظار ورود يك نو رسيده در جمع خانواده داشته باشند اما در عمل با كمك تكنولوژي درمان نازايي كه امروز در خدمت بشر قرار گرفته مطلع مي‌‌شوند كه از نعمت پرورش 2 فرزند به صورت همزمان برخوردار شده‌اند.

اين اتفاق ممكن است، والدين را غافلگير كند اما زيبايي‌ها و لذت‌هاي خاص خودش را دارد اگر چه تولد و رشد 2 يا چند فرزند، همزمان با هم شيرين است اما در حد خود براي پدر و به خصوص مادر زحمت و دردسرهايي هم دارد.

تحقيقات پزشكي در سطح جهان نيز بر اين مطلب اذعان دارد كه ميزان شيوع تولد دوقلوها در حال افزايش است و تعداد 2 يا چندقلوها در دو دهه اخير افزايش قابل توجهي داشته است.

درمان‌هاي ناباروري تا حد زيادي احتمال دو يا چندقلوزايي را افزايش مي‌دهد؛ هر چند ممكن است فقط اخبار مربوط به چهارقلو، پنج قلو يا قل‌‌هاي زياد در رأس تيترهاي خبري ديده شود اما هنوز نزديك به 95 درصد از كل بارداري‌هاي چند قلويي، دوقلو هستند.

آماري كه در حال حاضر از دوقلوها در سطح جهان در دست است بيانگر اين مطلب است كه امروزه، يكي از هر 32 زايمان، فرزندان دوقلو در پي دارد؛ اين آمار 65 درصد بيشتر از آمار سال 1980 است. ضمن اينكه آمار دوقلو حامله شدن در زناني كه از درمان‌ها يا كمك‌هاي پزشكي براي حامله شدن استفاده نمي‌كنند هم بيشتر شده است.

ميزان افزايش سه‌قلو و چهارقلوها، حتي از اين هم بيشتر است؛ در سال 2003 از هر 535 مورد زايمان، يكي از آنها سه قلو، چهارقلو يا بيشتر بوده است.

هرچند احتمال به وجود آمدن دوقلوهاي همسان ثابت است اما عوامل متعدد از قبيل وراثت، افزايش سن مادر، تعدّد حاملگي‌ها و فيزيك بدن مادر نيز بر احتمال به وجود آمدن دوقلوهاي غير همسان اثر مي‌گذارند.

در حال حاضر بانك اطلاعاتي جامعي از دوقلوهاي ايراني موجود نيست و اقدام منسجمي در اين زمينه صورت نگرفته است بنابراين آماري كه از دوقلوها ارائه مي‌شود چندان دقيق نيست؛ فقط يك مركز پژوهشي وابسته به جهاد دانشگاهي از سال 1381 به منظور تحقيقات پزشكي اقدام به تأسيس بانك اطلاعاتي از دوقلوها كرده است.

سال گذشته دانشجويان دوقلوي دانشگاه آزاد، "تشكل دوقلوهاي آريايي " را با شعار "دوقلوها نماد وحدت و صلح در جهان " تأسيس كردند كه پس از يك سال فعاليت و برگزاري همايش‌هاي مختلف براي دانشجويان دوقلو، از آبان امسال تحت نظارت سازمان ملي جوانان به "انجمن دوقلوهاي آريايي " تبديل شد؛ اين انجمن در حال حاضر تنها تشكل و انجمن متعلق به دوقلوهاست.

* بزرگترين همايش دوقلوهاي دانشجو

"انجمن دوقلوهاي آريايي " بزرگترين همايش دانشجويي دوقلوها را در 17 آبان، همزمان با سالروز ازدواج حضرت علي(ع) و فاطمه زهرا(س) از سراسر كشور برگزار كرد در اين همايش كه در دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقيقات تهران برگزار شد 500 دانشجوي دوقلو شركت كردند كه البته سه‌قلوها و چهارقلوها نيز بين آنها حضور داشتند اما دوقلوها با لباس‌هاي يكسان بيشتر به چشم مي‌آمدند.

در اين مراسم خليل علي‌محمدزاده، معاون فرهنگي واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد در آماري اعلام كرد: در ايران بيش از يك ميليون و 200 هزار دوقلو داريم و تعداد دانشجوهاي دوقلو در حدود 50 هزار نفر برآورد شده است.

كرم الله دانش‌فرد، مشاور رئيس دانشگاه آزاد اسلامي كه يكي از سخنرانان اين همايش بود در رابطه با آمار دوقلوها در سطح جهان اظهار داشت: در سطح جهان 100 ميليون نفر دوقلو هستند و در واقع 7/1 درصد جمعيت جهان را دوقلوها تشكيل مي‌دهند.

در سطح جهان سوئد به لحاظ تأسيس انجمن و فدراسيون دوقلوها پيشرو است، 50 سال قبل انجمني را تأسيس كرده‌اند و سالانه اجلاسي دارند كه به صورت مشترك با اروپا و امريكا در فرانسه برگزار مي‌كنند؛ پس از سوئد، استراليا با 20 هزار عضو، انجمن فعالي دارد.

وي افزود: طولاني‌ترين فاصله تولد بين دوقلوها مربوط به دوقلوهاي ايتاليايي است كه با فاصله 136 روز از يكديگر متولد شده‌اند و نارس‌ترين دوقلو نيز 112 روز زودتر از موعد متولد شده‌اند؛ بلند قدترين دوقلوها 210 سانتي متر قد داشته و كوتاه‌ترين آنان نيز 85 سانتي متري بوده‌ است.

* قل داشتن يك نعمت خيلي بزرگ از جانب خداوند است

پاي صحبت چند تن از اين دوقلوها نشستيم و دردسرها و احساسات خاص دوقلو بودن را از آنان جويا شديم؛ گلنوش و عادله مظلومي خواهران دوقلوي عضو انجمن دوقلوهاي آريايي هستند.

يكي از اين دوقلوها در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا» اظهار مي‌دارد: اينكه هميشه ما با هم هستيم خيلي خوب است اما سختي‌هاي خاص خودش را نيز دارد؛ وابستگي‌ ما به يكديگر به خصوص مي‌تواند در آينده كه به اجبار بخواهيم از هم جدا شويم، بسيار دشوار شود.

وي ادامه مي‌دهد: البته بايد سعي كنيم با اين وضعيت كنار بياييم به اين دليل كه همه دوقلوها به هم وابسته‌اند تحمل يك لحظه دوري از يكديگر نيز سخت است اما تا آخر عمر هم نمي‌توان با هم بود چرا كه بالاخره يكسري مسائل پيش مي‌‌آيد كه نمي‌گذارد تا آخر عمر كنار هم بمانيم؛ در اين مواقع است كه خيلي ضربه مي‌خوريم؛ مثلاً ما دو نفر براي دانشگاه به ناچار از هم جدا شديم واقعاً وضعيت دشواري داشتيم.

حسن و حسين سيد‌خاني دو برادر دوقلوي 23 ساله كه يكي دانشجوي علوم سياسي و ديگري دانشجوي مديريت فرهنگي هنري هستند در خصوص خوبي‌هاي دوقلو بودن مي‌گويند: قل داشتن يك نعمت خيلي بزرگ از جانب خداوند است و در واقع بدي و دردسري ندارد اگر گاهي هم درد‌سرهايي پيش بيايد شيرين و جالب است.

يكي از اين دو برادر كه در زمينه مستند‌سازي فعال هستند مي‌افزايد: از درد‌سرهاي شيرين دوقلو بودن همين است كه ما را با هم اشتباه مي‌گيرند؛ اين ويژگي راه‌هاي سوءاستفاده بسياري دارد كه ما سعي كرده‌ايم هيچ وقت از اين مزيت سوءاستفاده نكنيم؛ به تازگي نيز شنيده‌ايم كه در يكي از كشورها 2 برادر دوقلو به واسطه همين دوقلو بودنشان كلاهبرداري چندصد ميليوني داشته‌اند.

حسن سيدخاني بيان مي‌دارد: اگر حرمت دوقلو بودن را حفظ كنيم تمام لحظات و حتي مشكلات آن شيرين مي‌شود البته يك مورد بود كه ما از مزيت دوقلو بودنمان استفاده كرديم و آن هم موقعي بود كه من مريض بودم و برادر دوقلويم به جاي من امتحان داد.

وي ادامه مي‌دهد: در مسئله ازدواج نيز به دنبال زوج دوقلو هستيم اما تا به حال نتوانسته‌ايم آن زوج دوقلوي دلخواه را پيدا كنيم.

دوقلوهاي سيد‌خاني كه عضو شوراي مركزي انجمن دوقلوهاي آريايي نيز هستند در خصوص نوع فعاليت اين انجمن مي‌افزايند: فعاليت‌هاي انجمن دوقلوهاي آريايي، فرهنگي، اجتماعي و در زمينه ايجاد نشاط و اميد است اما در اين ميان برخي دوست دارند از دوقلوها استفاده سياسي كنند و زمينه اين اقدام نيز در هر مقطعي فراهم است اما بايد توجه داشت كه دوقلوها، دوقلوهاي فرهنگي و اجتماعي‌اند.

* هرجا مي‌رويم با عكس‌العمل‌هاي عجيب ديگران مواجه مي‌شويم

سيد‌نادر و سيد‌ناصر شريفي دوقلوهاي 24 ساله و دانشجوي عمران دانشگاه شاهرود هستند آنان در خصوص احساسشان نسبت به قل ديگرشان مي‌گويند: احساس وابستگي ما به يكديگر خيلي زياد است و تاكنون هميشه با هم بوده‌ايم اما در خصوص ازدواج در پي همسر دوقلو نيستيم و يكي از ما در شرف ازدواج است.

يكي از اين برادران دوقلو در ادامه مي‌افزايد: در تابستان گذشته از برنامه امتحانات خبر نداشتم و هنگامي كه برادرم به دانشگاه رفت متوجه شد كه من تا 4، 5 ساعت ديگر امتحان دارم و به اين دليل كه به امتحان نمي‌رسيدم برادرم به جاي من امتحان داد كه با وجود اين اقدام،‌ از آن درس نمره قبولي نگرفتم.

*به جاي يكديگر تنبيه مي‌شويم

فائزه و فاطمه يازرلو دانش‌آموزان دوقلويي هستند كه در مقطع سوم راهنمايي تحصيل مي‌كنند؛ فائزه در خصوص مشكلات دوقلو بودن مي‌گويد: معمولاً مشكلي كه براي ما پيش مي‌آيد اين است كه به جاي يكديگر تنبيه مي‌شويم معلم‌ها گاهي ما را با يكديگر اشتباه مي‌گيرند اما خوبي دوقلو بودن در مواقع امتحان است كه از اين مزيت مي‌توانيم استفاده كنيم و به جاي همديگر امتحان دهيم.

فاطمه در پاسخ به اينكه آيا پدر و مادرتان معمولاً شما را با هم اشتباه مي‌گيرند، مي‌گويد: الآن كه بزرگ شده‌ايم پدر و مادر ما را به خوبي از هم تشخيص مي‌دهند اما بچه كه بوديم گاهي اوقات ما را از هم تشخيص نمي‌دادند و ما نيز از شباهتمان استفاده مي‌كرديم و حتي پدر و مادرمان را دچار اشتباه مي‌كرديم.

وي مي‌افزايد: ما سعي مي‌كنيم كه لباس‌هايي با رنگ‌هاي متفاوت بپوشيم تا پدر و مادر راحت‌تر ما را تشخيص دهند مثلاً از يك لباس يك مدل يكي قرمز و ديگري آبي مي‌پوشيم.

فائزه در خصوص برگزاري همايش و برنامه‌هاي مختلف براي دوقلوها مي‌گويد: برنامه‌هايي از اين دست كمتر براي دوقلوها برگزار مي‌شود و دوقلوها كمتر در جامعه شناخته شده‌اند. هرجا كه مي‌رويم با عكس‌العمل‌هاي عجيب ديگران مواجه مي‌شويم و با تعجب مي‌پرسند كه شما چقدر شبيه هم هستيد؛ شما دوقلوييد؟

* وقتي مي‌توانيم با هم باشيم چرا از هم جدا شويم

سارا و ساناز كاظم‌پور 29 ساله و ديپلمه هستند؛ سارا در خصوص حسي كه نسبت به خواهر دوقلويش دارد، اظهار مي دارد: اينكه هميشه با هم هستيم و همديگر را تنها نمي‌گذاريم خيلي خوب است منتهي به اين شرط كه ديگران زياد ما را با پرسش‌هاي خودشان اذيت نكنند؛ وضعيت ما براي ديگران غيرمعمول است در حاليكه براي خود ما كاملاً عادي است.

وي مي‌افزايد: با هم بودن ما مشكلي ندارد كه ديگران مي‌پرسند چرا هميشه و همه‌جا با هم هستيد؛ وقتي مي‌توانيم با هم باشيم چرا از هم جدا شويم؛ اين مطلب است كه بيشتر ما را ناراحت مي‌كند و با مسايل ديگر دوقلو بودن مشكلي نداريم و راحت هستيم.

يكي از اين خواهران دوقلو به احساسات نزديك دوقلوها اشاره مي‌كند و مي‌گويد: هنگامي كه اتفاقي براي خواهرم بيفتد روي من هم تأثير مي‌گذارد، يك بار كه از هم دور بوديم من سر كلاس درس بودم خواهرم هنگام ورزش به زمين خورد و درد شديدي داشت من هم سر كلاس مانند او درد را در پهلو و پايم احساس مي‌كردم.

يكي از اين قل‌ها با بيان اينكه در ازدواج ترجيح مي‌دهيم كه با زوجي دوقلو ازدواج كنيم با خنده ادامه مي‌دهد: به اين علت كه 2 تا هستيم و حسود، دوست داريم كه ازدواجمان هم يكسان باشد البته تجربه هم نشان داده كه دوقلوهاي دختري كه يكي از آنها ازدواج مي‌كند قل ديگر تنها مانده و ازدواج نمي‌كند.

سيد‌صالح و سيد‌امير فلاح دوقلوهاي 25 ساله‌اي هستند كه يك ربع با هم فاصله سني‌ دارند و هر دو كارمند يك شركت هستند؛ سيد‌صالح در خصوص مزاياي دوقلو بودن اظهار مي‌دارد: بهترين حس دوقلو بودن اين است كه هميشه يكي را داري كه مسايل مختلف را پوشش دهد مثل مواقع امتحان‌، حتي من در كنكور هم به جاي امير امتحان دادم در شركت‌ هم مواقعي كه يكي از ما نباشد قل ديگر كارهاي او را انجام مي‌دهد.

سيد‌صالح مي‌افزايد: تنها مشكلي كه ما در حال حاضر داريم اين است كه به دليل اينكه در يك شركت مشغول هستيم نمي‌توانيم همزمان با هم به مرخصي برويم.

وي با بيان خاطره‌اي از دوران تحصيل و مدرسه مي‌گويد: من و امير هميشه فوتبال بازي مي‌كرديم و تيم مدرسه ما تنها تيمي بود كه نسبت به تيم مدارس ديگر يك بازيكن بيشتر داشت؛ من و امير هميشه با يك كارت بازي مي كرديم درحاليكه باقي تيم‌ها 5 نفره بازي مي‌كردند تيم ما با 6 نفر بازي مي‌كرد.

اين دو برادر دوقلو با تأكيد بيان مي‌كنند: چون قابليت‌ها يكي است فرقي نمي‌كند كه چه كسي امير است چه كسي صالح؛ در واقع مي‌توان گفت ما هر دو با هم يك نفر به اسم اميرصالح هستيم.

*نمي‌خواهيم با ازدواج از هم جدا شويم

مائده و مطهره مجيدي‌پور دوقلوهايي هستند كه هر دو در رشته مامايي درس مي‌خوانند؛ يكي از اين دوقلوها مي‌گويد: ما خيلي به هم وابسته‌ايم و جدا شدن از هم براي ما خيلي سخت است؛ دوقلو بودن چندان دردسري براي ما نداشته است فقط در بحث ازدواج مشكل داشته‌ايم. به دليل وابستگي شديدي كه داريم نمي‌خواهيم با ازدواج از هم جدا شويم و دوست داريم كه در ازدواج هم با زوجي دوقلو ازدواج كنيم.

مائده به مشكلي كه به واسطه رشته تحصيلي برايشان ايجاد شده اشاره مي‌كند و مي‌گويد: در حال حاضر براي رشته و درس دانشگاه بايد در بيمارستان آمار زايمان بگيريم اما مسئول مربوطه در بيمارستان مي‌گويد فقط يك نفر بايد براي اين كار در بيمارستان حاضر شود؛ ما نيز كه هيچ وقت از هم جدا نمي‌شويم خيلي اصرار كرديم كه هردو ما را با هم بپذيرند اما اين اصرارها فايده‌اي نداشت و ما كه نمي‌توانيم اين وضع را تحمل كنيم هنوز در جست‌وجوي بيمارستاني هستيم كه هر دو نفر ما را همزمان قبول كنند.

مطهره درباره خوبي‌هاي دوقلو بودن بيان مي‌دارد: اينكه هميشه در كنار هم هستيم و مراقب يكديگريم بالاترين امتياز دو قلو بودن است اما در مورد سوءاستفاده و تقلب از اين خصوصيت‌ ما تا به حال از آن سوء استفاده نكرده‌ايم.

وي در خصوص مشكلات خواهري همانند خود داشتن، مي‌افزايد: در دوره دبيرستان كه بوديم بيشتر مواقع نمره‌هايمان جابه‌جا مي‌شد و گاهي نمره پايين‌تر خواهرم حتي در كارنامه براي من ثبت مي‌شد.

مائده نيز درباره اين مشكلات مي‌گويد: به دليل نزديكي افكار و احساس هميشه انشاهايي كه مي‌نوشتيم شبيه هم مي‌شد و معلم مي‌گفت كه تقلب كرده‌ايد، اما ذهن ما دو نفر اين قدر به هم نزديك است كه گاهي حتي جمله‌بندي‌هاي انشاهايمان مثل هم مي‌شد.

وي در پاسخ به اين پرسش كه آيا تا به حال اختلاف نظري هم داشته‌ايد، مي‌گويد: تا به حال اصلاً اختلاف ‌نظر و سليقه نداشته‌ايم؛ بيشتر اوقات كه من به مسئله‌اي فكر مي‌كنم فائزه نيز در آن لحظه به همان مسئله فكر مي‌كند.

مطهره در خصوص تفاوت‌هاي ميان دوقلوها خاطرنشان مي‌كند: بين دوقلوها معمولاً يكي حفظياتش خوب است و ديگري جنبه محاسباتي‌اش قوي‌تر است؛ من و خواهرم نيز همين ويژگي را داريم در واقع دوقلوها مانند دو نيمكره مغز عمل مي‌كنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.16677s, 18q